Foto: pusta
Táto slanina sa pri domácich zabíjačkách nakladá do rôzne ochutenej marinády do chladu na viac dní a potom sa uvarí, ale neúdi. Síce je Zobraziť celý popisTáto slanina sa pri domácich zabíjačkách nakladá do rôzne ochutenej marinády do chladu na viac dní a potom sa uvarí, ale neúdi. Síce je máj, veľmi sa teraz nezabíja, avšak tento recept v období novej jarnej zeleniny ma veľmi zaujal. Z tých mnohých, som vybrala recept na špecialitu z Čečejoviec, obce na východnom Slovensku, asi 20 km od Košíc. Tu sa pripravuje z podhrdliny, cisárskej slaniny a bôčiku s vysokým podielom tuku. Recept je jednoduchý, ale veľmi chutný, preto ho posúvam.
porcia
príprava
na 70 - 80 stupňov C °C
Suroviny
1000 g |
|
1 - 2 hlavičky podľa veľkosti |
|
cca 3 - 4 ks podľa veľkosti |
|
cca 3 - 4 PL podľa chuti |
|
podľa potreby |
|
1 PL |
|
1 PL |
|
Postup
-
1
Vykostený bôčik som zbavila kože, umyla som ho a prekrojila na dve časti, na skúšku som spravila len polovicu. Rozpis som dala na množstvo 1 kg. Obvykle sa používa na marinovanie :1. Podhrdlina nazývaná tiež podbradok alebo lalok. 2. Cisárska slanina, to je časť slaniny pochádzajúca z brušnej časti brava, je veľmi kvalitná, viac prerastená a šťavnatá. 3. Bôčik, ktorý je prerastený s vyšším obsahom tuku. Vo všetkých prípadoch ide o vyššiu vrstvu tuku nasadajúcu tesne na kožu. Táto slanina sa po marinovaní počas rôzne trvajúcej doby povarí a následne po oschnutí môže zaúdiť. Používa sa "vlhká marináda" vo vodnom roztoku rôzne okorenená, v ktorej je slanina naložená od niekoľkých dní až do 3 - 4 týždňov a až potom sa dalej spracuje. Úlohou marinády je, aby výrobok náležite skrehol, dozrel, ochutil sa a konzervoval. Slanina sa pred marinovaním pokrája na primerané vhodné kusy, podľa toho, na čo sa použije. V mojom recepte som použila marinovanie na čečejský spôsob, ktorý podrobne rozvediem v dalšom postupe.
-
2
Očistila som 1 hlavičku cesnaku.
-
3
Prekrojený bôčik som dala do vhodného vyššieho hrnca, zaliala som ho dostatočným množstvom studenej vody asi 5 cm nad horný okraj slaniny, osolila som ho 2 PL soli a pridala som polovicu cesnaku.
-
4
Pridala som ešte 2 bobkové listy, prikryla pokrievkou a odložila som na 5 dní marinovať do chladničky. Pri marinovaní na čečejovský spôsob sa viac korenín a ani iných prísad okrem soli, cesnaku a bobkových listov už nič nepridáva. V deň D som naložený bôčik po 5-tich dňoch vybrala, opláchla pod tečúcou studenou vodou, dala späť do hrnca, zaliala som ho čerstvou studenou vodou, pridala som znovu 2 PL soli, 2 bobkové listy a druhú polovicu cesnaku. Varila som ho odokrytý veľmi pomalým varom pri teplote 70 - 80 stupňov C po dobu 4 hodiny, počas varu som dopĺňala podľa potreby horúcou vodou, aby sa neprerušil var a bol stále ponorený pod hladinou vody, až bol bôčik mäkkučký ako masielko, odskúšala som vidličkou na mäso.
-
5
Mäkký bôčik som vybrala, nechala som ho poriadne odkvapkať od vody a ihned som ho posypala z každej strany cez sitko mletou červenou sladkou madarskou Kalocsai paprikou, ktorá má krásnu červenú farbu a úžasnú zamatovú chuť.
-
6
Potom sa na bôčik preosiala cez sitko mletú červenú papriku Kalocsai štipľavú a ešte horúci som ho odložila vychladnúť a stuhnúť do chladničky na 12 hodín - na noc. Pri čečejskom spôsobe sa používa jednoduchá marináda, po marinovaní sa dostatočne dlho povarí, nenatiera sa žiadnou kašičkou z papriky, korenia, soli, oleja a cesnaku, ale sa len posype preosiatou červenou paprikou ihned po uvarení a ešte za tepla sa odloží do chladničky. Práve pre tento postup je odlišná od iných spôsobov a zaujal ma.
-
7
Aj ked je už po sezone zabíjačiek, je máj, pripravila som túto vynikajúcu čečejovskú špecialitu, dala som ju na podnos a podávala s jarnou cibuľkou, čerstvou zeleninovou paprikou a paradajkou. Najvhodnejšou prílohou je čerstvo upečený domáci chlieb, ale zvykne sa podávať aj so zemiakmi upečenými v šupke, najčastejšie na raňajky ale aj v priebehu dňa alebo ako studené pohostenie. Len jedno ľutujem, že som hned nepripravila celú dávku, taká lahôdka to je, dobrú chuť prajem.
:-) Robím podobne, len moja česká mama ma naučila cesnakom prešpikovať lalok, tak nám to chutí najviac. A nakoniec tiež len poprášiť paprikou. Je to dobrota preveliká, ale robievam len tak 1x do roka
Čisté omega tuky vzbudzujú v našom tele dobrú náladu a pohodu.
Ja si však musím dávať aj rozotretý cesnak s mletou čili papričkou.
a logicky popísané.Jedlo ako stvorené k mladej cibuľke a k inej zelenine.My sme si zvykli k takejto chutnej dobrote upiecť zemiaky v
v šupke.Takto isto sa u nás robí obarový lalok resp.bôčik
Ale ak dovolíš takí môj tip... u nás ešte horúci bôčik natierame hneď ako prvé rozotretým cesnakom a soľou(samozrejme kto ten cesnak môže.)Prajem ti pekný večer
v bratislave to poznám ako paprikový lalok.
v tomto recepte som postupovala podľa čečejského spôsobu, s výsledkom som veľmi spokojná, preto som ho aj podrobnejšie popísala a doplnila o moje vedomosti o surovej slanine a pácovaní. so zemiakmi pečenými v šupke, podávanými za tepla k tejto obarovej slanine som sa však stretla pri tomto recepte po prvýkrát a teraz, ked si to spomenul.
rozhodne je to lahôdka, hodná pozornosti aj mimo obdobia zabíjačiek.
dakujem za pochvalu a za čas, ktorý si tomuto receptu venoval aj s pridanou radou.
pekný večer aj tebe prajem.
aj my sme kedysi robievali vždy len na zabíjačkách. to, čo dostať kúpiť v obchode, sa s domácim nedá ani porovnať.
dnes však nie je problém vyrobiť si túto pochúťku dom aj bez zabíjačky, hoci aj v paneláku :-) ako som to spravila teraz ja. preto som posunula recept aj pre ostatných.
akujem ti :-)
špikovať cesnakom zvyknem tak ako tvoja mamička, pliecko alebo krkovičku, ak ju pečiem v celku.
dakujem.
jednoduchý a vynikajúci. budem rada, ak vyskúšaš.
dakujem ti za krásne hodnotenie, vážim si to.
dakujem.
dakujem ti za pochvalu.
dakujem za uznanie..
dakujem ti aj za pochvalu.
dakujem.
to ma len teší.
dakujem za pochvalu -
dobré ránko..!!
len ty pekne ešte cholesterol rieš-a zo života sa aspoň 20 rokov teš...:-)
to ma napadlo práve..ked sme rovnako...mladé...:-)
základ od slova Čečejovce sa tvorí odtrhnutím prípony ...ovce, potom koreň slova je "Čečej"
na aký spôsob?
ku koreňu slova sa pridáva prípona - ...ský, teda: čečejský
je naozaj chutná a výborná.
dakujem za pochvalu.
dakujem.
vychádzala som z koreňa slova a koreňslova v danom prípade je:
správne "Čečej"
a nie"Cečejov" - nesprávne.
vychádzala som z koreňa slova a koreňslova v danom prípade je:
správne "Čečej"
a nie"Cečejov" - nesprávne.
nehnevaj sa na mňa, ale koreň slova nie je Čečejovce, ale názov, od ktorého sa koreň slova tvorí.
koreň slova sa tvorí od názvu Čečejovce odtrhnutím prípony ...ovce a potom po slovensky správne je koreň slova "Čečej - ".
tiež ti prajem všetko dobré.
sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ce%C4%8Dejovsk%C3%BD_potok...
nemusia ísť všetci učitelia Slovenčiny do hája, len som čakala, že mi to vysvetlíš, to sa však nestalo. predpokladala som, že to spravíš. taká lekcia zo slovenského jazyka nikomu nezaškodí, ani mne. nie všetko je na prvý pohľad také zrejmé a jasné. hľadala som, kde som mohla, ale nenašla som.
ak vravíš,že hoci aj čečenská - nehnevaj sa na mňa, ale to hádam nie.
v poriadku, ked ťa toto tak škrelo, len potom čo vravíš na to nekonečné množstvo hrubých chýb? vo vybraných slovách, myslím ypsilonové chyby, tiež v 1.p. mn.č. a v 6.p. j.č, tiež chyby v skloňovaní, časovaní, čiarky v so vzťažných súvetiach a inde, chyby štylistické a iné.
ešte ani raz si nemala výhrady, ani žiadne pripomienky.- to zámerne a blahosklonne prehliadaš???
vtedy neposielaš učiteľov Slovenčiny do hája?
dakujem za pochvalu.
- obyčajne zabíjačkový výrobok sa zvykol u nás na zabíjačkách robiť tak, že sa varil v kotli, bez ingrediencií, až úplne do mäkka, - musel byť ako "maslo",
- po vytiahnutí z vody sa okamžite za horúca poriadne potrel mletým cesnakom, potom poriadne soľou, obalil v sladkej mletej paprike s malým prídavkom ostrej a takto odložil vychladnúť. ( Je to starý, pôvodný, presídlenecký recept, či spôsob...) - podobne sa dá urobiť aj mastný bôčik, mimo zabíjačky, ..... jedával sa u nás výlučne s chlebom, niekto si k tomu vzal zaváranú feferónku, či baraní roh, - je to vždy lahôdka pre tých, čo majú radi podobné výrobky.
- obyčajne zabíjačkový výrobok sa zvykol u nás na zabíjačkách robiť tak, že sa varil v kotli, bez ingrediencií, až úplne do mäkka, - musel byť ako "maslo",
- po vytiahnutí z vody sa okamžite za horúca poriadne potrel mletým cesnakom, potom poriadne soľou, obalil v sladkej mletej paprike s malým prídavkom ostrej a takto odložil vychladnúť. ( Je to starý, pôvodný, presídlenecký recept, či spôsob...) - podobne sa dá urobiť aj mastný bôčik, mimo zabíjačky, ..... jedával sa u nás výlučne s chlebom, niekto si k tomu vzal zaváranú feferónku, či baraní roh, - je to vždy lahôdka pre tých, čo majú radi podobné výrobky.
som rada, že si sa podelil o svoju skúsenosť a vaše zvyklosti na zabíjačke.
dodala by som hádam len toľko k tejto téme, že sú väčšie-menšie odchýlky pri príprave tejto lahôdky na domácich zabíjačkách v rôznych regionoch, v jednotlivých dedinách, ba čo viac, dá sa povedať, že aj od domu k domu to môže byť iné a inak sa nazývať.
preto je ťažko povedať, že koho je ten pôvodný recept vlastne a ktorý je ten správny.
veľmi pekne dakujem za tvoj pekný a milý príspevok.
konzultovala som názov "čečejský" a "čečejovský". div sa svete, obidva tvary sú správne. podobne ako je tvar "dva" a "dve".
nejedná sa o osobné podstatné meno, ale o vlastné prídavné meno podľa slovného rozboru.
Slovenčina je živý jazyk, stále sa vyvíja a mení, taktiež s jeho vývojom sa menia aj pravidlá slovenského jazyka.
dobré ránko aj tebe.
dakujem ti za starosť o mňa, ale ja už takéto veci neriešim, lebo viem, že ja to už mám, ako sa vraví: za pár... :-)
a takéto hriešne dobré dobroty patria k mojim drobným radostiam. aby som pravdu povedala, asi 30 rokov som ju nejedla a toto "zhrešenie" tak neuveriteľne potešilo :-)
prajem ti krásny a vydarený deň, nech sa ti darí a dakujem.
len toľko k celému.
dakujem za pochvalu.
ty si neskutočná milujúca dcéra, asi vieš, čo má otec rád a čo ho poteší.
a vieš, že je to super a originálny nápad?
dakujem.
ja mám chladničku nastavenú na 6 stupňov, môžem ísť dole až na 2 stupne. túto slaninu som marinovala v chladničke na 6 stupňov. pri tejto teplote by mala v pohode vydržať 7 -10 dní, ved je konzervovaná soľou.. ešte slaninu som nestihlla zmraziť, minula sa za 2 dni.
mrazničku mám nastavenú na mínus 24 stupňov. zmrazovala som však hotovú úplne vychladnutú tlačenku podľa rady mojej sesternice, ktorá to robí vo veľkom.
zabalila som ju do mikroténového vrecka, dala do plastovej krabicea so mrazáku.
asi po mesiaci o ňu poprosil môj najlepší priateľ, vybrala som deň predtým z mrazáku, nechala som rozmraziť voľne pri izbovej teplote, bola vynikajúca ako za čerstva urobená, aj čo do chuti, tak aj čo do kvality.
dúfam, že som ti pomohla.
dakujem ti za príspevok.