Cviklový šalát
Cviklový šalát

Bombový cviklovo-mrkvový šalát fotorecept

elenas - fotkaelenas, 14. februára 2020
Bombový cviklovo-mrkvový šalát (fotorecept)
Foto: elenas

Tento šalát je naozajstná chuťová bomba, na prvý pohľad bláznivá kombinácia surovín ale výsledok stojí za to. Veľmi zaujímavá chuť. Recept pochádza z ruskej kuchyne, poznám ho už dávno, má trochu kontroverzný názov, ktorý v preklade znamená „milenka“:) ale kľudne ho nazvem „Zamilovaný“. Šalát je veľmi populárny, zvlášť na sviatky alebo oslavy. Vyskúšajte aj vy.

5-6
porcií
20-30 minút
príprava

Suroviny

3-4 ks
za hrsť
200-250 g
3-4 strúčiky
2-3 ks varená
za hrsť
za hrsť
 (alebo crème fraîche, hustá smotana)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Cviklu vopred uvaríme, necháme vychladnúť. Hrozienka zalejeme horúcou vodou a necháme chvíľu postať, aby zmäkli. Šalát skladáme z troch vrstiev. 1. vrstva: Mrkvu (surovú) ošúpeme a nastrúhame najemno. Pridáme scedené hrozienka a trochu majonézy (asi 1 PL), premiešame a dáme naspodok šalátovej misy, najlepšie sklenenej, aby vrstvy pekne ukázali. Ja som použila tortové koliesko ale radšej odporúčam sklenenú misu. Vrstvu mrkvy som ešte potrela trochou majonézy.

  Bombový cviklovo-mrkvový šalát (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  2. vrstva: Syr nastrúhame a premiešame s polovicou pretlačeného cesnaku. Druhú polovicu cesnaku premiešame s trochou majonézy. Zmes syra s cesnakom navrstvíme na mrkvu a vrch potrieme cesnakovou majonézou.

  Bombový cviklovo-mrkvový šalát (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  3. vrstva: Cviklu nastrúhame najemno, pridáme jemne sekané orechy a nakrájané sušené slivky, podľa chuti osolíme a premiešame s majonézou (solím len cviklovú zmes aj to len trochu). Cviklovú zmes navrstvíme na syr.

  Bombový cviklovo-mrkvový šalát (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Vrch šalátu ešte trochu potrieme majonézou, na ozdobu môžeme posypať strúhaným syrom a sekanými orechmi. Hotovo. Šalát je najlepšie nechať postať v chladničke aspoň 1-2 hodiny, aby sa chute spojili. Ešte chutnejší je na ďalší deň. Dobrú chuť. Namiesto majonézy sa dá použiť aj hustá kyslá smotana alebo zmes smotany s majonézou.

  Bombový cviklovo-mrkvový šalát (fotorecept) - obrázok 4

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Tento šalát som jedla v ruskej reštaurácii a bol veľmi chutný. Je dostatočne sýty, aby poslúžil ako večera alebo ľahký obed s kusom hrianky alebo iného chlebíka. Som rada, že si pridala recept - ďakujem.