dostala som mail a musím sa oň s vami podeliť.
Zázračné účinky maku: Patrí medzi najzdravšie potraviny sveta
Dejiny: Mak siaty (Papaver somniferum) sa využíva už niekoľko tisíc rokov. Najstaršie stopy dokladajúce jeho využívane pochádzajú zo 6. tisícročia pred Kr. z oblasti Stredomoria. O tisíc rokov neskôr sa v Mezopotámii využíval ako zdroj pre ópium. Niektoré civilizácie, ako napr. Egypťania, využívali ópium ako sedatívum. V 9. storočí sa mak siaty dostal z oblasti Perzie na územie Číny, kde sa neskoršie, približne v 18. storočí, stalo ópium významnou silou ovplyvňujúcou spoločnosť.
Obsahové látky: Mak siaty je bohatým zdrojom vápnika (obsahuje ho 12 násobne viacej, ako kravské mlieko), ale aj iných minerálov, vitamínov a nenasýtených mastných kyselín.
100 gramov zrelého maku siateho obsahuje: 41,56 g tukov, 28,13 g sacharidov, 17,99 g bielkovín, 19, 5g vlákniny, minerály a vitamíny. Mak je po stáročia využívaný nielen v lekárstve, ale i v potravinárstve. Už antickí atléti ho konzumovali ako zdroj sily a vitality. V súčasnosti je najžiadanejším produktom z maku olej, ktorý má na ľudský organizmus priam zázračné účinky.
Minerály:
názov obsah v 100g % odporúčanej dennej dávky
Vápnik 1438 mg 144%
Fosfor 870 mg 124%
Draslík 719 mg 15%
Horčík 347 mg 87%
Sodík 26 mg 2%
Železo 9,76 mg 122%
Mangán 6,707 mg 292%
Meď 1,627 mg 181%
Zinok 7,9 mg 72%
Selén 13,5 µg 24%
Vitamíny
názov obsah v 100g % odporúčanej dennej dávky
Vitamín E 1,770 mg 12%
Vitamín C 1,000 mg 2%
Niacín 0,896 mg 5,5%
Tiamín 0,854 mg 71%
Kyselina pantoténová 0,324 mg 65%
Pyridoxín 0,247 mg 19%
Riboflavín 0,100 mg 8%
Foláty 82 µg 20%
S čím mak pomôže?
Mak ako obrovský zdroj bielkovín: A nielen bielkovín, ale i vápnika. A to dokonca dvanásťnásobne viac ako mlieko. Preto by mak nemal chýbať nielen na tanieri tehotných žien, ale i ľudí trpiacich osteoporózou.
Mak na pamäť i rakovinu: Mak obsahuje kyselinu olejovú, ktorá sa výborne osvedčila pri snahe zlepšiť pamäť či znížiť krvný tlak. A to nie je všetko. Posledné výskumy mak označili za skvelú potravinu pri prevencii rakoviny prsníka.
Mak ukľudňuje: Mak si nevedia vynachváliť ani ľudia prechádzajúci náročným obdobím plným stresu. Jemná maková aróma má výrazný, skľudňujúci účinok na ľudskú psychiku, upokojuje centrálnu nervovú sústavu, pomáha pri neurózach i duševnej nerovnováhe. Mak je vhodný aj do masážnych a aromaterapeutických zmesí. Taktiež tlmí bolesť hlavy, uvoľňuje svalové kŕče a postará sa vám o kľudný spánok.
Makový olej v kuchyni: Makový olej je u gazdiniek obľúbeným artiklom. Nielenže výborne chutí, ale svoje zohráva i jeho pôsobivá vôňa a rozmanitosť využitia. Či v teplej, či v studenej kuchyni, makový olej sa vždy postará o fantastickú chuť pripravovaných jedál.
Makový olej pre krásnu pleť: Makový olej však nemusíte využívať len v kuchyni. Málokto vie, že je mimoriadne vhodný na ošetrenie suchej a popraskanej pleti, poradí si s ekzémom i zápalom. Vďaka vysokému obsahu horčíka a vápnika zas poteší vaše nechty a vlasy, ktorým dodá potrebnú výživu. Aj preto sa stal nepostrádateľnou súčasťou pleťových krémov, balzamov a kondicionérov.
Čo ste o maku (zrejme) nevedeli?
• V reči kvetov má mak význam: Neprezraďme našu lásku.
• V mnohých krajinách je pestovanie maku zakázané, najmä pre obsah morfínu. Ten sa používa napríklad pri výrobe omamných látok a maku z tohto dôvodu býva pripisovaný prívlastok nebezpečný. Faktom ostáva, že smrteľnou dávkou je 0,25 – 0,5 g morfínu a to pri konzumácii makových rezancov určite nehrozí.
• Mak sa častokrát pridáva do jedla a nosí v malých vrecúškach ako afrodiziakum.
• Lístky vlčieho maku sú od nepamäti využívané pri liečbe nespavosti a pľúcnych chorôb. Mak býva obľúbeným prostriedkom pri tlmení kašľa či chrapotu.
Strach z menopauzy živený najmä médiami a farmaceutickým priemyslom sa podvedome dostal do hláv mnohých žien, strašenie osteoporózou hlodá ako červ a človek začne premýšľať aká prevencia by bola vhodná. Samozrejme, aby to nebolo príliš drahé, neničilo pečeň, bolo to účinné a nemalo vedľajšie účinky. Jeden taký liek existuje - Makové mlieko.
Recept na makové mlieko:
Do fľaše alebo do pohára vložíme mak a zalejeme ho vodou, najlepšie filtrovanou, v pomere cca 1:5. Cez noc ho necháme postáť pri izbovej teplote. Ráno zmes pomixujeme, ( radšej dlhšie) a precedíme cez riedke plátenko. Takto vzniknuté makové mlieko môžeme osladiť medom, použiť na prípravu kakaa alebo ho vypiť bez pridania čohokoľvek. Rovnakým spôsobom sa pripravuje orechové, mandľové alebo kokosové mlieko, ktoré sú tiež významnými zdrojmi minerálov a vitamínov, vláknin, tukov, bielkovín a na rozdiel od kravského mlieka nezaťažujú tráviaci systém pri omnoho kvalitnejších parametroch. (Pri orechovom mlieku je postup trocha iný, vodu z orechov treba pár razy vymeniť, až kým nie je už voda tmavohnedá, ale svetlá). Makové, orechové, mandľové alebo kokosové mlieko môžete pripraviť aj z mletého maku, orechov, mandlí či kokosu. Vtedy stačí nechať základnú surovinu odstáť vo vode tri, štyri hodiny. Výhodou týchto mliek je, že sú zásadité a neprekysľujú náš organizmus na rozdiel trebárs od džúsov. (Samozrejme to platí v prípade, že ich neosladíme, ale ich budeme piť ako osviežujúci nápoj, hoci aj s kockami ľadu). Moja skúsenosť je, že takéto mlieko môžu piť aj ľudia, ktorí mak, či orechy pre problémy s pankreasom neznášajú. Menopauza, tehotenstvo, puberta, chorý pankreas a žlčník priam volajú po tejto dobrote, ale múdry človek myslí na zadné dvierka a hoci je úplne zdravý dopraje si ju tiež.
Dr.Boris Subotič z Centra tradičnej čínskej medicíny odporúča makový olej na každý deň. Prečo?
Obsahuje: nasýtené, mononenasýtené i viacnásobné nenasýtené kyseliny (omega-3); 100 g makového oleja obsahuje 1400 mg kalcia; fosfor, železo, zinok; vitamíny B1 a B12; fytosteróny; tokoferol.
Makový olej pomáha pri ochoreniach ako sú: nepravidelný rytmus srdca, angína pectoris, migréna, neuropatia, chronická únava, reumatické ochorenia, osteoporóza, anémia, kŕče.
Dojčenie a tehotenstvo: makový olej dodáva kalcium, fosfor, železo a zinok, ktoré počas tohto náročného obdobia telo ženy najviac potrebuje.
Stresové podmienky: psychická námaha, fyzická vyčerpanosť, emotívna záťaž, podráždenosť, verbálny duel, konfliktná situácia, rodinné problémy a ich vplyv na psychiku človeka sa dajú účinne zmierniť použitím makového oleja
Masérstvo: makový olej je vysoko cenený ako masážny olej, keďže výrazne pomáha riešiť problémy s cirkuláciou.
Kozmetika: zvyšuje vlhkosť a minerálnu rovnováhu v koži, veľmi dlho udržuje vlhkosť kože, koži dodá zamatový vzhľad, používa sa pre suchú a citlivú pokožku v kozmetických prípravkoch, kombinácia makový olej a ružová voda vyhladzuje drobné vrásky okolo očí.
Spôsob užívania: Makový olej môžete užívať 2 krát denne, ráno a večer, 1 polievkovú lyžicu vždy pár minút pred jedlom.
Len neviem prísť na to, prečo ma niekedy mak "páli". Je jedno, či je mletý, surový na cestovinách, či pečený v buchtách, raz ma z neho bolí žalúdok, inokedy vôbec. Chcela by som ho jesť častejšie, ale toto ma odrádza. Už som aj zapíjala mliekom, niekedy pomôže, inokedy ani to a mám problém ho stráviť. Možno je to druhom maku?
mak môže byť ťažšie straviteľný..ľudia majúci ťažkosti so žlčníkom..pankreasom..majú mak zakázaný..respektívne-nedoporučujú ho lekári..ja niečo podobné-teda ťažkosti-mám s paprikou..
@rea
vdaka..
varecha.pravda.sk/magazin/pestovatelka-maku-gabriela-cech...
Teraz si kupim mak u nas boh vie odkial dovezeny a nikdy nie je takej kvality ako som poznala kedysi davno NAS MAK.
varecha.pravda.sk/recepty/makove-mlieko/32984-recept.html...