Kváskový chlieb
Kváskový chlieb

Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý fotorecept

kimlo - fotkakimlo, 12. decembra 2017
Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept)
Foto: kimlo

Nakoľko sa venujem kváskovaniu už zopár rokov a vyskúšal som už veľa receptov, prinášam jeden osvedčený, vhodný najmä pre začiatočníkov. Suroviny sú dostať bežne v obchode, ich pomer som upravil na množstvo, ktoré mi najviac vyhovovalo a postup sa mi osvedčil zo stránky bonvivani.sk kde je napísaný a znázornený veľmi podrobne.

360 minút
príprava
60 minút
na 200 °C

Suroviny

2 PL
50 g
50 g
Cesto:
700 g
450 g
1 KL
1 KL
1 PL (nemusia byť)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Najprv si treba rozmyslieť kedy chceme chlieb piecť a ako sme na tom časovo. Príprava kváskového chleba trvá totiž dlhšie ako bežný chlieb s droždím, najmä čo sa týka dĺžky kvasenia. Ja to robím vždy cez víkend. Najprv si pripravíme ražný kvások tak, že si asi 2 PL pôvodného kvásku, ktorý máme odložený niekde v pohári v chladničke dáme do misky, prikŕmime 50 g ražnej múky a zmiešame s 50 g vody na kašičku. Celú misku zabalím do potravinárskej fólie a odložím na noc do rúry alebo mikrovlnky, tam je totiž stála teplota.

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Ráno je kvások vykysnutý, má bubliny a penitú konzistenciu. Toto je základ každého pečenia z kvásku.

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Do väčšej misky si odvážime hladkú múku, ja používam polosvetlú T650, nemám rád ak je chlieb celkom biely. Pridáme vodu, vykusnutý kvások, rascu a otruby. Vymiesime hladké vláčne cesto. V mojom prípade to miesi kuchynský robot. Potom cesto vyberiem na pomúčenú pracovnú dosku a rukami ešte vymiesim do bochníka. Pravidlo číslo 1: Cesto NESOLÍME!

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Dno misky podsypeme trochou múky a vložíme bochník. Vrch tiež po poprášime malým množstvom múky, prikryjeme utierkou a dáme do rúry na 30 minút. Tento proces sa volá autolýza, preto sa tam nedáva soľ. Píše sa o ňom na vyššie menovanom webe. Po uplynutí tejto doby cesto vyberieme a na mierne pomúčenej doske roztiahneme do tvaru obdĺžnika...

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Až teraz ho posypeme soľou a rukami dobre premiesime. Teraz už cítime ako nám cesto pod rukami "puká". Po dôkladnom premiesení ho opäť roztiahneme a preložíme do batôžka - najprva zľava doprava...

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  ...zvrchu dole...

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  ...a naopak.

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Cesto vložíme naspäť do misky, prikryjeme a dáme odpočívať. Tento postup opakujeme každých 20 minút najbližšie 2 hodiny. Ošatku predtým jemne vytrieme Solamylom, aby sa cesto neskôr lepšie vyklopilo. Po 2 hodinách cesto opäť rukami premiesime, vytvarujeme bochník, vložíme do ošatky a prikryté utierkou dáme na 3 hodiny kysnúť do rúry alebo mikrovlnky.

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Po 3 hodinách nám cesto nakyslo a zväčšilo svoj objem. Vtedy si zapneme rúru na 250 °C, na spodok dáme menší plech naplnený vodou, a na spodnú priečku plech, na ktorom sa bude chlieb piecť. Plech, na ktorý potom vyklopíme chlieb musí byť dobre vyhriaty.

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Keď dosiahne teplota v rúre požadovanú teplotu 250 °C, plech vyberieme a vyklopíme naň chlieb z ošatky. Vrch narežeme do kríža, postriekame studenu vodou a vložíme do rozohriatej rúry. Tento proces musí byť čo najrychlejší, preto som ani nefotil. Jednak preto, aby nám chlieb nespľasol a potom, aby sme rúru príliš neochladili. Pri otvorení rúry sice teplota trocha klesne, ale ja počkám až mi kontrolka termostatu opäť zhasne a od tohoto okamžiku pečiem chlieb 15 minút. Potom teplotu znížim na 200 °C, otvorím rúru a chlieb opäť postriekam studenou vodou. Pečiem ďalších 45-50 minút podľa potreby. Po upečení chlieb vyberieme na mriežku, opäť postriekam vodou a prikryjem vlhkou utierkou až kým nevychladne.

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Potom si pochutíme na chutnom, mäkučkom chlebe s chrumkavou kôrkou, dobrý s domácou masťou alebo len tak s gulášom...

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Tu je oválna verzia...

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 12
 13. 13

  A tento som robil hneď na druhý deň...

  Kváskový chlieb, ktorý zvládne každý (fotorecept) - obrázok 13

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
@Kimlo (14.12.2017 11:40) Nedávno som piekla kváskový chlieb v mojej vybrakovanej domácnosti, kde toho času už nebola ošatka, ani váha, či odmerka na vodu.. celkom komédia to bola sledovať ma ako "vážim" múku s kelímkom od jogurtu, odhadujem rozkvas a cesto nechám kysnúť v plastovej dóze, ktorú som vystlala utierkou a zachytila gumkou. Smiali sa mi, že som McGyver, ale chlebíkom nik nepohrdol, hoci nebol môj najvydarenejší :-)