Börek z tenučkého cesta videorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 5. októbra 2020
Börek z tenučkého cesta (videorecept)
Foto: cesminaz

Tento fantastický chutný a chrumkavý börek robievam často. Tento raz je to trocha zjednodušená verzia, s ktorou si poradia aj tí menej šikovní :-)
Zdroj: https://cesminazuenal.blogspot.com/2020/10/borek-z-tenuckeho-cesta.html?m=1

4
porcie
35-40 minút
na 190 °C

Videopostup

Suroviny

Cesto:
500 g
cca 3,25-3,5 dl vlažná
1 KL
Plnka:
400 g
1 ks čerstvý
podla potreby
cca 1 PL
Na potieranie:
100 g (82 %)
0,5 dl
1 PL
Na posypanie:
 (černuška)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Najprv si pripravíme plnku. Pór pokrájame na tenučké malé kúsky a zmiešame s tvarohom. Celé dobre osolíme, pridáme pár kvapiek citrónu a necháme zatiaľ bokom stáť. Maslo, ktoré budeme potrebovať na potieranie, si ohrejeme tesne pred pracovaním a zmiešame ho s olejom.

 2. 2

  V jednej miske najprv lyžicou premiešame múku a soľ. Následne pridávame vodu stále podľa potreby a vypracujeme polotuhé, trocha lepkavé cesto, ktoré sa začína oddeľovať od misky. Občas je potrebné 3,25 dl vody a inokedy zas 3,5 dl vody, to záleží aj od múky. Cesto ešte pomocou trochy múky v miske premiesime do bochníka.

 3. 3

  Bochník následne rozdelíme na 4 časti a každú ešte raz vymiesime do bochníčka. Bochníčky poukladáme na naolejovanú tácku a dobre ich zo všetkých strán ponatierame olejom. Nakoniec ich necháme 20 minút postáť.

 4. 4

  Po uplynutí času s cestom ihneď pracujeme ďalej. Najprv ho na doske rukami rozťapkáme do tvaru kruhu. Aby sa nám lepšie šmýkalo a naťahovalo, potrieme tekutým tukom dosku pod cestom a aj vrch cesta. Potom už len od stredu smerom von šmykľavo roztláčame cesto na tenučký veľký kruh. Je naozaj ako žuvačka, ide to strašne rýchlo :-)

 5. 5

  Celé cesto hore-dole popolievame maslom. Následne rýchlo prehodíme najprv jednu stranu cesta a potom druhú tak, aby sa protiľahlé strany prekrývali. Následne cesto tam, kde bude plnka natrieme maslom a dáme rovnomerne plnku. Celé trochu osolíme a prikryjeme jednou stranou cesta. Popolievame ju maslom, dáme zasa plnku, ak treba osolíme a zakryjeme napokon aj s druhou stranou.

 6. 6

  Böreky poukladáme na plech s papierom, vrch natrieme zvyšným maslom, ktoré sme zmiešali s jogurtom a posypeme čiernou rascou.

 7. 7

  Dáme piecť do rúry na 190 °C na cca 35-40 minút. Prajem dobrú chuť!

 8. 8

  Ešte presnejší postup a lepšiu predstavu o príprave nájdete v mojom videu :-) Ďalšie moje recepty nájdete aj na mojom blogu cesminazuenal.blogspot.com

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu