Kapustová polievka
Kapustová polievka

Kapustová polievka so scirankou k MDŽ fotorecept

sracz - fotkasracz, 31. marca 2021
Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept)
Foto: sracz

Tradícia štedrovečernej kapustnice v prvý deň vianočných sviatkov je na Slovensku neodškriepiteľná. Dokonca povýšená nad zákon. Ale prečo by si našinec nemohol na polievke Zobraziť celý popisTradícia štedrovečernej kapustnice v prvý deň vianočných sviatkov je na Slovensku neodškriepiteľná. Dokonca povýšená nad zákon. Ale prečo by si našinec nemohol na polievke z kyslej kapusty pochutiť aj v priebehu roka. Príklad som si odkukal svojho času od MUDr. Janka Michalka, ktorý nás na večer trojkráľový pohostil liptovskými bryndzovými haluškami. Tak ja som moju Pani na tohtoročný MDŽ, okrem kytice a objatia s bozkom, obdaroval aj kyslokapustovou polievkou. Chutila i prekvapila, veľmi!

10-12
porcií
30 minút
príprava
100-120 minút
tepelná úprava

Suroviny

120-150 g prerastená
2-3 PL
1 ks veľká
4-6 strúčikov
Koreniny:
2-3 KL
1 KL
2-3 KL
2-3 KL
2-3 KL domáca
1 KL
1 ČL (jalovec)
2-3 KL jemne mleté
3-4 ks
3-4 vetvičky
V ďalšom postupe:
1 200-1 500 g
600-700 ml
500 ml (hríby a podpínky)
777 ml
1 500-2 000 ml
750-800 g (kosti s mäsom)
350-400 g (Andouille)
Mrvenica (sciranka):
2 ks
1 mocca lyžička
2-3 PL zmäknuté
10-12 PL (Krupczatka)
Postup

 1. 1

  Zvyčajnú domácu škvarenú masť som nahradil pokrájanou údenou slaninou...

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Po jej opečení som k nej do hrnca pridal 2-3 PL slnečnicového oleja, veľkú cibuľu pokrájanú na „rezance“ a na plátky pokrájané strúčiky cesnaku.

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Po krátkom orestovaní do sklovita som hrniec odstavil zo zdroja ohrevu a cibuľu s cesnakom posypal koreninami: mletou sladkou i pikantnou červenou paprikou, korením na kuracinu, „Romeo“ korením sv. Antona, domácou hubovou vegetou, jemno mletými sušenými shiitake hubami, čerstvo mletým čiernym korením a borievkou. Všetko som premiešal, vrátil na ohrev.

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Vložil som kyslú kapustu, po zmiešaní krátko podusil.

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Vlial som kurací vývar, šťavu z kyslej kapusty, sušené huby aj s vodou, v ktorej sa „nabobtnali“ a horúcu vodu.

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Než základ polievky prišiel do varu, pripravil som sa na „sciranku“ mrvenicu. Do pomocnej misy som „vbuchol“ dve vajíčka so soľou, na kocky som pokrájal maslo, aby dôkladne zmäklo. Pripravil som si polohrubú múku, ako aj údenú krkovičku a klobásy, ktoré som po umytí

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  vložil do spenenej polievky a mal som na 96 minút kľud, mier a pokoj; teda aspoň dovtedy, než sa z krkovičky uvoľnili kosti,

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  kedy som ich kuchnskými kliešťami vybral na drevené „denko“ (lopárik) a pokrájal. Klobásu som „nakolieskoval“ už po 6-7 minútach hneď, ako sa v polievke ohriala.

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  „Vihodňarsku sciranku“ t. j. slovenskú mrvenicu už viac ako šesť desaťročí pripravujem len a iba ja. K tomuto „privilégiu“ sa hrdo hlásim s nostalgickými spomienkami na moju presladkú Mamku – Aňuci, rozhodne to popíšem a uverejním v mojom zážitku. Do misy rozbité dve celé vajíčka, som posypal mocca lyžičkou soli, na malé kocky som pokrájal asi tri PL masla. Nechal zmäknúť i nabrať kuchynskú teplotu. Potom som vajíčka so soľou v mise posypal 6-7 PL polohrubej „Krupczatka“ múky, priložil už „fájňe“ zmäknuté kocky masla a gumenou stierkou rozotrel, postupne som po PL pridával polohrubú múku, kedy už cesto bolo „majdnem“ teda skoro suché. Teraz som ho preložil na kuchynskú tablu a oprúc sa do svojho „chabého metrákového telíčka“, cesto rukami „fest“ vypracoval do podoby supertuhej gule, … až sa potilo z „plafóna“! Medzitým sa v hrnci uvarila polievka podľa mojej predstavy, tak som cezeň preložil strúhadlo a na veľkých „očkách či slzičkách“ priamo do bublajúcej polievky postrúhal polovicu cesta. Zamiešal, nechal 2-3 minútky povariť a h o t o v o !

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Druhú tuhú polovicu tuhého cesta som postrúhal na tablu a nechal 48 hodín vyschnúť, potom som suchú „sciranku“ presypal do plastového vrecúška a odložil ho do mrazničky. Chvíľa jeho activity „bude prísť“ pri ďalšej polievke.

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Táto dnešná „šmakovala preukrutne“ a jedli sme ju po tri obedy s veľkou lyžicou „nastojato“, tak ako to ľúbi aj Sovka62. Už na druhý deň, vplyvom dóóóbrej „sciranky“ polievka pretvorila na kyslokapustový prívarok s bravčovým údeným a klobásou.

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Áno ku sviatku vysokovážených a milých manželiek, svokier, frajerôk, mileniek, gazdiniek, mamičiek, babičiek, tetušiek a sestričiek i Sestričiek, aj tej mojej „prišahanej“ k želaniu šťastia, zdravia a lásky, som pridal k dnes uverejnenej polievke aj tento „bugét“.

  Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu

anan
Vazeny pan Sracz, tie Vase recepty vzdy posteklia nielen chutove bunky, licne a brusne svaly, ale aj dusu💟 velmi rada Vas citam a tesim sa na kazdy novy prispevok od Vas.
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia