Mili varechaci prosim vas syn drzi zlcnikovu dietu a to jedlo uz dlhsiu dobu je ako sa povie na jedno kopyto a suche,...a nemastne tak cchel na to nejaku omacku ze vraj v nemocnici dajake mali ..ale nesmie nic co naduva a nemoze tam byt ani cibula a smotana tak mna uz celkom nic nenapada.privitam od vas nejaky napad receptik dakujem pekne
@zareaguj
v podstate normalna strava /ak nema zachvaty/ ale pozor na tuky ... ziadne vyprazanie, ziadna majoneza a pod.
www.martinus.sk/?uItem=44368...
varecha.pravda.sk/recepty/zemiakova-omacka-po-zahoracky-f...
Mne neubližuje, znesiem ju dobre, niektorým žlčníkarom ale vadí cesnak (mne len cibuľa). Ak synovi cesnak nevadí, mohla by mu chutiť.
pokiaľ nejde o ochorenie žlčovodov, tie fungujú stále. zo žlčovodov sa odvádza tvoriaca sa žlč do rezervoára nazývaného žlčník, z ktorého sa potrebné množstvo žlče vyvrhuje na trávenie prijatej potravy.
pri prekážke v žlčových cestách sa hromadí v pečeni. žlč sa v žlčovodoch tvorí aj po vybratí žlčníka, len už neodteká do rezervoára nazývaného žlčník. v tomto prípade treba jesť menej jednorazovo a často.
po operácii žlčníka môžu niektorí pacienti všetky jedlá bez výnimky a bez akýchkoľvek problémov, iní len čiastočne, iní vôbec nie, teda stav ako pred operáciou.
v oboch posledných prípadoch platia prísne individuálne dietologické opatrenia.
a zase spústa babských a nebezpečných teorií a rád, prosím, neriadte sa nimi, riadte sa lekárom.
žlčník má svoju dôležitú úlohu, je pre organizmus veľmi potrebný.
samozrejme, ak ide o vážne chorý žlčník z akejkoľvek príčiny, treba rozhodnúť o radikálnej chirurgickej intervencii odborným lekárom.
každá operácia žlčníka je vážna vec a žiadna sranda to nie je.sranda, ako to vyššie nazvali.
neriadte sa týmto komentárom, riadte sa odborným lekárom a jeho radami a zásahmi.
afunkčný žlčník ja vážna diagnoza, je to indikácia pre radikálnu chirurgicú intervenciu, neexistuje žiadne prispôsobenie funkcie žlčových ciest - to je hovadina na entú...
predpona "a" v latinčine znamená "bez"
konkrétne: afunkčný = bez funkcie.
žlčové cesty sú v pečeni, žlčovod mimo pečene.
zakliesnený kameň sa mohol uvoľniť,následne odísť per vias naturales čo znamená, že odišiel prirodzenými cestami, vylúčil sa z organizmu.
dnes sa kameňov, nech sú uložené kdekoľvek, dá zbaviť rôznymi spôsobmi - rozdrvením,rozpustením, lassserom...extrakciou =vybratím cez gastrointestinálny trakt, ide o invazívny neoperačný výkon, záleží na lokalizácii.
nasleduje odchod prirodzenými cestami, ktorý môže byť bolestivý ako pri pravom žlčníkovom záchvate alebo bezbolestný, čo závisí na veľkosti. pacient je potom bez obtiaží a potreby operácie.
kamene sa môžu vytvoriť aj po operácii žlčníka znovu - nasleduje zásah gastroenterologa - extrakcia alebo radikálna chirurgická intervencia.
prestaňte tu splietať informácie druhu Jedna Pani Povedala a Babo raď, to ako ste to mylne pocchopili, porovnali a podávate zmätočne a chybne dalej.
@eliska , nedaj a pomýliť, v prípadoch, ktoré opisuješ, treba dať často hladovku, prísun tekutín iným spôsobom - v infúziách až na niekoľko dní a tiež v infúziách s riadnou dávkou liekov proti bolesti a uvoľneniu kŕčov, až po ukľudnení stavu môže byť reč o prísnej diéte a postupný prechod na diétnu stravu, samozrejme individuálnu.
toto všetko patrí LEN do rúk príslušného odborného lekára.
zase - vid vyššie.
www.vusch.sk/download/dieta-obmedzenie-tukov-4.pdf...
vynechať všetky potraviny, ktoré obsahujú v názve "K"
napr. kel, kapusta, reďkovka, cesnak, kôpor, kaše, krúpy, mlieko, výrobky z mlieka, klieb /chlieb/ :-))), múka,koreniny, šľahačka ...
nič, čo nadýma, žiadne mastné, údené a údeniny, ocot, korpulentné jedlá
+
čo si individuálne žlčník povie sám.
toto platí pre kľudové bezzáchvatové obdobie, inak ako som písala už vyššie, hladovka, hradenie tekutín infúziami, v infúziách podávanie liekov /cca 10 dní/,
potom čaj po lyžičkách najprv, zemiaky najprv ako kaša s vodou, môžu nasledovať nenadýmavé potraviny dusené na vode, nemastné polievky zo zemiakov v malých kúskoch s majoránkou nanajvýš, jemné omáčkxy zo zeleniny s cestovinami, na jednu porciu hotového jedla povolený tuk 10 gramov čerstvého masla vmiešať a postuopne po troškách možno jedlo pridávať.
tak ako @micanela správne napísala
najprv možno začať po realimentácii s diétou Pankreatickou.
potom 4/S
až potom žlčníková diéta 4
teraz už môže byť aj mäso, a síce chudé biele mäsko, kuracie, morčacie,rybacie - filé, pstruh a pod. má prednosť, zo začiatku mleté a na vode, v dávke asi 50 - 80 gramov
Prajem ti z celého srdca, aby ste to úspešne zvládli.
Pekné sviatky a kľudné najmä Ti želám :-)
neboj, pôjde to!!!
gatroenterolog vedel, čo robí, informoval ťa primerane tvojim schopnostiam, aj tak si nič nepochopila.
nijakú lávu tu nešírim, prispela som tým, čo viem a viem to dobre - v tom je medzi nami obrovský rozdiel.
nehnevaj sa, ale s tebou sa sporiť nemienim.
povedala som len za seba, ty si hovor, čo len chceš.
nehovorila som o sebe a o mojom varení, až budeš mať skutočný žlčníkový záchvat, potom pochopíš.
zatiaľ niet o čom diskutovať.
chcela som ti len pomôcť, koľko viem.
už nikomu neodpoviem.
ak chceš, vieš, kde som.
pekný večer a prepáč.
Takto si napríklad robila aj fašírku na pare, ktorú sme jej my "normálni" kradli: do misky si odobrala chudé pomleté mäso, troška bielka, troška suchej žemle, veľa petržlenovej vňate a štipku paradajkového pretlaku. Do trošky mlieka si dala len pre vôňu namočiť pretlačený cesnak, cibuľu, rascu a precedila cez husté sito do svojej porcie fašírky. Išlo predsa len o tú vôňu toho čo nemohla. Namiesto vyprážania samozrejme aj túto fašírku si urobila "na pare" vo svojom malom kastróliku. Nie raz ju robila aj pre nás v obrovskom kastróli, lebo bola veľmi chutná.