Hovädzí guláš
Hovädzí guláš

Hovädzí guláš fotorecept

foorick - bez fotkyfoorick, 9. novembra 2020
Hovädzí guláš (fotorecept)
Foto: foorick

Hurá. Guláš je vynikajúce jedlo a ja sa vždy teším, keď si ho môžem pripraviť presne tak ako ho mám rád. Každý má na guláš svoj recept a tak si ho nejde vynachváliť :) A presne tak to má byť. Ja vám ponúkam ten svoj.

180 minút
príprava
120 minút
tepelná úprava

Suroviny

 (nožina alebo krk)
 (alebo chilli)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Je rozhodnuté. Bude sa variť guláš. V mäsiarstve si pýtame hovädziu nožinu (kližka, glejovka, močing), názvov je habadej. Alebo hovädzí krk. Ostatné suroviny zakúpime tiež :).

 2. 2

  Pripravíme si všetko, čo budeme potrebovať. Ja to robím ešte pred varením, aby som mal všetko pokope a nemusím sa náhliť alebo si v pol varenia nadávať, na čo som zabudol :). Cibule dávam približne rovnaké množstvo ako je mäsa. Na objem, nie na váhu. Zeleniny niečo menej.

  Hovädzí guláš (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Do hrnca si dáme roztopiť bravčovú masť. Áno, masť. Na olej ani nemyslite. Guláš je o mäse, nie o slnečniciach. Nehanbite sa a kľudne jej tam natrepte, aby bolo dosť, cibuľka musí byť pekne mastná.

  Hovädzí guláš (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Začína beh na dlhú trať. Nakrájanú cibuľu smažíme na miernom ohni cca pol hodinku, kým nemá zlatohnedú farbu. Tento základ je dôležitý. Netreba sa toho báť, zabudnite na múdre reči o tom ako zhorkne a podobne. Nič nezhorkne. Cibuľa pekne zmäkne, stratí na objeme a jej chuť je skôr sladká.

  Hovädzí guláš (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Keď máme cibuľku pripravenú, zvýšime grády na platni, poprípade prihodíme polienko do špahrietika :). Pokrájané mäsko na kocky šupneme do hrnca. Miešame a necháme mäso pekne zatiahnuť. Potom prisypeme drvenú rascu, soľ a mletú červenú papriku. Premiešame a podlejeme trochou červeného vína. Víno spraví základu príjemnú chuť, vôňu a určite aj farbu. Ak nemáme víno, môžeme podliať aj pivom. Mne sa overilo skôr víno. Tak to pivo, čo vidno medzi pripravenými surovinami, som vypil, kým sa robila cibuľa :D. Krátko necháme pobublať, nech sa odparí alkohol a zakryjeme pokrievkou.

  Hovädzí guláš (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Pridáme papriku, paradajky, na jemno pokrájaný cesnak, feferónku alebo chilli, každý koľko znesie. Ja som dal sušené jalapenos. Pridáme tiež na malé kocky nakrájaný zemiak. Ten nám spolu so zeleninou guláš zahustí. Nie je treba žiadnu múku. Myslím, že sa zhodneme na tom, že tá do gulášu nepatrí. Necháme pod pokrievkou dusiť. Guláš sledujeme, miešame a postupne ako sa nám rozvára zelenina, podlievame ideálne vývarom alebo horúcou vodou. Tento proces vykonávame po dobu približne 1,5 hodiny, kým mäso nie je mäkké. Môže to trvať aj dlhšie, podľa toho, aké je mäso.

  Hovädzí guláš (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Mäso máme mäkučké, zelenina sa nám rozvarila, a tak pridávame na kocky pokrájané zemiaky, každý ako má rád. Ja dávam približne polovicu z množstva mäsa. Ja dávam do môjho gulášu ešte malú lyžičku horčice.

  Hovädzí guláš (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Necháme povariť, kým nie sú zemiaky mäkké. Na koniec prisypeme majoránku, premiešame a máme hotovo.

  Hovädzí guláš (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Guláš je hotový, podávame s čerstvým chlebom.

  Hovädzí guláš (fotorecept) - obrázok 9
Recept je zaradený do kategórií:
Hovädzie mäso, Slovenská kuchyňa, Hlavné jedlá, Obed, Polievky, Večera, Varené

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu