Je to už dávnejšie, čo som sa stretla z názorom, že človek by mal jesť to čo sa urodilo, dopestovalo, dochovalo v tej oblasti v ktorej žije. To znamená že európania by mali jesť to čo pochádza z Európy, ázijci z Ázie a tak.
A to nielen preto, že sme tak naučení, ale hlavne náš organizmus je zvyknutý prijímať určitý druh potravin. Geneticky sme nato predurčení aby sme jedli také jedlo ako naši predkovia a čo je najdôležitejšie náš organizmus vie najviac vyťažiť z potravín ktoré pochádzajú z oblasti z ktorej pochádzame aj my. Keď si predstavím takých eskinákov, my by sme ich stravu asi ťažko zvládli.
Napr. pre náš organizmus je prospešnejšie jesť ríbezle, maliny, jablká, ako kiwi, pomelá, grepy a pod., naše telo z nich vie vyťažiť oveľa viac,možno preto že toto ovocie jedli už naši pra pra predkovia takže to máme ako sa hovorí v krvi.
S týmto názorom sa stretávam už dlhšie, ale nie som s ním celkom stotožnená, asi preto že milujem morské ryby a nevyrastala som pri mori. Ale na druhej strane táto teória nie je o tom čo máme radi ale o tom čo nám prospieva.
Čo si o tom myslíte vy?
Vegetariani , vegani , vitariani , makrobiotici ,ovo-lakto-vegetariani , masozravci -vsetci maju nejaku "svoju " teoriu preco jedia to co jedia . Ja mam svoju tiez ...jem co chcem , ved ked to neprezeniem tak do smrti nejako vydrzim :-))))))
Je velky rozdiel, ked si odtrhnem paradajku, ktora mi dozrie na zahrade, aj ked tu mame velmi kratke vegetacne obdobie ako ked donesiem nieco z obchodu, co vyrastlo z vody s umelymi hnojivami v skleniku.
Je priam nebesky zazitok jest avokado, alebo papayu tam, kde ozaj rastie, tak ako si spominam za detstva, ked som sa vyskriabala na ceresnu a jedla ich priamo tam.
oh tie bozske casy mladosti, a zahrad plnych dobrot- co vieme posudit az teraz v plnej miere....
Ako vidis z tych vylomenin co prikladam , ja s tym nesuhlasim.
Zijem len raz.
Stacilo mi 20 rokov za komunistov ked som ani nevedel co kiwi je a ze daco take ako mango existuje.
To nehovorim ze nemam rad slovensku kuchynu, ale vela veci ako nase babky varili boli limitovane skladovanim ,ladniciek nebolo a ekonomiou.A aj pred 30 rokmi by bola varecha absolutne bezpredmetna lebo suroviny boli len sezonne, koncom zimy nebolo uz nic a este nic nevyrastlo.Takze neviem ako daleko by som s tou genetikou isiel , ked vacsina potravin a postupov bola z nudze cnost.( Raz som dakde cital ze preto maju francuzy tolko rozlicnych omaciek lebo mali nekvalitne smrdlave maso ).Preto aj tepelna priprava vo vela krajinach bola extremne dlha lebo po troch hodinach je vsetko zabite.
PS:
keby sa nasi prapradedovia nehnali za dacim exotickym ,
tak by si nemala ani zemiaky ani paradajky( ktore su z juznej ameriky) a aj ako babidka spomenula aj bryndza je "exot" povodne z rumunska.
Ja som ale v tejto súvisloti mala na mysli niečo iné. Rozčuľuje ma keď prídem na návštevu, alebo idem do reštaurácie a všade je to isté menu, čína, talianska kuchyňa, morské potvory - skrátka chceme byť svetoví. Pritom čínu robíme z mrazenej zeleniny a z polotovarov, taliansku kuchyňu detto a o morských potvorkách škoda reči. Každý vie že najlepšie potraviny sú čerstvé potraviny a nie pomaranče ktoré sa oberú zelené a po dlhej ceste k nám akože dozrejú. Keby sa zemiaky nedali pestovať v našich končinách boli by pre nás taká istá exotika ako banán. Veď mi sme už tak hlboko klesli, že ešte aj tie jablká dovážame a o rajčinách ani nehovorím.
Ja milujem všetko morské a pri mori sa ani iným nekŕmim, ale doma by som si takú chobotnicu nedala ani za nič, pretože je to mrazené a je to o ničom.
Ved najprv bolo : "Nejedzte tuky!" teraz sa zistilo ze ked ich nejeme tak priberame a tak teraz zase "Jedzte tuky!" Pripomina mi to jeden vtip co koloval: : V predvolebnej kortesacke vykrikoval bubenik: "...ten nas pan kostolnik.." a dav mu do toho zakrical: "Hore s nim!" ,bubenik pokracoval :"...ukradol nam kasu..." a dav ho prerusil: "Dole s nim!" a bubenik zase: "...ale on hu vrati..." a dav zase: "Hore snim!" a bubenik: "...ale prazdnu!" a dav zase: "Dole s nim!" nuz si myslim ze tak dajako prezijeme ked budeme jest aby sme zili a nebudeme zit aby sme jedli- striedmo a pestro.Snad nam to neuskodi.Ale ked mame plne usta amalgamovych plomb tak mozeme jest co chcema a dobre akolen vieme aj tak sa budeme potroche otravovat s ortutou.Vo Svedsku a Norsku je amalgam ako zubna vypln zakazany. Nuz tak.
ja to uz pocuvam "selektivne", dnes hlasili ze kdo je vela vitaminov ma vacsiu sancu rakoviny ( uz som to zabudol lebo nejem) ale nedavno program ktory potvrdil ze pitie cerveneho vina je zdrave to mi velmi utkvelo v pameti.
nemam co dodat je to presne tak ako pises.
Len taku perlicku starsi co sa narodil na slovensku vobec nemusi slovensku kuchynu, len azijsku.
Mladsi co nema ani slovenske obcianstvo narodeny vonku.Najoblubenejsie jedlo segedinsky gulas, a omacky s koprom.
Ked bol teraz v Blave u nasich tak sa mama cudovala ako je mozne zjest na ranajky 5 palaciniek zajest to oravskou slaninou a potom si dat chleba s bryndzou.( A nic mu nie je) a ist na obed dat si rezen s dvojitym zemiakovym salatom.