Domáci chlieb
Domáci chlieb

Najjednoduchší a najrýchlejší ozajstný chlieb

svedka - fotkasvedka, 24. apríla 2020
Najjednoduchší a najrýchlejší ozajstný chlieb
Foto: svedka

Neviem, či už tu podobný recept je, ale rada by som zdieľala s Vami môj najobľúbenejší recept.

20 minút
príprava
30 minút
na 220 °C

Suroviny

600 g
500 ml vlažná
1 bal. čerstvé
1 KL
1 KL
podľa chuti
podľa chuti
 (na naolejovanie rúk)




Postup

  1. 1

    Do vody pridáme cukor a rozdrobené droždie, zamiešame a počkáme si na kvások.

  2. 2

    Do múky zamiešame soľ a bylinky a koreniny podľa chuti (ja pridávam sušený cesnak, tymian, rozmarín...). Pridáme nakysnutý kvások a dobre zamiešame. Pod fóliou necháme kysnúť 15 minút. Netreba miesiť.

  3. 3

    Rúru vyhrejeme na 220 °C. Cesto rozdelíme na dve časti (nemusíme) a riadne naolejovanymi rukami vytvarujeme akurátne bochníky. Položíme na pekáč s papierom na pečenie a vložíme na spodnejšiu časť rúry, vylejeme rýchlo pohár vody a zavrieme rúru. Pečieme presne 30 minút.

  4. 4

    Po upečení chlieb potrieme vodou (slanou) a necháme vychladnúť na mriežke. Úžasne chrumkavý chlebík. Múky si môžete kombinovať podľa chuti, ja dávam aj 100 g grahamovej a prípadne semienka.

Diskusia k receptu

arctida
Sorry, nerozumiem tomu, kam vylejeme pohár vody, na ten chlieb? Cesto dávame do vyhriateho pekáča?
svedka
Otvoris vyhriatu rúru a šplechnes tam pohár vody a vložíš studený pekac s chlebíkom :) @arctida (24.4.2020 13:37)

1x haji
haji
@svedka (24.4.2020 15:37)
Bych byla opatrná, dává se na nějnižší post plech, nad něj plech s chlebom. Voda sa vyleje na spodný plech. Bo trúba je iba trúba a má svoje technické parametre....! Spodná časť trúby na ten stlp vody není stavěná.... hmmm
svedka
Najprv vodu a potom rýchlo plech :) nedávam plech s vodou a ani plech pod ,vždy splechnem len tak ,ale tu vodu ani netreba . To len taký moj typ @haji (24.4.2020 16:06)

1x haji
haji
@svedka (24.4.2020 16:48)
OK. To byla jen technická připomínka. Já stříkám vodu z rozprašovače přímo na desku, na které peču chlebík. Ta je rozpálená, kapičky vody se okamžitě mění na páru a dno trúby je v bezpečí. I tak troubě tento postup moc neprospívá - o tom si nedělám iluze. Plechy z Číny jsou celkem háklivé, a kde je zbytek - vodiče a tak.
používateľ nemá avatar
123
123
@svedka (24.4.2020 17:37)

chlebík je pekný, ale naozaj by som neriskovala šplechnúť do rozpálenej rúry vodu ...-
torticka
Chcem sa opýtať, aká múka ide do chleba, hladká .....




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia