Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý fotorecept
Foto: kimlo
Nakoľko sa venujem kváskovaniu už zopár rokov a vyskúšal som už veľa receptov, prinášam jeden osvedčený, vhodný najmä pre začiatočníkov. Suroviny sú dostať bežne Zobraziť celý popisNakoľko sa venujem kváskovaniu už zopár rokov a vyskúšal som už veľa receptov, prinášam jeden osvedčený, vhodný najmä pre začiatočníkov. Suroviny sú dostať bežne v obchode, ich pomer som upravil na množstvo, ktoré mi najviac vyhovovalo a postup sa mi osvedčil zo stránky bonvivani.sk kde je napísaný a znázornený veľmi podrobne.
príprava
na 200 °C
Postup
-
1
Najprv si treba rozmyslieť kedy chceme chlieb piecť a ako sme na tom časovo. Príprava kváskového chleba trvá totiž dlhšie ako bežný chlieb s droždím, najmä čo sa týka dĺžky kvasenia. Ja to robím vždy cez víkend. Najprv si pripravíme ražný kvások tak, že si asi 2 PL pôvodného kvásku, ktorý máme odložený niekde v pohári v chladničke dáme do misky, prikŕmime 50 g ražnej múky a zmiešame s 50 g vody na kašičku. Celú misku zabalím do potravinárskej fólie a odložím na noc do rúry alebo mikrovlnky, tam je totiž stála teplota.
-
2
Ráno je kvások vykysnutý, má bubliny a penitú konzistenciu. Toto je základ každého pečenia z kvásku.
-
3
Do väčšej misky si odvážime hladkú múku, ja používam polosvetlú T650, nemám rád ak je chlieb celkom biely. Pridáme vodu, vykusnutý kvások, rascu a otruby. Vymiesime hladké vláčne cesto. V mojom prípade to miesi kuchynský robot. Potom cesto vyberiem na pomúčenú pracovnú dosku a rukami ešte vymiesim do bochníka. Pravidlo číslo 1: Cesto NESOLÍME!
-
4
Dno misky podsypeme trochou múky a vložíme bochník. Vrch tiež po poprášime malým množstvom múky, prikryjeme utierkou a dáme do rúry na 30 minút. Tento proces sa volá autolýza, preto sa tam nedáva soľ. Píše sa o ňom na vyššie menovanom webe. Po uplynutí tejto doby cesto vyberieme a na mierne pomúčenej doske roztiahneme do tvaru obdĺžnika...
-
5
Až teraz ho posypeme soľou a rukami dobre premiesime. Teraz už cítime ako nám cesto pod rukami "puká". Po dôkladnom premiesení ho opäť roztiahneme a preložíme do batôžka - najprva zľava doprava...
-
6
...zvrchu dole...
-
7
...a naopak.
-
8
Cesto vložíme naspäť do misky, prikryjeme a dáme odpočívať. Tento postup opakujeme každých 20 minút najbližšie 2 hodiny. Ošatku predtým jemne vytrieme Solamylom, aby sa cesto neskôr lepšie vyklopilo. Po 2 hodinách cesto opäť rukami premiesime, vytvarujeme bochník, vložíme do ošatky a prikryté utierkou dáme na 3 hodiny kysnúť do rúry alebo mikrovlnky.
-
9
Po 3 hodinách nám cesto nakyslo a zväčšilo svoj objem. Vtedy si zapneme rúru na 250 °C, na spodok dáme menší plech naplnený vodou, a na spodnú priečku plech, na ktorom sa bude chlieb piecť. Plech, na ktorý potom vyklopíme chlieb musí byť dobre vyhriaty.
-
10
Keď dosiahne teplota v rúre požadovanú teplotu 250 °C, plech vyberieme a vyklopíme naň chlieb z ošatky. Vrch narežeme do kríža, postriekame studenu vodou a vložíme do rozohriatej rúry. Tento proces musí byť čo najrychlejší, preto som ani nefotil. Jednak preto, aby nám chlieb nespľasol a potom, aby sme rúru príliš neochladili. Pri otvorení rúry sice teplota trocha klesne, ale ja počkám až mi kontrolka termostatu opäť zhasne a od tohoto okamžiku pečiem chlieb 15 minút. Potom teplotu znížim na 200 °C, otvorím rúru a chlieb opäť postriekam studenou vodou. Pečiem ďalších 45-50 minút podľa potreby. Po upečení chlieb vyberieme na mriežku, opäť postriekam vodou a prikryjem vlhkou utierkou až kým nevychladne.
-
11
Potom si pochutíme na chutnom, mäkučkom chlebe s chrumkavou kôrkou, dobrý s domácou masťou alebo len tak s gulášom...
-
12
Tu je oválna verzia...
-
13
A tento som robil hneď na druhý deň...
@patmat áno celková doba pečenia je cca 1 hodina, záleží od rúry. Len sa treba držať receptu, najprv 15 minút pri 250 a potom 45-50 minút pri 200. Naspodu plech s vodou.
máš môj obdiv, krásny chleba :)
Áno, pečiem pri spodnom aj vrchnom ohreve. Plech s chlebom je na najspodnejšej priečke.
Pozrite si návod na založenie a vedenie kvásku tu nasavareska.blogspot.sk/2016/02/razny-zitny-kvasok-vedenie-kvas...
Nemôže sa nepodariť pri dodržaní návodu :-) Po 4dňoch budete mať kváskové bábätko a po ďalšom týždni už junáka, ktorý vám vykvasí bochník :-)
Krásny chlebík si upiekol ! Bolo by treba povedať, že autolýza je proces rozkladu (bielkovín a sacharidov) zložiek múky vlastnými enzýmami a pomocou vody. Kvások by ani nemal byť prítomný, ale pre účelnejšie narábanie s časom ho dávame do zmesi, kde autolýza prebieha. Taktiež sa pridáva aj Sladenka (sladovit) - prípravok, ktorý obsahuje podobné enzýmy a tiež autolýze napomáha. Dostať ho kúpiť v predajniach so zdravou výživou. Autolýza by mala trvať minimálne 30 minút, ale môže byť aj dlhšia. Autolýza nie je bezpodmienečne nutná, moja kamoška ju nepoužíva. Ale určite nie je na škodu. Páči sa mi tvoj štýl prekladania :-)
Veľmi pekne ďakujem za radu @Nyja milá! Postupoval som aj podľa uvedeného návodu, ale očakávaný výsledok sa nedostavil. Pravdepodobne to bude tunajšou múkou. Už som urobil potrebné logistické kroky z našej domoviny! Žšláme krásne úspešné dni!
Ja ho neupečiem taký krásny chlieb,nikdy to nedokážem. No spravíme bizniz. Objednám si k vianociam 3 kusy, čo ty na to? Kde mám poslať peniaze? Pre chlieb si už dôjdem. Údené už mám, len taký parádny chlieb k nemu a budem v siedmom nebi.
Rád by som, ale toľko naraz nezvládam ani časovo ani počtom ošatiek... :-)
Pekný je, a hlavne že je chutný.. :-)
Krásny chlieb :-)
Krásný chlebík jsi upekla! Také mám problém co se sebou, než chlebík vychladne.
Prepáč že reagujem neskoro, akosi som prehliadol Tvoj komentár. Ja to robím tak že z pôvodného kvásku v chladničke odoberiem 2 PL a z tohoto množstva spravím rozkvas pridaním 50g vody a 50g ražnej múky. Toto nechám pri izbovej teplote cez noc a potom pridám do cesta. Zvyšok pôvodného kvásku prikŕmim trochou ražnej múky, dobre premiešam a odložím naspäť do chladničky.
Krásne sa Ti vydaril, gratulujem! :-)
Tiež pridávam špaldu, tak 3:1, teda 3 diely pšeničnej T650 a 1 diel špaldovej, väčšinou celozrnnej, pridávam aj pšeničné otruby. A namiesto vody čierne pivo.
1. Cely čas sa pečie na spodnej časti rúry ?
2. Ja som tak piekla a spodok chlebíka je svetlý malo prepečený. Mala som aj cely čas vodu na spodku rúry. Na tvojej fotke vidno že je pekne aj na spodku upečeny. Prosím poraď čím to môže byť?
Ahoj, áno, celý čas pečiem v spodnej časti. Ak je spodok málo prepečený, tak plech na ktorý si vyklopila chlieb je málo prehriaty. Musí mať tepotu plne vyhriatej rúry, možno aj viac....veď pekári tiež sádzajú chlieb do pece ktorej dno je vyhriate. Takto sa prepečie aj spodok chleba. Podľa mňa mal plech nízku tepotu.
Alebo som nemala plech vytiahnuť von, keď som prekladala chlebík na plech?
Ďakujem.
Ahoj, môže to byť aj veľkosťou plechu v ktorom je tá voda. Treba použiť čo najmenší, ja používam nízku keramickú obdĺžnikovú misku cca 25x15cm, voda je v nej. Ak má plech s vodou príliš veľkú plochu, vyparujúca sa voda môže ochladzovať rozohriaty plech na ktorom sa pečie chlieb, preto sa spodok neprepečie... je to len môj názor takže treba vyskúšať. Aby sa spodok chleba dobre prepiekol, musí sa piecť na rozpálenom plechu.
Krásny chlieb sa Ti podaril, len tak ďalej... vďaka za koment aj pekné foto. :-)
Určite áno, ale zmiešal by som ju v nejakom pomere ešte so pšeničnou, pretože čím viac ražnej múky, tým je chlieb tuhší, hutnejší a má malé oká. Ja by som ju radšej použil na rozkvas.
Ustálila jsem se na rozkvasu s ražnou celozrnnou múkou. A dále na cca 500 g těsta dávám 100 g hladké režné a cca 400 g hladké pšeničné T650 múky. Tento poměr režné, pšeničné mi nejvíc chutná. Chce to zkoušet a dát na vlastní chuť hotového chlebíka. Ať se dílo daří!
A keďže ešte nemám ošatku, rozdelila som cesto do dvoch misiek, tak mám dva menšie chlebíky, čo mi nakoniec viac vyhovuje. Jeden išiel hneď synovej rodinke. :-)
Chlieb všetkým chutil. Trochu ma mrzí, že sa upiekol viac, ako by som chcela. A tak by som sa chcela opýtať, dá sa chlieb počas pečenia prikryť papierom, keď sa mi zdá, že už je dosť upečený?
Ešte niečo - ostalo mi z darovaného kvásku, z ktorého som časť odobrala na dnešný chlieb. Ten zvyšný mám v chladničke. Mám ho teraz prikŕmiť? Ako si ho zabezpečiť na ďalšie pečenie? Už som o ňom čo-to prečítala, ale ja mám z toho kvásku tak akurát poriadny "guľáš". :-)
Krásny chlieb si upiekla, som rád že sa podaril aj takýto bezlepkový. :-)
Dobrý nápad, tiež ho ešte nemám... :-)
Gratulujem! Parádne chlebíky! A keďže všetkým chutilo tak si ho upiekla dobre, ale ak chceš menej upečenú kôrku, skús skrátiť počiatočné pečenie pri 250 °C z 15 minút na 10, alebo záverečné pečenie pri 200 skráť o 5 minút. Každá rúra pečie inak a verím že si nájdeš svoj spôsob a dĺžku pečenia.
Čo sa týka kvásku, ja to robím tak že ho prikŕmim deň pred pečením 2 lyžičkami ražnej chlebovej múky a trochou vody, dobre rozmiešam a chvíľu nechám pri izbovej teplote až sa začnú tvoriť bublinky. Potom ho dám do chladničky a druhý deň z neho odoberiem potrebné množstvo na pečenie, zvyčajne dávam do rozkvasu 2 PL kvásku, potom ho opäť odložím do chladničky. Prikrmujem každý týždeň, množstvo múky dávam podľa potreby koľko chcem mať kvásku.
A samozrejme že ho môžeš prikŕmiť hneď v ten deň ako z neho odoberieš na pečenie, tak ako píšeš. Nech sa Ti darí. :-)
Když to nejde jinak, klidně pečící papír použiju. Skutečně, každá trouba peče jinak a tak je třeba to časem vysledovat - snížit o fous stupně, případně jemně ukrátit délku pečení, nebo oboje. Kvásek rozkvasím všechen a na druhý den z něj odeberu cca 50 g, dám do lednice. Zbytek jde do chlebíka. Je plno způsobů a časem se ustálíš na tom, co ti vyhovuje nejvíc. Krásné chlebíky, jsi šikulka! Ať se dílo daří!! Ještě poznámka - těch cca 7 dní kvásek v lednici žije, později už "hladuje" a může pak být lenivý, nebo "odejít". Proto peču chlebík zhruba jednou za týden. Kvásek musí dýchat a tak ve víku sklenice je třeba udělat průduch.
Tak to vetranie na fľaštičke nemám. :-( Idem hneď to šrubovacie viečko aspoň nadvihnúť. Nerada by som oň prišla. Koncom týždňa chcem opäť piecť. Ďakujem za všetky rady, určite mi pri najbližšom pečení pomôžu.
Ďakujem za každú radu, koncom týždňa sa mi určite zíde. A kvások zajtra prikŕmim, aby som ho mala dosť na najbližší chlebík.
Zítra uděláš nožem nebo šroubovákem. Do klasického omniovkového vjede nůž lehce, do šroubovacího víčka šroubovákem /je to silnější vrstva/. Dávej pozor na pacičky! Hezké děrování! Kvásek je živý organismus a potřebuje kyslík.
Prikrývam chlieb zhora alobalom, ak sa mi zdá, že je príliš tmavý, a potom ho dopečiem, aby zvonil.
Ja zas odoberiem z kvásku z chladničky, urobím z neho štartér, a to, čo mi zostane, dokŕmim. Každý máme svoj spôsob, a vidím, že všetky fungujú.
Krásne chlebíky sa ti podarili, gratulujem!!!
Možno ti tento link pomôže.Ja robím už len takto.Samozrejme len vtedy,keď ide do rozkvasu len ražná múka.
Ďakujem za parádne fotky, krásne okatý ho máš... :-)
Tak to je krááása.Okatý :-).Simonka akú múku si použila? Ja som nikdy také oká na chlebe nemala.Jedine.kebyže som urobila viac hydratované cesto.Aj prekladám pravidelne.Tak neviem.Ale potom kde natrieť maslo?:-)))))Závidím.ale v dobrom,samozrejme.
Použila som múku chlebovú, ako píše @Kimlo , ale kupujem si ju priamo v mlyne a je to tmavá chlebová. Múku vždy preosievam. A čo sa týka okatosti, najväčšiu zásluhu na tom má kvások. Ak je zdravý a silný, pečie sa s ním jedna radosť. Milá @Jack , aj ty máš krásne chlebíky, som na teba pyšná aká šikovnica z teba je ♡
Ja som zaciatocnik, preto sa chcem spytat ako spoznam ze mam dobry kvalitny kvasok?
Chlieb z mojho kvasku som robila zatial 2x (aj ked je pravda ze podla ineho receptu), vzdy bol trochu husty, mal male ocka. Ten tvoj ich ma take pekne akurat. Cim to moze byt?
Kvások by mal mať takú konzistenciu ako troche hustejšie palacinkové cesto. Musí mať kyslastú až ovocnú vôňu, a keď ho prikŕmiš a nechač pri izbovej teplote, tak po určitom case spení. Oká na chlebe záležia od pomeru pšeničnej a ražnej múky, čím viac ražnej, tým je chlieb hutnejší, cesto tuhšie, a chlieb má menšie oká. A ešte záleží aj na dĺžke kysnutia cesta, ja osobne nechávam úž pripravené cesto v ošatke kysnúť pri izbovej teplote aspoň 4 hodiny.
Mám teď kvásek lenivý. Pekla jsem méně často, i to se kvásku nelíbí. Optimální využití kvásku, chovaného v lednici, je cca do 7 dnů. Je to živý organismus. Docela paličatý, žije svým životem. I hutnější kváskový chlebík je jedlý. Přeji hodně trpělivosti a "oček",ať se daří!
Môže to byť aj tým, že mám ražný celozrnný kvások? Vo všeobecnosti je dosť hustý.
...a čo sa týka toho finálneho kvasenia v ošatke, nie je to dlho 4hod? Nie je prekysnuté, nerozteká sa?
Ďakujem
Je několik způsobů - postupů - jak pracovat s kváskem, kváskovým těstem. Všechny postupy mají svoje výhody a svoje úskalí, svoje pro a proti. Každý si vybere postup, který mu /z nějakého důvodu/ vyhovuje. Nic víc a nic míň.
S tým absolutne súhlasím.Ibaže v recepte je napísané že je vhodný najmä pre začiatočníkov, s čím nesúhlasím,lebo začiatočníci nevedia kedy je rozkvas 100% pripravený,a s takýmto malým množstvom rozkvasu, keď ho zamiešame do cesta v nesprávny čas s takým obrovským množstvom múky,tak začiatočník nikdy pekný veľký nadýchaný chlieb neupečie. A tú soľ som nikdy nedokázal preložiť do cesta poriadne a tvorili sa mi úseky plné soli kde sa hromadila voda,a úseky bez soli. Akože chlebík sa dá upiecť vždy dobre ale keď človek vie kedy je pripravené cesto, ale rozhodne nie začiatočník.
Tomu rozumím. Ani nemohu napsat výčet receptů na kváskový chléb, které jsem vyzkoušela. Výsledky mě sice nenadchly, ale silou vůle a s pomocí Varecháček jsem se dostala k receptu, který mi a mým podmínkám vyhovuje. Trnitá cesta, ale teď už jsem celkem v pohodě. Neexperimentuji, nemám na to "koule", to musím přiznat. Bohatě stačí, že mi teď trochu stávkoval kvásek. @Latore , přeji ti pro tebe "pravý" recept - ale jinak než projít neúspěchy to nepůjde. Kváskování zdar!
:-D
Ja už robím podľa tohoto receptu roky, a neviem čo sú to úseky plné soli kde sa hromadí voda alebo opačne... chyba bude asi v tvojom kvásku alebo od tvojich chodidiel hore... a vôbec nemám zasvinenú linku, je to vec šikovnosti a trochy kuchárskeho grifu...a keby aj, ten chlieb si to zaslúži.. a v jednom máš pravdu, je to neprofesionálny recept. Ale taký chieb si v obchode nikde nekúpiš. Prajem ti veľa úspechov v začiatkoch kváskovania. :-)
Budem rád ak vyskúšaš, určite sa Ti podarí... tento som robil predvčerom...
Nádherný, dokonalý. Krásne chleby pečieš.
Ahoj, rád by som poradil ale s LM kváskom nemám skúsenosti, roky používam ražný kvások, ten mi napení za pár hodín pri izbovej teplote.
A ja ďakujem za pochvalu. Teší ma že sa chlebík vydaril, ja už ho robím každý týždeň. :-)
Ďakujem pekne za uznanie. Som rád že sa podaril a prajem veľa úspechov
nádherne nadýchaný chlebík