Orechový koláč
Orechový koláč

Jednoduchý lekvárovo-orechový koláč fotorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 3. novembra 2017
Jednoduchý lekvárovo-orechový koláč (fotorecept)
Foto: cesminaz

Tento skvelý koláčik je z môjho detstva, naša mama nám ho často robievala. Je pomerne rýchly a veľmi jednoduchý :-) Patril medzi moje prvé koláče, keď som len začínala.

20 minút
na 180 °C

Suroviny

300 g
200 g
100 g
125 g
z 1/2 citróna
1 dcl
1 ks
15 g
1/2 KL
1 ks
Plnka:
150 - 200 g
podľa potreby
podľa potreby

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Do misky dáme obe múky, práš.cukor, van.cukor, soľ, prášok do pečiva a citrónovú kôru. Dobre celé premiešame lyžicou. Dáme vajce a do polovice už spustené maslo. Oboma rukami zapracujeme maslo aj vajce do múky, aby sme dostali také mrvivé cesto :-) Napokon prilejeme po troškách toľko vlažného mlieka, aby sme dostali polomäkké cesto. Ja som potrebovala 1 dl mlieka. Cesto zakryjeme utierkou a necháme 15 - 20 minút postáť.

  Jednoduchý lekvárovo-orechový koláč (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Odstáte cesto rozdelíme na polovicu. Vyvaľkáme ho na hrúbku 5 - 6 mm a prenesieme váľkom na olejom vytretý a trochou múky posypaný plech. Tieto cestá sú na taký menší plech, aby nebolo cesto príliž tenké a vysušené. Môj plech má vnútorný rozmer 25 x 34 cm. Okraje robiť netreba, vaľkáme len presne na velkosť plechu.

  Jednoduchý lekvárovo-orechový koláč (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Ja používam najradšej jahodový a marhuľový džem/lekvár, veľmi sa k orechom hodí :-) Mletých orechov potrebujeme cca 200 g, len čisté bez cukru. Cesto poriadne nahrubo natrieme džemom a následne posypeme orechami. Dajte len toľko orechov, aby sa džem ešte kde-tu dal vidieť.

  Jednoduchý lekvárovo-orechový koláč (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Druhé cesto som natrela marhuľovým džemom, ale kedže mám len jeden menší plech, tak som dala na väčší :-) Oba koláče som pred pečením posypala vanilkovým cukrom a napokon dala piecť do rúry, ktorú sme si už dopredu rozohriali na 180 °C na 20 minút. Tolko minút mu úplne stačí, kedže je to len jeden plát :-) a ani to nie je dobré, keď sa vysuší zbytočne dlhým pečením.

  Jednoduchý lekvárovo-orechový koláč (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Upečený koláčik necháme vychladnúť a pokrájame ho na menšie kocky :-)

  Jednoduchý lekvárovo-orechový koláč (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Koláčik je velmi chutný hneď po upečení, ale keď pár hodín postojí, tak je ešte lepší :-) Celkom najlepší však je na druhý den, je mäkkučký a šťavnatý. Dobrú chuť :-)

  Jednoduchý lekvárovo-orechový koláč (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Takýto koláčik pekávala moja teta, aby spotrebovala lekváre, ktoré sme jej nanosili. Veľmi mi chutil, s hrnčekom studeného mlieka. Najlepšie boli tie pripečené okraje, ktoré zostali v plechu, tie som mohla ja povyjedať. Ako je to už strašne dávno, a ako je dobre, milá cesmina, že si mi to pripomenula. Mám v pivnici lekvárov, aj orechy sú, upečiem.