Liečivé korenie na pizzu
Oregano nie je len tým, čo dáva pizze typickú chuť. Vedci z univerzít v Bonne a Zürichu zistili, že toto korenie obsahuje látku, ktorá okrem iných kvalít dokáže aj liečiť zápaly.
Vedci podali látku známu ako beta-karyofylén (E-BCP) myšiam so zapálenými labkami. Látka by mohla nájsť využitie pri poruchách ako osteoporóza alebo arterioskleróza.
E-BCP je typickou zložkou mnohých korení a rastlín. Doteraz ho odborníci našli v rastlinách ako bazalka, rozmarín, škorica alebo čierne korenie. Každý deň človek skonzumuje približne 200 miligramov tejto prstencovej molekuly.
Nikto si v minulosti neuvedomoval, že táto látka môže mať priaznivý vplyv na naše zdravie. „Naše výsledky ukázali, že E-BCP zmierňuje zápalové problémy,“ povedal prof. Andreas Zimmer z Bonnu. To nie je všetko: „Experimenty na myšiach ukázali, že látka je účinná aj proti osteoporóze.“
Beta-karyofylén sa zachytáva na špecifické receptorové štruktúry v bunkových membránach nazývaných kanabinoidné-CB2 receptory a spôsobuje zmenu v správaní bunky.
E-BCP by možno mohol tvoriť základ nových liekov. Farmaceutov teší fakt, že sa látka vyskytuje v prírode v takom množstve. Ďalšou výhodou je, že látka popri ovplyvnení CB2 receptorov nespôsobuje intoxikáciu organizmu.
CB2 má „brata“ v podobe receptoru CB1, ktorý je známy pre odborníkov na drogy. CB1 sa nachádza v nervových bunkách mozgu a môžu sa naňho zachytiť určité látky nachádzajúce sa v konope. Výsledkom je stav známy fajčiarom marihuany.
Napriek tomu, že CB1 a CB2 nesúvisia priamo, sú veľmi blízko prepojené. Látky, ktoré stimulujú CB2 majú preto často vplyv na intoxikáciu organizmu. E-BCP pôsobí inak, je to prvá známa látka, ktorá sa viaže na CB2 a na CB1 nie - preto nebudete mať z pizze halucinácie.
Oba receptory sú súčasťou tzv. endokanabinoidného systému, ktorý je podľa vedcov zodpovedný za množstvo porúch. Ak sa tento systém vymkne spod kontroly, môže to mať za následok srdcové poruchy, alergie a chronickú bolesť. Môže to mať tiež negatívny vplyv na pamäť. „Endokanabinoidy vytvára samo telo a zabezpečujú rovnováhu,“ vysvetľuje Zimmer. V prípade zápalu slúžia ako brzda, ktorá zabráni nadmernej reakcii imunitného systému.
E-BCp by tiež mohol pomôcť kontrolovať vážne ochorenia ako Chrónova choroba - zápal tráviaceho traktu. „Táto látka by sa mohla stať dôležitým faktorom stravy na potlačenie týchto chorôb v modernej spoločnosti,“ povedal Jürg Gertsch, ktorý sa tiež podieľal na výskume.
Nikto, kto sa začne v budúcnosti prejedať pizzou, alebo viac koreniť iné jedlá, však nebude zdravší. „Endokanabinoidný systém prichádza na scénu, keď je rovnováha metabolického procesu narušená,“ povedal Zimmer. „Je to podobné antidepresantom v tom, žer hoci pomáhajú pri depresiách, pri normálnom zdravom človeku nemajú žiaden efekt.
zdroj: Quark
hannah - zdravie a varenie - moje koníčky:)
do fašírok a do pečeňových a masových knedličkov. Musím si článok
skopírovať.
kromě sladkého.