Oškvarkové pečivo
Oškvarkové pečivo

Oškvarkové šatôčky so slivkovým lekvárom videorecept

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 4. februára 2023

Vyskúšajte slané oškvarky do cesta na skvelé sladké šatôčky plnené slivkovým lekvárom. Je to veľmi lahodná kombinácia.

20 ks
porcií
20 (+ 45 kysnutie) minút
príprava
20 minút
na 190 °C

Suroviny

250 ml
20 g čerstvé
1 ČL
500 g
1 ČL
1 ks
300 g mleté
Plnka:
300 g
Na potretie:
1 ks
Na posypanie:
2 PL
Postup

 1. 1

  Mlieko ohrejeme a odstavíme, do vlažného rozdrobíme droždie, pridáme cukor, posypeme trochou múky a na teplom mieste necháme vzísť kvások, trvá to asi 10 minút.

 2. 2

  Múku preosejeme a zmiešame so soľou. Prilejeme vykysnutý kvások, pridáme vajce, mleté oškvarky a ručne vypracujeme hladké cesto.

 3. 3

  Cesto preložíme do misky, prikryjeme utierkou a na teplom mieste necháme 45 minút vykysnúť, cesto má zdvojnásobiť svoj objem.

 4. 4

  Vykysnuté cesto na doske rozvaľkáme na hrúbku asi pol centimetra, radielkom nakrájame na pásy a potom na štvorce veľkosti asi 7x7 cm. Lekvár dobre rozmiešame a do stredu každého štvorca dáme za lyžičku. Vajce dôkladne rozšľaháme a potrieme ním okraje štvorcov. Naplnené štvorce prehneme do tvaru trojuholníkov, okraje pritlačíme.

 5. 5

  Šatôčky ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme rozšľahaným vajcom. Pečieme v rúre vyhriatej na 190 ˚C asi 20 minút. Po upečení posypeme práškovým cukrom.

Diskusia k receptu

hannes
Tak toto je kombinácia ako remeň ! V pondelok sa ide po droždie, oškvarky doma sú, aj lekvár, v utorok sa ide na vec. Ďalej komentovať netreba...:D
senci
Kupujem v obchode, nenapadlo ma upiecť si ich, ďakujem, už sa teším kedy ich vyskúšam.
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia