Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári fotorecept

pusta - fotkapusta, 28. apríla 2014
Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept)
Foto: pusta

Ak robím na iné jedlo úhľadné rezne z hovädzieho mäsa, vždy si odložím odkrojky z neho a potom neskôr pripravím z toho niečo dobrého Zobraziť celý popisAk robím na iné jedlo úhľadné rezne z hovädzieho mäsa, vždy si odložím odkrojky z neho a potom neskôr pripravím z toho niečo dobrého na šťave, ako napríklad toto výborné hovädzie ragú.

4
porcie
30 minút
príprava
120 minút
na 70 - 80 °C

Suroviny

600 g
1 ks (veľká)
3 - 5 strúčikov podľa veľkosti
100 g
podľa potreby
125 ml z pasírovaných paradajok
250 ml
2 ks
1 ks koreň
1 veľká hrsť
2 PL
3 PL
podľa chuti
pdľa chuti
5 - 6 guľôčok
3 guľôky
2 PL




Postup

  1. 1

    Najprv som si nachystala všetko, čo potrebujem. Očistila som bielu cibuľu a cesnak.Biela cibuľa je výraznejšia a má štipľavejšiu chuť ako žltá, veľmi vhodná práve do tohoto ragú, používa sa pre tieto vlastnosti i do plniek a je výborná na pečenie. Mladé cibuľky sa nakladajú do octového nálevu a považujú sa za pochúťku.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Pripravila som si odkrojky z hovädzieho zadného, ktoré mám v dostatočnom množstve vždy odložené, ide o veľmi kvalitnú časť hovädzieho mäsa,

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Sušené hríby smrekové som namočila do teplej vody na 30 minút.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Pokrájala som cesnak na plátky a domácu údenú slaninu na prúžky.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Očistenú mrkvu a petržlen som pokrájala na hrubšie väčšie kúsky.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    Pripravila som si šťavu z pasírovaných paradajok a...

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    ...červené kvalitné suché víno Cabernet Sauvignon, môžete použiť aj iné kvalitné suché červené víno.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    V hrnci som nechala rozpustiť domácu bravčovú masť a...

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    ...nechala som na nej skaramelizovať zeleninu, ktorú som vybrala na tanier.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    Opiekla som na masti mäsko do hneda, až sa vytvorila na ňom pekná kôrčička na povrchu, tiež som ho vybrala na tanier.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    Do výpeku som pridala domácu údenú slaninku, krátko som ju orestovala a ...

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    pridala som pokrájanú bielu cibuľu, ked bola orestovaná do sklovita, pridala som plátky cesnaku a nechala som ich rozvoňať,...

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 12
  13. 13

    ...priliala som paradajkovú šťavu, za stáleho miešania som ju krátko orestovala aj s čerstvo mletým čiernym korením, ktoré orestovaním bude mať výraznejšiu chuť a...

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 13
  14. 14

    ...pridala som sladkú mletú červenú papriku, požívam kvalitnú červenú mletú papriku Kalocsai, ktorá krásne farbí a má úžasnú zamatovú chuť.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 14
  15. 15

    Papriku som nechala za stáleho miešania úplne rozpustiť, podliala som ju horúcim domácim hovädzím vývarom a nechala vydusiť až na tuk, postup som ešte 3x opakovala, podobne ako pri perkeltoch, čím sa cibuľa rozpadne, prirodzene zahustí pokrm a dodá vynikajúcu chuť.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 15
  16. 16

    Pridala som opečené mäsko, priliala som toľko hovädzieho vývaru, aby jeho hladina dosahovala do výšky mäsa, mierne som po ochutnaní osolila, lebo vývar a slanina sú slané dosť,...

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 16
  17. 17

    ...pridala som hríby smrekové aj so šťavou, v ktorej boli namočené, celé čierne korenie, celé borevky,...

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 17
  18. 18

    ..priliala som červené víno,...

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 18
  19. 19

    ...prikryla pokrievkou a prikryté som pomaly dusila na strednom plameni z občasného podlievania, vždy malým množstvom horúceho domáceho vývaru do výšky mäsa, kým mäsko nezmäklo - asi 120 minút. Pozor, mäsko nesmie byť rozvarené!

