Foto: sracz
Tento recept opisujem ako nostalgickú spomienku na svoje detstvo, na moju Mamku_Anyuci a jej prvú pochvalu za môj prvý samostatný vstup do kúziel kuchyne. Zobraziť celý popisTento recept opisujem ako nostalgickú spomienku na svoje detstvo, na moju Mamku_Anyuci a jej prvú pochvalu za môj prvý samostatný vstup do kúziel kuchyne.
porcií
príprava
tepelná úprava
Suroviny
1 hlávka kg |
|
2÷3 ks |
|
0,25 l |
|
0,25 l |
|
3÷4 ks |
|
1/2 ML |
|
1 ML |
|
2÷4 ks |
|
1 PL |
|
2,5 dcl |
|
2 PL |
|
2 PL |
|
2 PL |
|
2 ČL |
|
0,5 l |
|
2 PL |
|
Postup
-
1
samozrejme, dá sa aj jednoduchšie, ale ja (aspoň v 1. kole) varím toto vynikajúce slovenské domáce jedlo v dvoch hrncoch. Do prvého položím čerstvý kel (približne 1,5 kg), pokrájaný ~ 1 cm pásiky, 2÷3 umyté silné zelerové nervy (rapíky), pokrájané na úhľadné ~ 0,5 cm „céčka“, prilejem zarovno (½&½) studenú vodu a hovädzí alebo kurací vývar, pridám 3÷4 lístočky bobkového listu, ½ mokka lyžičky (ML) mletého (strúhaného) muškátového orieška a 1 ML mletej rasce (kmínu); päť minút nechám prevrieť, pridám 2÷4 (záleží na veľkosti) olúpané a na kocky pokrájané zemiaky, 1 PL vegety a hrnček (~ 0,25 l) kyslej smotany; varím teraz už pri zníženej teplote dovtedy, až sú zemiaky skoro mäkké.
- 2
Paralelne, v hrnci № 2, si uvarím Bechamellovú dvojkovú omáčku – 2 PL kvalitného (nie panenského) olivového oleja, 2 PL masla, 2 PL hladkej múky (množstvo si môžete korigovať podľa toho, akú hustú chcete mať omáčku), 2 ČL čerstvo pretlačeného cesnaku (kto má rád môže ho nahradiť rovnakým množstvom drobno pokrájanej šalotky, alebo bielej cibule, môže byť aj mladá, bez zelených pierok), restujem až do jemnej zlato hnedej (bledej béžovej) farby a keď sa v zápražke objavia dierky, počas stáleho šľahania metličkou, pomaly vlievam 2 hrnčeky (~ 0,5÷0,75 l) studeného mlieka a miešam až omáčka získa tú „pravú orechovú konzistenciu“, na záver ešte pridám 2 PL strúhaného tvrdého syra, napr. Parmigiano Reggiano, ale ešte doma som ho nahradil strúhaným tvrdším oštiepkom (s fantastickým úspechou a vynikajúcou novou chuťou) a celú zostavu nechám prevrieť.
- 3
Finále: vo väčšom hrnci zmiešam (jemne) obidve masy, dochutím 2÷3 PL Pötyi kápiovej omáčky (recept raz určite napíšem), alebo na čo mám chuť! Väčšinou sa riadim chuťou toho, pre koho varím! Iniciatíve sa medze nekladú!
- 4
Servírovanie: v hlbokých tanieroch, podávame s bársakým pörköltom, paprikášom, párkom, klobáskou na „ježka“, alebo s vajíčkom na tvrdo, či volským okom, alebo iba tak, bez ničoho, ale rozhodne s domácim chlebíkom, zn. barčanský, garbiarsky, lunčenčansky a inakší. Jeme zásadne lyžicou, čím väčšia, tým lepšia! Podávané množstvo (zvlášť u mužov) sa reguluje – spravidla – podľa toho, kto koľko smie, môže a vládze. Pozor!!! Prudko jedlé až neodolateľné!
- 5
Poznámka: ak toho ešte stále nemáte dosť, tak do hotového prívarku si môžete vmiešať 4, 5, 6 natvrdo uvarených a nadrobno pokrájaných vajíčok. Tzv. dvojkovú Bechamellovú omáčku používam ako základ skoro do všetkých prívarkov, krémových polievok a iných nadstavieb vo svojej kuchyni. Prajem dobrú chuť!!! Prípadné nejasnosti vysvetlím na mailovej adrese: ferry@saske.sk alebo confra47@hotmail.com
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Ciao usmievavé Slniečkosi, nesmieme zabudnúť, že dobrého veľa nenarastie a ako zvyknú huterec vihodňare "mala hrudka sami sir"!
Opätujem poklony aj ja Tebe, gentle Milina za rozkvitnutou orchideou! Recepty i receptíky mám chronologicky usporiadané vo svojej knižnici a už viac ako 6 rokov mám rozpracované 4 knihy s pracovnými názvami - "Kuchárske vademecum pre slobodných, ovdovelých, rozvedených, správne hladných a inak týraných mužov", "Varí Srácz spod Šibenej hory", "Lilly, princezná zelerového kvetu" a "Samko, lovec dubákov" - tie posledné dve možno vydám v dvojdielnej knižôčke "Rozprávky Jazerných levíčat", Lilinka a Samuško sú totiž moje vnúčence, dvojčatá narodené 25. júla 2000 (znamenie Leva) a bývajú v Košiciach na sídlisku Nad Jazerom. Našťastie mám dostatok receptov aj pre deti, pre ktoré vo všetkých kútoch sveta rád varím, nehovoriac o tom, že sú v mojej kuchyni vždy vítané a naviac sú ochotnými, vďačnými a šikovnými pomocníkmi; iba treba vedieť, ako správne naladiť svoju dospelácku dušu na krehkú detskú dušičku. A aby som nezabudol "Košická Láboška Lady Ann, Šarišská mutefka Dedka Tatuša z vachtarŇi a 40 palaciniek od Anyuci Pötyike ". Takže ako vidíš, neváľam sa za pecou (či na peci) a jak še hutori u nas na vihodze, ľem naj nam da Panboško zdrave, Panamaria peňeži a Kristuspan paľenky, na šicko pridze šor.
Všetkým Vám zo srdca ďakujem, mám Vás veľmi rád a teším sa (bez pretvárky) na ďalšiu plodnú spoluprácu! S hlbokou úctou a úprimným varechárskym pozdravom? Váš Ferry_košický Srácz.
Roztomilá Ježibaba jedna – tu v Iowe by Ťa volali Elvíra, ako všetky bosorky. Som rád, že sme si blízky aj vzťahom k našim Košiciam. Na všetky štyri Tvoje vstupy odpovedám ÁNO, ÁNO, ÁNO, ÁNO! ŠRÁC tak ako aj jeho dievčenský proťajšok ČAJA je írečitý košický výraz pre patriotov Bazmegcity a všetkých priaznivcov Košíc. Nie, stokrát nie! Pravý rodák z Košíc nie je maďarón, aj keď spravidla po maďarsky hovoriť vie, tak ako aj ja, ale je hrdý na svoje mesto, jeho históriu, predkov a v našom Varechárskom poňatí i zástancom a vyznávačom chutnej košickej kuchyne. Lilka a Samko sú moje milované vnúčatá – Gemini – bývajú stale pri Jazere a ich mamka je moja najdrahšia dcérenka Bábika_Angelika MUDr. Hanzenová – rod. Blašková, tak ako aj ja som Ferry Srácz, starej Blaškovej syn.
Frézii68 som odpovedal aj osobne, lebo ma prostredníctvom pani (slečny?) Darinky Kušnírovej zachránila promptným dodaním chýbajúceho denného súhrnu. Obom vyslovujem, pred rozvinutým Varechárskym obrusom, verejnú pochvalu a dúfam, že sa im budem môcť odplatiť aj inak.
Tinca milá! Prečo by som sa mal hnevať. Naopak! Ja mám veľmi rád aj slová konštruktívnej kritiky. Môj recept vznikal postupne, po špirále, 51 rokov (osobne si myslím, že časom opäť dôjde k jeho kvalitatívnej zmene) a ako hovorieval slavny rodák z Prešova Paľko Mikulík, blahej pamäti, I TAK ŠE DA, AJ TAK ŠE DA! Základnú – vstupnú – podobu receptu na kelový prívarok uvediem onedlho na Vareche v rubrike zážitky. Aby som neostal nič dlžný svojej povesti “pyskatého srácza”, tak noticku k Tvojej zásade: … uvariť rýchlo, ešte rýchlejšie zjesť a … - vihodňare hutoria: “Skoro še ľem mačky a zajace džubu a aj tak še šľepe rodza”. Rád, veľmi rád varím a našťastie vždy som mal pre koho (postupne popíšem vo svojich zážitkoch), tak ako aj v týchto časoch => veď aj preto ten vyšperkovaný recept.
Čistinôčka moja číra! Stokrát ďakujem a sľubujem, že všetky moje recepty i príspevky budú vždy písané v tomto duchu. Veď vidíš, že ani teraz neviem prestať! A keď sas nemôžem vyrozprávať, tak sa aspoň vypíšem.
Slniečkosom = vyhodňarka vof Žiline??!?? Ďakujem za Tvoj vstup, ľem mi povedz, dzifko moja zo šmichom, jak ši še Ty, vyhodňarka dostala až tam gu kapurke do Kysucoch!? Ale inak aj tu, v Ohio Cleweland, v Slovak Radio je programovým riaditeľom Milan Kobulský z Prešova a aj keď je tu rozhodne dlhšie ako ja, rozpráva krásne vihodňarski so šarišským prízvukom. A naviac je mojim priateľom.
Nuž a to je pre dnešok snáď dosť, vzácne moje priateľky. Prajem Vám na každý deň hrejivé Slnko a modré nebo nad Vašimi hlávkami. Šťastie, zdravie, lásku Vám i Vašim blízkym. S hlbokou úctou, úprimnými pozdravmi a bozkávaním Vašich šikovných rúk, nafurt a navždy Váš Srácz_Ferry.
Maga beszel Magyarul?
Je to ukazka ako sa da povodny recept podochucovat a povylepsovat tak aby z toho bolo nieco, mozno chutne, ale dozaista nic podobne klasickej chuti kelu. Ak niekto do receptu vlozi 1PL vegety tak to je kulinarsky koniec. Ta chut sa okamzite priblizi chuti jedal lacnych vyvarovni ci firemnych bufetov ci mekacov.
No a tych dalsich vylepseni, katastrofa. Myslim si, ze recept by nemal mat v nazve slovo kel. Neviem preco je tam rapikaty celer, preco je tam bobkovy list, masovy vyvar a este bombonik - syr.
Nemyslim si, ze chut je zla, urcite bude vyborna ale na klasicky kelovy privarok to zdaleka nema.
Uznanie by som hadam dal iba za predlzenie varenia z cca 40 min na pocitam 2 hodiny ako aj za navysenie ceny tych milion pouzitych prisad.
Toto je presne to co potvrdzuje pravidlo:
V jednoduchosti je krasa, resp. Cim menej tym lepsie.
Zdravim Vas.