Dobrý deň,
nemám veľa skúseností s kysnutým cestom, ale zaujíma ma to. Našla som tu veľa receptov a nejaké aj skúsila, ale chcela by som vedieť viac o tom, ktorá surovina na čo slúži v ceste. Mohli by sa skúsenejší, prosím, podeliť o svoje vedomosti?
Napr. Akú funkciu má v ceste na chlieb ocot? Prečo dávajú niektorí do kysnutého cesta sušené mlieko? Ako tuk som videla olej, maslo i bravčovú masť - je pri ich použití nejaký rozdiel okrem chuti? Pokojne napíšte aj iné poznatky, ak vám napadnú.
Za tie roky som si osvojila postup, ktory sa mi najviac osvedcil. Suroviny na cesto len zmiesam, aby neostala sucha muka. Necham stvrt hodiny postat a az potom premiesam varechou,. Necham postat este asi pol hodiny a potom s nim uz pracujem. Po naplneni, vytvarovani a pod. cesto potriem vajcom, ci vodou, posypem mukou alebo semienkami, podla toho co peciem a vlozim najmenej na pol hodiny (ak mam dosť času,tak az na hodinu) do studej rury. Po tomto caso ruru uz neotvaram, len ju zapnem a necham piect.
Takto sa mi dari piect lahucke, nadychane kolace.
@dvorka , chcela by som sa spýtať na to malé množstvo droždia - Funguje to bez ohľadu na to, či ide o čerstvé alebo sušené droždie? Ako dlho také cesto potom kysne? Je možné takto nahrádzať množstvo droždia v rôznych receptoch (v ktorých sa uvádza bežne zaužívané množstvo droždia na hmotnosť múky) s tým, že len nechám cesto kysnúť dlhšie? A taký detail - ako to droždie vážite? Alebo to už máte v oku, že aký kúsok koľko asi váži? Moja váha váži po 25 gramoch (aj to asi nie veľmi presne), čiže má dieliky 25 - 50 - 75 - 100 g atď.
Ďakujem pekne. Aj za tip na knižku.
Velmi dobry prispevok, s tym mnozstvom drozdia mas pravdu, rada vyskusam pouzit mnozstvo podla Tvojho odporucania. Len si netrufam odhadnut, o kolko sa predlzi zas kysnutia. Su to hodiny?