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 19
  20. 20

    Asi 15 minút pred dokončením som pridala skaramelizovanú zeleninku, nesmie sa rozvariť, má zostať troška na skus - al dente.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 20
  21. 21

    Na záver som ešte vmiešala šípkový lekvár, nechala som len prehriať a ragú bolo hotové.

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 21
  22. 22

    Podávala som na zemiakovej kaši, toto hovädzie ragú je nádherne voňavé vynikajúcej chuti po hríboch smrekových, domácej údenej slaninke, skaramelizovanej zeleninke, má chuť kvalitného červeného vínka, šípkového lekváru, korenín a ostatných použitých ingrediencií - odporúčam vyskúšať aj vám. Je síce trošku pracné, náročné na čas, ale tá námaha sa vám bohate odmení je dôkazom toho, že aj z odrezkov kvalitného mäsa sa dá pripraviť skvelé jedlo :-) Dobrú chuť prajem!

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 22
  23. 23

    toto je hríb smrekový, ktorý je v ragú :-)

    Hovädzie ragú na hríboch smrekových, červenom víne a šípkovom lekvári (fotorecept) - obrázok 23

Diskusia k receptu

pusta
@megdesihn , foťák je v poriadku, :-)
Marcel, toto sú fotky ešte predtým, než som vyčistila objektív Alpou, ako si mi poradil a ešte ich zopár bude, mám predtým nafotených viac receptov, tak prosím o trpezlivosť :DDD
už fotí od predvčera dobre.
som rada, že sa ti ragú samotné páči :-)
dakujem.
jozka2
receptik je vyborny,len to vinko take dobre by som pri vareni vypila a pridala vino urcene na varenie,nie je urcite take kvalitne ako Cabernet Sauvignon,ale svoj ucel splni.
jozka2
Pocuvaj Pusta,ty mi pripdas ako Marienka z rozpravky o snehulienke,ona zberala v zime jahody a ty vsakove huby uprostred zimy,kde ty na ne chodis,navnadila si ma,mam zmrazene miesane hriby,cervenaky atd.len nie dubaky tak idem nieco podobne stvorit,nech mi ten tvoj recept nedrazdi chutove kanaliky.
pusta
@jozka2 , zásadne sa do akéhokoľvek jedla má dávať také kvalitné víno, aké sme ochotní aj sami piť, na to vždy na celom svete upozorňujú aj známii šéfkuchári, platilo to aj u nás doma za mojej mladosti, a tej zásady sa držím celý život. :-)
menej kvalitné víno môže výborné jedlo iba pokaziť.
zvyšok kvalitného vína Cabernet Sauvignon som podávala k tomu výbornému ragú :-)
som rada, že sa ti tento môj recept páči,
dakujem.
pusta
@jozka2 , mám doma zásobu rôznych húb od sušených, nakladaných, zaváraných, cez zmrazené až po čerstvé. :-)
niektoré sú nazbierané, iné darované, získané výmenou od varecháčov a priateľov a mám aj kupované. dubáky si vždy zabezpečím na jeseň :-)
teší ma, že som ťa navnadila a ideš niečo podobné stvori5 :-)
len si fakt daj záležať na kvalitnom, hoci aj drahom víne, ver mi, že neoľutuješ a bude aj chutiť :-) tak veľa vína tam zase neide, alkohol sa vyvarí a zostane úžasná chuť, na ktorej tak záleží :-)
potom poprosím, keby si dala vedieť výsledok.
dakujem ti :-)
megdesign
Nuz pravdu ma @jozka2. Musim si ja nabuduce v obchode pytat "vino urcene na varenie"... Ked budem daco, z mojho skromneho slovenskeho platu, varit ;) Krabicovy jabcak napr. za 0,89€ :P

/ironia/
pusta
@safran , Cabernet Sauvignon červené víno patrí aj u nás medzi najobľúbenejšie vína :-)))
tá šťavička z tohoto ragú je najlepšia z celého :-) je úžasne chutná a s tou zemiakovou kašou teda ide.
ten link som si už pozrela, zase som múdrejšia o niečo :-) je to super pomôcka.
dakujem za milý koment,užitočný link i pekné želanie.
pusta
@jozka2 , pre upresnenie, tá slovenská ľudová rozprávka sa volá: Rozprávka o dvanástich mesiačikoch a hlavná hrdinka sa volá Maruška.
túto a iné rozprávky zozbieral spisovateľ Pavol Dobšinský a vydal v knihe Slovenské ľudové rozprávky.
safran
@jozka , červenáky sa myslí muchotrávky červenkasté - či iné?
@megdesign presne tak, prídem do vinotéky a poviem, čo idem variť, aj v našej dedinke v obmedzenom sortimente nájdeme dajaké vhodné, ale áno, mám výhodu, že je to domovská vinotéka Karpatskej Perly - takže dá sa (kto chce, hľadá cesty, kto nechce, hľadá výhovorky :-)) z Merašíc do Bojničiek na skok :-)
jozka2
safran,nie je to muchotravka,asi sa to vola odborne,, kremenac osikovy'/pozri atlas hub a uvidis prekrasne cervene hlavicky koren je biely a po koreni tak akoby bol pofrkany niecim tmavym,ked su mlade tak hlavcka je tesne pri koreni a ked su velke tak hlavicka je siroka,podobne su osikove huby aj s tmavou hlavickou,oblubuju rast medzi osikami a brezami ale tie zase aspon u nas sa volali brezovcaky,to je skor mozno miestny nazov.Su veeelmi chutne.Ja ich mam s troskou dubakou najradsej.
safran
@jozka , jasnééé... moje milované "janíky" v našom kraji :-) rada zbieram :-) rada jem... "nožičku" má ako každý kozák - tento slovensky: žltooranžový, kremenáč je česky, ale je to jedno, hlavne keď už rozumiem :-)
safran
@jozka , ešte som zabudla, niekedy kozáky suším, ale úplne očernejú, po sprácnom nakrájaní: spokojne do "a la čína" :-) zmrazením si uchovajú farbu? predváraš alebo iba horúcou vodou preleješ? v celku? nakrájané na plátky?
jozka2
ano ,spravne kozaky preco mi prislo na um kremenac,ja si na nich tu zijem a rydziky ked ich zbieram ludia sa pristavuju co ja tam kmasam a asi si myslia zajtra bude dead,na neuverenie predskoro 2 rokmi presne pred tym velkym hurikanom v oktobri som nasal baraniu hlavku neviem aky ma odborny vyraz ja som sa z toho nemohla spamatat,nikdy som ju doma nenasla az na stare kolena,tu.
Megdesign,bol by si prekvapeny,ale to vino urcene na varenie nie je lacne vino ,nie je to cuco,len nema Tolko% alkoholu a zrejme ako vsetko v USA je kazda znacka pripravena alebo ochutena na aky sposob je urcena.
safran
ach, @jozka , prepáč, nevedela som, že si "mimo" SK, žijúcich v cudzine nikdy neopravujem :-) ver mi, prosím. Barania hlava myslíš žltej farby? To by mohol byť po našom sírovec, z neho kvalitný guláš :-) alebo pošli foto - zhostíme sa profesionálne :-)
jozka2
ja ich 5 min,obvarim v osolenej vode,odcedim,premyjem pod studenou vodou to aby pena nebola a tak stecene davam do plast.vrecusok,zavaram iba rydziky,ale experimentujem s nimi,niektore s cervenou paprikou a vela cesnak,ine zasa s olejom atd.,najradsej mam obycajne a potom s cibulou pokrajanou na drobno k reznom nooo hotvy orgazmus,tych je tu do voza ,zbieram ako sprosta a mam radost,ze sa podelim s inymi.Ostatne huby okrem mrazaku susim mam sietku z okien/lezali odlozene na pojde tak som ich vyuzila/,velmi mam rada maslaky,tie su snad s vajickom najlepsie,ale po ich vycisteni treba volat pohotovostnu,robim to sama,tak si vies predstavit,moj muz mi povie naco sa tak trapis,chod kupit a ja usmev dookola a pytam sa a kde.
safran
ďakujem, rozumiem, ešte tú baraniu hlavu si prosím :-)
jozka2
safran,pozrela som ako sa vola tak aj v atlase je barania hlava/Polyporus umbellatus,pozri si je to velmi vzacna huba.
jozka2
safran,pozrela som ako sa vola tak aj v atlase je barania hlava/Polyporus umbellatus,pozri si je to velmi vzacna huba.
daguska
Receptík urcite vynikajúci.My síce doma ziaden alkohol nepouzívame,teda ani do varenia.Huby ja milujem v akejkolvek úprave.S mäsom-pochútka. Normálne ti,@megdesign , závidím ten krásny pník.
jozka2
megdesign mas ich nadherne,ale tonie je barana hlavka to su podpnovky?!alebo sithake tazko rozoznat su este male ,ale nadherne trsy.No tak ty si sikulak.
jozka2
shitake staci zaockovat do prachnivejuceho stromu,len tak vonku aj tam sa uchytia.
alex37
pekny recept, hríby a hovadzina a k tomu ani to vinko nie je na zahodenie :-) KK
megdesign
Barania hlava sa nadava Vatovcovi obrovskemu... Teda aspon u nas...


pusta
áno, tak toto je presne vatovec obrovský :-!
daguska
Vatovec obrovský je nieco iné ako barania hlava.Aspon na východe Slovenska.Je to Polyporus umbellatus.Vynikajúce.
eviana
Skvelý recept... voňavý už na pohľad o chuti nepochybujem, mňam :)
jozka2
safran,zabudla som ti odpovedat vsetky kozaky a aj tie janiky ako ty volas ztmavnu, ked sa porezu,aj ked sa obvaria,ale na chuti to nic nezmeni akurat ta estetika,ze su tmavsie,mam ich rada na rozne sposoby.
pusta
no, vidím, že ste sa krásne rozbehli v diskusii o hubách, spomenuli ste
červenaky, muchotrávky, kremenáč osikový, janíky=kozák žltooranžový, rýdziky, masliaky, dubáky, hlivu ustricovitú, podpňovky, shitake, vatovec obrovský, trúdnik, baraniu hlavu, a to som začala hríbom smrekovým :-)
dakujem.
pusta
@daguska , my alkohol do varenia používame, teda víno :-) a s rôznymi hubami i bez nich :-))) v skutočnosti v uvarenom jedle, žiaden alkohol nie je, ten sa odparí varením, ale zostane úžasná chuť hrozna.
obavy z alkoholu nie sú opodstatnené, takéto jedlá s vínom môžu spokojne aj deti, u nás doma určite :-)
a huby môžeme v akejkovek úprave tiež a s mäsom - to je úžasné.
dakujem.
pusta
@alex37 , presne tak, hríby a hovädzina idú k sebe a aj s vínom :-)
dakujem za uloženie do kk a za uznanie.
kimlo
Podľa tejto diskusie by som niektorým ľuďom na základe ich znalostí o hubách odporúčal aby žiadne huby radšej nezbierali, mohli by otráviť seba, prípadne celú rodinu...
pusta
@ daguska , @ eviana a @ vedia odlíšiť baraniu hlavu od iných húb, i vatovca obrovského :-)
všetky vyššie spomenuté huby sú veľmi , avšak s inou preferenciou použitia :-)
pusta
@kimlo , myslím, že máš pravdu, ľahko sa to popletie :-)
nuž, toľko diskusie o hubách, len žalostne málo k receptu samotnému :-(
dakujem ti za faktickú pripomienku :-)
megdesign
@kimlo ty trubka, vzdy mudry jak radio:

"Barania hlava" je ľudový názov aj pre napr. kučierku veľkú a vatovec obrovský.

Moju rodinu do svojej huby pls neber. Vdaka
megdesign
@kimlo :
"Podľa tejto diskusie by som niektorým ľuďom na základe ich znalostí o hubách odporúčal aby žiadne huby radšej nezbierali, mohli by otráviť seba, prípadne celú rodinu..."

Evidentne si narazal na mna, lebo ty /trubka/ nevies, ze ludovo sa aj vatovcovi nadava barania hlava a spominal si tam daco o rodine ;)
safran
aby som už viac nespamovala tento recept @megdesign máš TS, všetkým ostatným ďakujem za info o miestnych názvoch húb, @Pusta , za spamovanie sa ospravedlňujem
chutimi
lol. nieco podobne sa podarilo aj mne, este mi z minuleho roka ostal jeden velky zavaraninovy pohar plny nasusenych suchacov - boli toho kila :D Navyse som z vysusenych suchohribov a bedli urobil prasok na dochucovanie, takze recept ukladam a dochutim aj praskom...pripadne si to urobim vo svojom druhom domove, kde mam v mraznicke krasne mrazene dubaky. to bude tiez dobre kombo. ...a k vinu, bolo tu uz spravne spomenute, ze do varenia len vino, ktore je dobre...ved, co by som mal pri vareni popijat nejaku slichtu? :D
chutimi
lol. nieco podobne sa podarilo aj mne, este mi z minuleho roka ostal jeden velky zavaraninovy pohar plny nasusenych suchacov - boli toho kila :D Navyse som z vysusenych suchohribov a bedli urobil prasok na dochucovanie, takze recept ukladam a dochutim aj praskom...pripadne si to urobim vo svojom druhom domove, kde mam v mraznicke krasne mrazene dubaky. to bude tiez dobre kombo. ...a k vinu, bolo tu uz spravne spomenute, ze do varenia len vino, ktore je dobre...ved, co by som mal pri vareni popijat nejaku slichtu? :D
pusta
@chutimi , tiež robím z dubákov hubový prášok - vynikajúco ochutí polievky, omáčky, iné :-) si veľmi šikovný :-)
s tým vínom je to absolútna pravda.
poteší ma, ak ragú vyskúšaš.
dakujem za krásny koment priamo k receptu samotnému :-)
pusta
@megdesign - Marcel v pohode, neboj :-)
dolu klobúk a všetky palce hore (y) pred takým hubárskym úlovkom, veru len chváliť ťa môžem za to !!!
jozka2
ziadne vysusene hlavicky hub, okrem rydzikov a shitake nemeliem,meliem vysusene korene z podpnikov tie su mimoriadne v cerstvom stave tazko stravitelne,rydziky susene su nevyrazne,ale v prasku dokazu ochutit jedlo.Vy asi zbierate dubaky a kremenace vo veeelkom tak si mozte dovolit pomliet aj hlavicky,podla mna je to skoda ich znehodnotit do prasku,susim a meliem shitake aj hlavicky a pridavam prasok az do kotoveho jedla,aby sa varom neznehodnotila ich lieciva sila.
jozka2
pusta k odporucaniu vina vdaka,moj muz je po mame polovicny talian,kupuje znacky o ktorych mne sa ani nesniva a ziadna vecera nie je vecera bez pohara dobreho vinka,mi uprednostnujeme polo az suche vina a tie nemozes dat do kazdeho jedla.Napisala som,ze davam do jedla vino urcene na varenie akosi som si tak zvykla,je tam urcenie na ktore druhy jedla ho mozem pouzit a ver mi, nie je to lacne cuco, da sa aj pit,lenze jedno je sladsie ine suchsie a ja nemusim rozmyslat,ci som nepridala do jedla nespravne vino,lebo aj nespravnym druhom vina moze sa chut pokazit,vino na varenie mi doporucil moj muz,ktoremu ja velmi tazko sa triafam na jeho chutove kanaliky.
jozka2
chutimi,ja pri vareni vinko nepopijam,keby som si trosku uchlipla skoncila by som v blazenom spanku na kresle a jedlo v kosi, ked vari moj muz vino a pohare su na stole,on si popija ale ja az pocas jedla a hlavne po jedle.
pusta
@jozka2 , ja viem, ktoré vína preferujem a ktoré mám kde a k čomu a do čoho použiť,rovnako ako tvoj pán manžel, vyberám predovšetkým také, ktoré chutia mojim chlapom.:-)
prepáč, ale tým kupovaným, určeným na varenie ja neverím, verím sebe a nášmu vlastnému výberu :-)
nikomu nevnucujem svoj vkus, môj priateľ je známy šéfkuchár, ktorý mi v prípade potreby vždy dobre poradí.
pusta
@jozka2 , si na omyle, nemeliem celé krásne hlavičky a pokrájané dubáky na celé kvalitné plátky, len drť, ktorá zo sušených dubákov mi zostane.
myslím, že to už zbytočne len všetko umelo naťahuješ, hádam už stačilo o tom všetkom, nikto ťa nekritizoval za tvoje preferencie, ja určite nie.
dakujem ti za pochopenie.
gabriele
jedlo vyzera byt dobre... iba jedna poznamka-suchohrib smrekovy neexistuje...zrejme si mala na mysli hrib smrekovy, ktory mas na konci receptu aj zobrazeny :)
pusta
@gabriele , máš pravdu, považuj to z mojej strany len za preklep nedopatrením :-)
napokon to máš správne aj na obale v bode 23 postupu, ktorý som odfotila a tie hríby smrekové z neho aj použila.
dakujem za pochvalu jedla i faktickú pripomienku.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia