Kuracie Kung Pao

magda19 - bez fotkymagda19, 16. júla 2019
Kuracie Kung Pao
Foto: Magda19

Rada chodím do čínskych reštaurácií, kde si často objednávam ich špeciality. Asi najznámejším čínskym jedlom na Slovensku je Kung Pao. Skúsila som to uvariť doma Zobraziť celý popisRada chodím do čínskych reštaurácií, kde si často objednávam ich špeciality. Asi najznámejším čínskym jedlom na Slovensku je Kung Pao. Skúsila som to uvariť doma podľa tohto receptu, ktorý si zamilovali všetci členovia rodiny.

2
porcie
30 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Suroviny

2 ks
Marináda:
1 KL
1 PL
1 ks
1 PL
1 PL
Omáčka:
1 PL
1 hrnček
1/2 PL
2 PL
1 PL
1 1/2 PL
1 PL
1 PL
Ostatné:
1 ks
1/2 pohára
1 ks
1 bal. mrazená




Postup

  1. 1

    Umyjeme, očistíme od nežiadúcich častí a narežeme kuracie prsia na malé kocky.

  2. 2

    Všetky ingrediencie na marinádu zmiešame a pridáme k mäsu. Necháme odležať aspoň 30 minút (môžeme aj celú noc).

  3. 3

    Na oleji si opražíme arašidy s chilli papričkou (asi 2 minúty) a vyberieme ich z oleja. Pridáme viac oleja. Keď je poriadne rozpálený, vložíme polovicu kuracieho mäsa. Opekáme 2 minúty a vyberieme k arašidom. To isté urobíme s druhou polovicou mäsa.

  4. 4

    Vytvoríme si omáčku z vyššie uvedených ingrediencií, nakrájame papriku a na strúhadle nastrúhame zázvor.

  5. 5

    V panvici resp. vo väčšej nádobe rozpálime olej, pridáme opečené mäso s orieškami a chilli, pridáme papriku, zázvor a mrazenú zeleninu. Miešame približne minútu a pridáme omáčku.

  6. 6

    Miešame, kým mäso neprivedieme k varu a potom varíme, kým mäso nezmäkne.

Diskusia k receptu

81285_1563222837 - profilový obrázok
kyo
kyo
Recept vyzerá velmo krásne, ale chcem opýtať nevadí že bude bez vína a ocot bude obyčajný?
2010
Pekna slovenska verzia,
komu sa chce robit azijske domace 5 minutove tu je video.
Z mrazenej zeleniny sa cina robit neda, a teraz ked je leto je to skoda nepouzit papriky a mat to chrumkave ako ma byt



magda19
@Kyo (17.7.2019 07:33)

Ešte som to neskúšala robiť bez vína a bez ryžového octu. Tieto suroviny môžete kúpiť v každom väčšom supermarkete( najlepšie Tesco alebo Kaufland)
mijaita
@2010 (18.7.2019 07:09)

Ja jsem si netroufla se k tomu vyjadrit. Jidlo je to hezke i na pohled, ale kung pao to neni. Krome toho, ja znam (a kamosky co byly v Cine) jen s oriskama, zeleniny proste. Ma to i sve opodstatneni. V te zelenine nevyniknou orisky.
afataga
Maso mas hotove uz v bode 2, netreba vyvar, mrazenu zeleninu a vino pouzit cinske na varenie.
2010
@Afataga (18.7.2019 11:25)
Secuanska rychla verzia tak 5 minut tepelnej upravy, z cerstvej zeleniny, plus secuanske korenie, cerstvy zazvor a chilli, a cinania si neodpustia jarnu cibulku skoro v kazdom recepte.




bekla
Ktory Cinan dava do kung-pao cervene vino...???? Vino sa pouziva, ale cinske, takze kupite len v spec predajni, staci dat lahke brandy, alebo aj nase biele sladke vino, sojovku kvalitnu, ocot moze byt aj nas klasicky, no a mrazena zelenina do ciny, to ma fakt zabilo! Cerstvu papriku kupite pocas celeho roka, aj zazvor a cibulu...neberte to ako kritiku prosim, ale nemozno akukolvek cinu varit podobne ako leco...a nedavno som kupila v Lidli nesolene arasidy, najlepsie je ale davat neprazene, ako tak robia v Cine...
bugout
@bekla (1.2.2024 21:49)

Napádajú ma všelijaké náhrady za čínsky čierny ocot, ale náš by som teda nepoužil... a papriku najlepšie žiadnu 😂
bekla
@bugout (4.2.2024 14:09)

Ocot v Čine je 15%-ny...pri prvom pouziti som sa dobre " popalila", ale poucila som sa...aj tak sa mi s nim horsie pracovalo, ale nemala som na vyber...dovolila som si poslat komentar, kedze som tam par rokov zila...
bugout
@bekla (13.2.2024 10:53)
Ja sa teším z komentárov a diskusie o receptoch a varení, preto som tu.... Ale naozaj som sa nikde nestretol, že by sa ako náhrada za chinkiang použil náš klasický ocot teda kvasný liehový. Priznám sa, že mňa jeho smrad vyslovene odpudzuje a doma ho asi ani nemám. Ak by som chcel do kung pao alebo čohokoľvek pridať niečo kyslé idem v prvom rade po citróne alebo japonskom mizkan ryžovom octe, je lahodný bez agresívneho smradu nášho octu.... Ale pri tom chinkiangu ide podľa mňa skôr o chuť ako to, že je kyslý. Apropo mne vadí a nepoužívam ho, možno z dôvodu ako si písala použil som ho veľa. Ja kupujem ochutený čierny ocot Perle river bridge, má úžasnú chuť a krásne vonia....




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia