Nedá mi nespýtať sa, keď čítam ako do každého receptu treba "extra panenský olivový olej" pomaly aj do huspeniny...
Tak sa pýtam: prečo?
Prečo nie slnečnicový alebo repkový alebo konopný...?
Je to preto, lebo olivový by mal byť akože zdravší? A je zdravší?
A ako sa tá "zdravosť" prejavuje? Zložením? Keď si pozriem zloženie olejov, nezdá sa mi, že by ten olivový nejako vynikal...
Alebo používate olivový olej len preto, lebo je to "in"?
Olivový olej nepoužívam zo zásady. Nebudem kupovať niečo, čo je potrebné dopraviť k nám zo značnej vzdialenosti...spotreba nafty na transport kamiónmi sa do "zdravosti" olivového oleja asi nepočíta....??..a na DDT tiež nemám chuť.
Rovnako nemám chuť na hydroponické rajčiny, papriku a jahody, ktoré boli vypestované napríklad v lokalite Mar del Plástico
...kde sa využívajú imigranti z Afriky ako lacná pracovná sila...
Jahody v zime, ako z Dvanástich mesiačikov...akurát že ako jahody to len vyzerá...chuť a vôňa chýba :)
nečudujem sa, keď rastú takto...:)
takže, ja si dám v zime kyslú kapustu, jablká a používať budem slovenský slnečnicový alebo repkový alebo konopný alebo makový alebo kukuričný alebo iný, olej....:)
pravdu povediac takéto žabomyšie vojny a prehnaný lokálpatriotizmus nemám moc v láske.... olivový olej kupujem presne tak ako pomaranče, banány, mango.... a tiež u nás nerastú
to isté by som mohla povedať o rybách, o syroch, o vínach, o čokoládach....
Pouzivam viacero druhov olejov v kuchyni. Olivovy milujem, ale najviac taky, ktory si prinesiem priamo z Grecka.
"prehnany lokalpatriotiznus", no, to je cosi, co nam asi nehrozi, kedze 49 % potravin v naich obchodoch pochadza z dovozu, ze....:)
v tej oblasti je vdaka odcerpavaniu vody dezertifikacia na postupe a odsolovanie vody je energeticky narocne...
bez bananov dokazem zit.
a este raz, treba zvazovat, co naozaj potrebujem a bez coho sa zaobidem, vo svete funguje sialeny system presunov tisicok ton potravin, pritom by mohli byt krajiny uplne sebestacne...zit bez bananov, ktore boli obrate zelene a potom boli osetrene etylenom, aby akoze "dozreli", teda zozltli, to naozaj asi mozeme...
tie presuny sa vsak nedotykaju bananov, ide o zakladne, v danej krajine vyprodukovatelne potraviny...
nezamienala by som pojem geneticka modifikacia, co je vnesenie cudzieho genu do ineho organizmu a slachtenie, ktore sa dosahuje napriklad vyberom, ci uz pozitivnym alebo negativnym a inymi "prirodzenymi" postupmi...ale ryzu s mrkvou pre ziskanie novej plodiny "prirodzene" neskrizis..
geneticka modifikacia: ak uvazime, kolko chemickych pripravkov na ochranu rastlin (v 2010 na slovensku cca 700 ton a to sme na chvoste spotreby v europe aj okolo) sa do prostredia uvolni pri konvencnom sposobe ochrany, zda sa mi byt BT kukurica, teda kukurica, do ktorej bol vpraveny gen z Bacillus thuringiensis, ktory sposobuje tvorbu urcitych latok, ktore su pre chrobaky skodlive, ako mensie zlo. Bacillus thuringiensis sa v prirode uplne bezne vyskytuje. DDT sa nevyskytuje. DDT sa po case rozklada na DDD, ktore je este skodlivejsie a vydrzi v prirode ovela dlhsie ako samotne DDT, ktore sa doteraz pouziva na ochranu aj spominanych olivovnikov, v istych oblastiach...nuz co, chemicke firmy musia svoje skladove zasoby dopredat, vsakze?
a potom, ze rohy, heh..
Ludia celkom pokojne prijimaju fakt, ci si to neuvedomuju, ze tony tych latok kazdorocne idu do pody a prostredia, ale hysteria okolo GM potravin, zvlast takych Bt kukurica, je znacna...a ja nie som ich nejaky velky zastanca, lebo mam pochybnosti najma o ich vplyve na ekosystem.
en.wikipedia.org/wiki/Genetically_modified_food...
a
@mariamka
stoji to za to riesit co nezmenime? :)
stojí...len aktívni ľudia menia svet..:-)
Súhlasím s tvojimi názormi , ale tento problém nevyriešia ani 2 nasledujúce generácie . Parný valec rukami nezastavíš.
-kľudne vyrobené doma zo slovenského masla. Ak niekto očakáva kvalitný olej v plastovej PET- fľaške za 1-2€/liter.. :-)