Foto: mesiar50
Recept mám z jednej maďarskej stránky respektíve musel som hľadať pomoc aj na poľských serveroch a to kvôli koreninám, ktoré som použil v recepte. Zobraziť celý popisRecept mám z jednej maďarskej stránky respektíve musel som hľadať pomoc aj na poľských serveroch a to kvôli koreninám, ktoré som použil v recepte. V tomto recepte vám okrem iného ukážem aj to, že ako si budete vedieť nadievať svoje vlastnoručne vyrobené klobásky na záhradné grilovačky, bez akejkoľvek machanizácie.
Suroviny
400 g cca |
|
350 g posekané na kocky a mleté |
|
Koreniny : | |
3-4 g |
|
2 štipky |
|
2 štipky mletý |
|
2 ČL |
|
2 štipky |
|
1 strúčik prelisovaný |
|
1 ČL na premiešanie rybacej zmesy |
|
Ostatné pomocné suroviny : | |
trocha na oprážanie klobás |
|
(alebo špáratká) |
|
tenké |
|
Na opečenie hotových uvarených klobás: | |
kúsok |
|
Postup
-
1
Ahojte. K príprave klobás som použil mäso z ryby Amura.
-
2
Z poumývanej ryby stiahneme kožu. Robíme to opatrne, aby sme mäso zbytočne nepoškodili.
-
3
Bok ryby kde by sa nemali nachádzať žiadne kosti dáme bokom. Chvostovú a chrbtovú časť budeme mleť na jemno na najmenších otvoroch mlecieho disku mlynčeka. (3mm,4mm)
-
4
Na kocky som si potom nechal ten bok a pridal som si k nemu aj chrbtovú časť kde som nenahmatal viditeľné kostičky. Mäso nakrájame na prúžky a potom na maličké kocky.(cca.4-5 mm)
-
5
Viditeľné kosti som sa snažil z mäsa odstrániť.
-
6
Poskladáme si mlynček na mletie mäsa. Keď máme tak použijeme mlecí disk s otvormi 3mm.Kto nemá takú hračku ako ja, tak si musí mäso pomleť na ručnom mlynčeku, ale netreba sa báť mäsa je len málo.
-
7
Pomelieme, len mäso obsahujúce rybacie kostičky.
-
8
Po zomletí a následnom rozobratí mlynčeka, najdúce kosti vyhodíme keď ináč nie, tak aj s tým mäsom.
-
9
Mlynček rozoberieme a jeho vnútrajšok dôkladne umyjeme. Nôž z mlynčeka nikdy neumývajte horúcou vodou.
-
10
Mlynček si pripravíme na nadievanie klobásy.
-
11
Namontujeme aj plniacu rúrku.
-
12
Na obrázku máte možnosť vidieť pokrájané mäso na kocky a tiež aj mleté mäso. Ako vidíte bolo ho 356 g.
-
13
Odvážime si soľ. Radšej soliť viackrát, ako raz presoliť.! Myslel som tým to, že tá ryba znesie aj viac soli, no treba to naozaj opatrne prisolovať.
-
14
K soli potom pridáme dve väčšie štipky čierneho korenia. (kto ako rád)
-
15
K soli a koreniu potom pridáme dve štipky celej rasce a tiež dve štipky muškátového orecha.
-
16
Horevyššie uvedené koreniny nasypeme na kocky mäsa a mletého mäsa. Pridáme k nim aj sladkú mletú papriku. (kto rád štiplavé tak môže použiť do plusu aj čili)
-
17
Zmes korenín dobre premiešame, pokým sa dielo nezačne lepiť na prsty.
-
18
Ďalej si pripravíme hovädzie črevá. Môžeme použiť aj baranie, alebo bravčové. Črevá sa pred narážaním výrobku zvyknú namočiť do vlažnej vody (nie horúcej ani silne teplej)
-
19
Črevo prepichneme v strede a ako by sme háčkovali spravíme naň jeden uzol. Kto to nebude vedieť, nech poprosí svoju drahú žienku nech mu pomôže.
-
20
A začneme plnením klobás.Vytlačíme kúsok, aby nám potom mlynček netlačil vzduch do čriev.
-
21
Prichytíme si ľavou rukou koniec čreva a palcom pravej ruky púšťame resp pribrzďujeme črevo na rúrke. Samozrejme, ale musíme poprosiť niekoho aby nám dával klobásovú zmes do mlynčeka. U nás to bola moja dobrá manželka.
-
22
Črevo musí byť naplnené na tvrdo.
-
23
Koniec naplneného čreva prepichneme špajlou, črevo obtočíme okolo špajle a znovu ho prepichneme.
-
24
Na tomto obrázku je už zafixovaný koniec klobásy. Ako vidíte ja som nemal po ruke špajlu, tak som použil dve na seba položené špáratká.
-
25
Rozoberieme narážaciu časť a rúrku z mlynčeka. Vyčistíme ich od mäsa. Odrežeme si umelohmotnú fľašu a mäso čo nám zostalo v narážacom zariadení (v mlynčeku) potom takto nadejeme. S týmto spôsobom si hravo budete vedieť nadievať klobásy na rôzne grilovačky či iné akcie. Použil som menšiu umelohmotnú fľašu od nápoja šašo. Nemám zdania o aký nápoj sa jedná,ale moc mi poslúžila, keďže sa mi tie kúsky mäsa vôbec nechcelo natláčať či vkladať do čreva len tak prstami.
-
26
Ďaľej musíme klobásu popichať, keďže som tam viditeľne zistil vzduch.
-
27
Klobásu budeme obárať pri teplote v rozmedzí 72-75 C./ 15 minút. Kto sa nebojí toho, že mu klobása praskne tak tento úkon s teplomerom môže vynechať.
-
28
Klobásky vložíme do vody (nesmú z vody vytŕčať) nastavíme časovač na kuchynskom budíku a udržujeme teplotu do 75 C.
-
29
Obarené klobásy necháme trochu vychladnúť.
-
30
Dáme si trochu masla na panvicu.
-
31
Klobásy opatrne opečieme z jednej a aj z druhej strany.Ja len takto,ale vy si ich môžete aj na tmavšie a dokonca si ich môžete trochu aj poúdiť studeným dymom do 25 C.
-
32
Želám vám priateľia pekný zvyšok dnešného dňa.
Ďakujem ti veľmi pekne milá @tiginko .
Je to chutná delikatesa,treba len odskúšať.Nevravím,že práve tento recept.,,Moji" si to chválili.Klobásu som podával len s tatárskou omáčkou a chlebom,no vy si môžete k tomu spraviť rôzny dip a to či už chrenový,čili,kôprový alebo aj cesnakový.Zostáva ti už len poprosiť môjho kolegu aby ti domov,,dotiahol" nejakého 28 kg kapra.Srdečne ti ďakujem.
Klobásy som chutnal aj za studena.Bol som zvedavý ako sa to dielo spojilo.Je kompaktné a za studena sa dá krájať ako saláma.Chuťovo
je ok,neoplatí sa to miešať na moc pikantné.Pri tepelnej úprave sa stáva chuť korenín intenzívnejšia.Áno ,spomienky na zašlé pekné časy.
@izabella929 ,ďakujem ti veľmi pekne.
Taká šikovná kuchárka ako si aj ty,to zvládne hocikedy.
Nie je to zložitá procedúra,len ja som to roztiahol na sto strán.
Marianka,ďakujem ti veľmi pekne a pozdravujem ťa.
Chuť je ako, keby si papala vysmážanú rybu, no tieto klobásy necítiť
po tukoch,keďže je to varený produkt a to smaženie to bolo, len skôr grilovanie na minimum grame masla..@caterina ďakujem ti za milý komentár.
Keď dovolíš priateľu tak s tvojím dovolením spomeniem aj klobásy
z barana,zajaca,nutrie,divej zveriny a robil som klobásy pre jedného turka ja zo samotného hovädzieho mäsa.No z moriaka a kozľaciny musia chutiť tiež úžasne.Tvoj pekný komentár poteší vždy.Ďakujem ti veľmi pekne.
Veľmi pekne ti ďakujem.
Ď A K U J E M
Tak na toto sa ja nechytam. Ani nahodou. A to -zevraj podla inych- varit viem.
Tak potom ti želám krásne sny. :-)
Srdečná vďaka.
Si proste univerzálny kuchár-cukrár-mäsiar.
Ja som to tiež nevedel dlho.Asi pred dvoma rokmi,bol jeden kamarát pri mori a pochválil sa mi,že tam jedol klobásy z ryby.Medzi inými mi naznačil,že boli plnené do baraních čriev a obárajú sa v zeleninovom vývare.Helenka,srdečne ti ďakujem a pozdravujem ťa z rodného mesta.
Veľmi pekne ďakujem.
Jasné,že viem štrikovať,ale ako máš možnosť vidieť,tak iba jedno očko.
@zolik ,V Ď A K A
Ďakujem ti pekne.
Veľmi milé ocenenie od teba.Nič zložité @amelie , ty tie klobásky spravíš hoci kedy.Moc ti ďakujem.
ale postup si dal tak detailny, ze jedneho dna, ked vyrastiem, urcite vyskusam :-)
Určite nemusíš čakať pokiaľ vyrastieš a zvládneš to tak isto ako ja.
Moc ti ďakujem.
No poviem ti úprimne,že keby bolo záležalo,len a len na mne tak miesto oleja by som bol tú zmes na klobásy premiešal s nejakým chutným vínom.Keď som chodieval zakáľať k ujovi Lacovi,tak prvé bolo,že zmes korenia aplikujúc na klobásové mleté mäso polial s bielim vínom.Koreniny sa rýchlejšie rozpustili a tak sa nám mäso ľahšie miešalo.Samozrejme to víno tam zohráva aj inú úlohu.A po mojom by tam bolo išlo ešte aj čili,no len tak na špic noža.V žiadnom prípade to premiešané mäso nesmie byť moc korenisté.Musí tam zásadne dominovať chuť ryby.Som poctený tým,že sa ti jedlo páči.
Ďakujem ti veľmi pekne.
Je to super nápad, len mám alergiu na baranie mäso, tak neviem, či sa to týka aj tých čriev...
Dúfam milá @medulienka122 ,že si sa nechcela staviť som nou. :-)
Takto sa veci majú prosím ťa,že to mäsko sa dá naplniť aj do bravčových čriev a ja som ich plnil do hovädzích,lebo sú z menovaných
čriev najsilnejšie(najpevnejšie).V mäsovýrobe sa plnia do nich prevažne jaternice,krvavničky a špekáčiky.Pošli prosím ťa starkého na ryby,aby si mu vedela pripraviť takéto klobásy.Ďakujem ti veľmi pekne.
Tak ako som radil @klaudia968 a @medovnicek122 tak píšem aj tebe teraz,že prosím ťa nahovor nejakého džentlmena nech ti ulový voľakú súcu rybu.Ďakujem ti pekne a srdečne ťa pozdravujem.
Tánička,klobása je ozaj chuťovo veľmi zaujímavá a lahodná.V každom prípade nezaťažuje tak naše bruško ako klobásy pripravované z jatočných zvierat.A vieš čo ma ešte napadlo,že ju môžu konzumovať veriaci v pôstnom období a aj ľudia ktorým vierovyznanie zakazuje konzumáciu bravčového mäsa.Srdečne ti ďakujem a pekne ťa pozdravujem.
Len žiadne protizákonné,,ťahy".
Srdečná vďaka.
Je mnoho receptúr na túto delikatesu.Škoda,že som na slovenskom webe nenašiel žiadnu stránku,kde by bolo niečo písané o tomto mäsovom výrobku.Ako som už spomínal horevyššie tieto klobásy by sa mali robiť z mastnejších rýb.Dielo na klobásy by sa malo skladať z viac druhov sladkovodných rýb ako kapor,sumec,amur,šťuka
Ale iste sa dajú na tento účel použiť aj nejaké morské ryby.
Poviem ti úprimne údil som už všelijaké mäso a rôzne syry,ale rybaciu klobásu ešte nie.Počítam,ale s tým,že to bude technológia podobná údeniu bravčových klobás studeným dymom.Povedz prosím tvojmu
manželovi,že mu veľmi pekne ďakujem za záujem o tento recept.
Tebe @vybusna tiež ďakujem pekne a obom vám želám príjemný večer.
podhajska-rk.szm.com/consilium/tpmv.html...
tak som videla aj recepty na klobásky: podhajska-rk.szm.com/nonpraetactus/elvella/rybk01.html...
Mrkni aj na toto: www.receptyonline.cz/recept--rybi-klobasy--11804.html...
A určite sa môžme tešiť na niečo nové od teba.Nech sa ti darí ☺
Tvoj svokor musel byť zaručene šikovný chlapík.
Ďakujem ti veľmi pekne,rád sa naučím niečo nové.
Pozdravujem.
Nerob si prosím ťa zbytočné starosti,poradím si.Jedno však je isté,že by sa takýto produkt mal údiť teplým ba dokonca horúcim dymom.Neviem ako by to fungovalo doma,keby som mal plameňom vykúriť nejakú udiareň do 80 C po dobu niekoľkých hodín a tú teplotu tam aj v kuse udržiavať.Mne sa zdá byť jednoduchšie, trochu vyúdiť klobásy studeným dymom a potom ich obariť ako v tomto recepte.Potom už,len dať na gril.V každom prípade skladovať do 7 C,alebo najistejšie miesto by bolo v mrazničke.
Ďakujem ti moc a ako som písal nemusíš nič hľadať.Pekný víkend ti želám.
Neboj sa ty nič priateľu,ryby ťa do jari počkajú. :-) Ďakujem pekne a prajem ti všetko dobré.
Ja som sa ich učil robiť z jednej polskej stránky.Dotyčný pán ktorý publikoval na webe podobné klobásky,tak ešte do zmesy rybacieho mäsa primiešal aj na kocky pokrájané mäso z lososa.Klobásky potom údil teplým dymom.Ďakujem ti milá martamm.
Tleskám, smekám, pánové @Kecemis @Mesiar50 bo rybí klobása musí být dobrota všech dobrot, kapičku pouzená, čerstvý chlebík - luxusní chuťový zážitek! Krásná práce! Nechám si zdát.