Foto: jarco
Cestoviny vždy patrili k mojim favoritom, no v poslednom čase som ich zanedbával. Keď už som si našiel čas na varenie, snažil som sa Zobraziť celý popisCestoviny vždy patrili k mojim favoritom, no v poslednom čase som ich zanedbával. Keď už som si našiel čas na varenie, snažil som sa ukuchtiť čosi náročnejšie. Dnes večer som sa opäť raz presvedčil, že v jednoduchosti je sila. Za polhodinku sme mali na stole výborné penne so zeleninovým ratatouille.
porcií
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Na začiatok ošúpeme a nakrájame na plátky baklažán, nasolíme, a necháme 15 minúť stiecť. Dáme si variť vodu. Základom úspešnej prípravy cestovín sú kvalitné cestoviny (talianske z tvrdej pšenice, najlepšie niektorej drahšej značky)(fajnšmekrom odporúčam poobzerať sa v Rakúsku po značke Buitoni, rozdiel oproti cestovinám dostupným u nás je citeľný) a vedieť ich správne uvariť. Použite najväčší hrniec aký máte, do vody okrem soli nakvapkajte olivový olej, varte len kým nie sú "al dente" a po uvarení v žiadnom prípade neoplachujte.
- 2
Na veľkej panvici zohrejeme trochu olivového oleja. Dáme do neho trochu čili, cibuľu a nadrobno nakrájané sardelové rezy (môžu byť aj očká). Ak nám už zovrela voda, nasypeme do nej cestoviny a osolíme.
- 3
Do panvice po chvíľke smaženia pridáme jeden strúčik nadrobno nakrájaného cesnaku. Na miernej teplote miešame, kým sa sardely nezačnú rozpúšťať. Pridáme baklažán (odtečené pláty sme medzitým opláchli a nakrájali na kocky) a pár minút restujeme.
- 4
Skontrolujeme stupeň uvarenia cestovín. Do panvice pridáme konzervu talianskych drvených paradajok, cuketu nakrájanú na kocky, olivy a kapary. Dochutíme sušenými stredomorskými bylinkami, pomletým farebným korením, druhým strúčikom cesnaku (roztlačeným) a povaríme, kým cuketa trochu nezmäkne (mala by však ostať chrumkavá).
- 5
Na záver do omáčky pridáme cherry paradajky nakrájané na štvrťky (tie variť netreba) a odstavíme. Scedíme cestoviny a ihneď porcujeme na zohriate taniere. Pridáme zeleninovú omáčku, dochutíme čerstvou bazalkou a nastrúhaným parmezánom.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Znamy robi v restauracii podobnu variantu ale namiesto cherry paradajok davaju grilovane polosuche nakladane paradajky ( to je polopaticky preklad ?? neviem ako sa to vola v slovencine -roasted semi dry tomatoes) a parmezan nahradzaju Pepito romanom .
pepito romano = pecorino romano, predpokladám :-)
inak pecorino je vizuálne aj chuťovo dosť podobný parmezánu, našinec to ťažko rozozná, ak nevidí obal s názvom
Aj tie paradajky vyrabal sam v kuchyni lebo kupovat su pomerne drahe. Bol som v kuchyni ked to robil.
Treba zrele ale stale tvrde paradajky ( najlepsie su Roma ale Cherry su OK)
Pripravil si separatne :
Vo virgin olivovom oleji zmiesal rozdrveny cesnak s talianskymi na drobno nakrajanymi bylinami -cerstve su najlepsie ale susene su OK .
Na plech dal alobal poukladal tam polky paradajek posolil , pokorenil a trosku aj pocukroval, potom to ponatieral tou olejovou zmesou ,
a piekol v trube na velmi nizkej teplote asi tak 125 C
( v podstate susil )asi tak 2 hodiny az su paradajky uplne makke ale stale im ostava tvar.
On to skladuje v ladnicke lebo to stale pouzivaju.( V obchode je to nalozene v olivovom oleji. A su uplne super do salatov alebo na sandwich- panini.
Buitoni správna voľba