Foto: sjuz
Nórsky gravlax alebo švédsky gravad lax, či dánsky gravad laks, je škandinávska príprava čerstvého lososa suchým marinovaním 12-24 či niekde aj 48 hodín. Zobraziť celý popisNórsky gravlax alebo švédsky gravad lax, či dánsky gravad laks, je škandinávska príprava čerstvého lososa suchým marinovaním 12-24 či niekde aj 48 hodín. V chladničke potom vydrží týždeň. A keďže som sa na tento recept chystala už nejakú dobu, a dnes sme v Metre našli krásneho lososa za dobrú cenu, neváhala som ani chvíľu, a losos už pekne odpočíva v chlade:) A ja už sa neviem dočkať, kedy bude hotový:)
príprava
Postup
-
1
Základ je soľ, cukor a korenie. Ostatné suroviny sa líšia tým, v akej krajine sa losos pripravuje - napríklad niekde sa pridáva aj gin, citrónová kôra... Takže lososí filet bez kostičiek - maličké vytiahneme pinzetou.
-
2
Pripravíme si suroviny:
-
3
Ja som si odkrojila z veĺkého fileta dva pláty, ostatné som naporcovala na steaky a dala do mraziaku. Vložíme do misky, kde s budú filety marinovať.
-
4
Zmiešame si v miske soľ, cukor a nasekaný kôpor.
-
5
Filety okoreníme.
-
6
Jednu časť potrieme horčicou:
-
7
Na oba filety vysyspeme zmes a popritláčame rukou.
-
8
Jeden filet priložíme na druhý - opatrne, aby sa zmes nevysypala príliš mimo mäsa, a tú, čo predsa len trochu zostala mimo, rukami pritlačíme na boky lososa.
-
9
Misku zabalíme do fólie, a uložíme do chladničky alebo do chladu, navrchu zaťažíme - na lososa položíme nejakú kuchynskú dosku, a na ňu môžeme položiť už čokoľvek - plechovky s pivom, fľašu, tehlu, kamene... My máme na terase v zime termobox, kde mám zeleninu - do neho som dala lososa a navrch som položila tehlu:) Necháme marinovať 24 hodín. Ja som v polovici zliala šťavu, ktorá sa vytvorila, aby nebol losos príliš slaný. Lososa som otočila, a marinovala zaťaženého ešte ďalších 8 hodín.
-
10
K lososovi podávame omáčku, ktorú si pripravíme vymiešaním žĺtka s olivovým olejom postupom ako pri majonéze, pridáme šťavu z citróna a lyžičku francúzskej horčice. Môžeme pridať aj posekaný kôpor. Podávame napríklad na tmavom celozrnnom chlebe, preliaty omáčkou, a s listom šalátu. Ja som si šalát pripravila na tanier, navrch poukladala lososa, a preliala omáčkou.
tiez robievame, ale mame aj tunajsi uz hotovy udeny salmon. Dovazaju nam ich z Aliasky a vsetky chutia bajecne.
@Tinca : toto prelozil prekladac:
Počas stredoveku, bola gravlax zo strany rybárov, ktorí solené lososa a ľahko fermentované to tým, že pochová ho v piesku nad high-príliv line. Slovo pochádza z gravlax škandinávskeho slova gravitačné, čo doslovne znamená "hrob" alebo "diery v zemi" (vo švédčine, nórčine, dánčine a Estonian), a laxný (alebo Lakšmí), ktorý znamená "losos", čo znamená, gravlax "pochovaný losos".
Dnes kvasenia sa už používa vo výrobnom procese. Miesto losos je "pochovaný" v suchom marináde zo soli, cukru a kôpru, a liečil na pár dní. Ako losos lieči, pôsobením osmózy, vlhkosť otočí suchý liek do vysoko koncentrovaný soľný roztok, ktorý môže byť použitý v škandinávskych varení ako súčasť omáčky. [1] Tento rovnaký spôsob liečenia je možné použiť pre všetky mastné ryby, ale losos je najviac
Gravlaks alebo garvetlaks (z nórštiny...gravlax je "poangličtený" výraz) by som do kulinárskej reči preložil ako "pochovaný losos"....výraz pochádza podľa stredovekej prípravy, keď rybári zahrabávali nasoleného lososa do piesku nad prílivovou hladinou...
V súčasnosti sa tento postup už balamutí, losos sa nakladá do marinády (tak ako v recepte uviedla @Sjuz pripadne sa používa biele korenie, fenikel, koriander, pernod, koňak, čučoriedky atd atd...)....bolo by dobré z filety aj odstrániť šupiny.
Záťaž na lososa by nemala byť príliš veľká, inak z mäsa dostane všetku šťavu a losos bude suchý (tá 1 tehla je ideál :D), filety by sa mali otáčať 2x každý deň a vraj je najlepší po treťom dni marinovania tvrdia odborníci....
ďalej sa tepelne nezvykne upravovať (kupovaný ale býva aj v údenej variante), podáva sa hlavne ako predjedlo, alebo ľahké jedlo (Nóri zvyknú aj obedovať chleba s takýmito dobrotami, až večera je taká poriadna, varená.....)....
Slanšie boli len okraje.
Ale nabudúce dám asi viac cukru a menej soli.
Ak by bol záujem, môžem od šéfovej manželky požičať knihu kde som videl tieto tradičné recepty a niečo sa pokúsiť preložiť....
ja pouzivam vzdy 2 salky cukor /velmi dobry je tiez hnedy/
na 1 salku soli, lyzicu cierne korenie, kopor nasekam uplne cely, nielen frizz, a 1/4 salky alkohol /ako brandy, vodka, gin, alebo whisky/, nie ziadny vonavy ako rum.
= Tu sa to vacsinou jedava na opecenom bagel, alebo tmavom ci pamperniklovom chlebe natrety s cream cheese.
tepelnou upravou sa mysli viacmenej tak, ze sa uvari ryza, alebo cestovina poleje sa teplymi, alebo studenymi omackami, /horcicova, creme fraiche/,tiez je velmi dobry na pecenych dolkach ci palacinkach/.== Gravlax alebo udeny salmon sa nareze LEN na tenke platky a len sa to prida a podava; Alebo sa pridava do roznej teplej tiez studenej polievky ako /gazpacho, uhorkova/ a tiez sa to len premiesa. @Sjuz ma pravdu, ze keby sa tepelne upravoval trebarz len na malse s nejakymi bylinkami a cesnakom, tak sa strati ta jeho originalna chut.
Jeho rarita je prave v tom, ze sa jedia iba tenucke platky.
Nabudúce skúsim menej soli, a gin. Ešte raz ďakujem:)!
Je to dobrotka, iste ste si pochutili- odkial vozia salmony k nam?
tak raz možno dám aj mrazeného:) - aj keď ja radšej dávam trochu "iné" recepty, pretože tých klasických je tu kopec, a neznamená to, že ich nevarím aj ja:)
A ďakujem:), si milý!
spravil som to podla teba v pomere 2trstinový cukor 1soľ, veľmi chutné