Zdravá výživa

Našské alebo cudzokrajné

evusik - fotkaevusik, 20. apríla 2010

Je to už dávnejšie, čo som sa stretla z názorom, že človek by mal jesť to čo sa urodilo, dopestovalo, dochovalo v tej oblasti v ktorej žije. To znamená že európania by mali jesť to čo pochádza z Európy, ázijci z Ázie a tak.
A to nielen preto, že sme tak naučení, ale hlavne náš organizmus je zvyknutý prijímať určitý druh potravin. Geneticky sme nato predurčení aby sme jedli také jedlo ako naši predkovia a čo je najdôležitejšie náš organizmus vie najviac vyťažiť z potravín ktoré pochádzajú z oblasti z ktorej pochádzame aj my. Keď si predstavím takých eskinákov, my by sme ich stravu asi ťažko zvládli.
Napr. pre náš organizmus je prospešnejšie jesť ríbezle, maliny, jablká, ako kiwi, pomelá, grepy a pod., naše telo z nich vie vyťažiť oveľa viac,možno preto že toto ovocie jedli už naši pra pra predkovia takže to máme ako sa hovorí v krvi.
S týmto názorom sa stretávam už dlhšie, ale nie som s ním celkom stotožnená, asi preto že milujem morské ryby a nevyrastala som pri mori. Ale na druhej strane táto teória nie je o tom čo máme radi ale o tom čo nám prospieva.
Čo si o tom myslíte vy?

@zareaguj


Diskusia k téme

babidka
myslim si , ze su to zasa iba teorie - ktore sice mozu mat celkom rozumny zaklad , nie su vsak podlozene skutocnymi vedeckymi dokazmi . ani nemozu byt , pretoze nemame "vzorku" nasich predkov porovnatelnu so "vzorkou " sucasneho cloveka . okrem toho , zakladny genom ma cele ludstvo rovnaky a kedze evolucia pokracuje , tak sa postupne prisposobujeme aj my. potom by co musela jest taka @michsamant v Indii alebo Jana v Egypte , @2010 v tropoch ci moja dcera v Cine ? Vietnamci na Slovensku , Francuzi na Madagaskare .?....nejedli by sme zemiaky, paradajky , papriku , kukuricu ...vlastne vsetko co sa "zrodilo" inde :-))))
Vegetariani , vegani , vitariani , makrobiotici ,ovo-lakto-vegetariani , masozravci -vsetci maju nejaku "svoju " teoriu preco jedia to co jedia . Ja mam svoju tiez ...jem co chcem , ved ked to neprezeniem tak do smrti nejako vydrzim :-))))))
honestka
Evusik, je mozne ze tuto teoriu vyslovil niekto kto rozumie tomu, ze odtrhnut cudzokrajne ovocie zelene a prevazat ho km v mraziacich trakoch potom, co preslo roznymi kupelmi a plnymi, aby si zachovalo "trvacnost" nie je to iste, ako odtrhnut si dozrete akekolvek ovocie priamo na mieste kde rastie a dozrelo krasne na slnku.
Je velky rozdiel, ked si odtrhnem paradajku, ktora mi dozrie na zahrade, aj ked tu mame velmi kratke vegetacne obdobie ako ked donesiem nieco z obchodu, co vyrastlo z vody s umelymi hnojivami v skleniku.
Je priam nebesky zazitok jest avokado, alebo papayu tam, kde ozaj rastie, tak ako si spominam za detstva, ked som sa vyskriabala na ceresnu a jedla ich priamo tam.
oh tie bozske casy mladosti, a zahrad plnych dobrot- co vieme posudit az teraz v plnej miere....
sovka62
Niečo na tom bude, Evúšik, už len to čo napísala Honestka má zmysel. Práve dnes sme sa rozprávali s dcérou o tom, že ja som vlastne veľmi konzervatívna kuchárka, väčšinou varievam jedlá, ktoré varievala už moja mama a stará mama (samozrejme mierne inovované), a po nejakej exotike mimoriadne netúžim. Síce vyskúšam, aj zjeme, ale keď rozmýšľam, čo mám navariť, zväčša si na takéto jedlá nespomeniem. Z ovocia mám najradšej jablká, jem ich celú zimu a v lete všetko, čo postupne u nás dozrieva. Som dosť ťažký alergik, astmatik a možno aj moje podvedomie ma vystríha skúšať novinky (kto zažil astmatický záchvat, chápe).
alena45
súhlasím s Honestkou, a presne tak ako sovka, aj ja varievam najradšej slovenské, alebo maďarské jedlá. Keď aj vyskúšam niečo nové, väčšinou sa k tomu nevrátim.
evusik
no veď práve tak som to myslela aj ja, častokrát sa ženieme za niečím exotickým a zabúdame čo dobré máme doma.
2010
evusik
Ako vidis z tych vylomenin co prikladam , ja s tym nesuhlasim.
Zijem len raz.
Stacilo mi 20 rokov za komunistov ked som ani nevedel co kiwi je a ze daco take ako mango existuje.
To nehovorim ze nemam rad slovensku kuchynu, ale vela veci ako nase babky varili boli limitovane skladovanim ,ladniciek nebolo a ekonomiou.A aj pred 30 rokmi by bola varecha absolutne bezpredmetna lebo suroviny boli len sezonne, koncom zimy nebolo uz nic a este nic nevyrastlo.Takze neviem ako daleko by som s tou genetikou isiel , ked vacsina potravin a postupov bola z nudze cnost.( Raz som dakde cital ze preto maju francuzy tolko rozlicnych omaciek lebo mali nekvalitne smrdlave maso ).Preto aj tepelna priprava vo vela krajinach bola extremne dlha lebo po troch hodinach je vsetko zabite.
PS:
keby sa nasi prapradedovia nehnali za dacim exotickym ,
tak by si nemala ani zemiaky ani paradajky( ktore su z juznej ameriky) a aj ako babidka spomenula aj bryndza je "exot" povodne z rumunska.

evusik
@2010 , určite máš pravdu v tom, že človek je tvor prispôsobivý a zvykne si na všetko, hlavne keď sú to samé dobré veci.
Ja som ale v tejto súvisloti mala na mysli niečo iné. Rozčuľuje ma keď prídem na návštevu, alebo idem do reštaurácie a všade je to isté menu, čína, talianska kuchyňa, morské potvory - skrátka chceme byť svetoví. Pritom čínu robíme z mrazenej zeleniny a z polotovarov, taliansku kuchyňu detto a o morských potvorkách škoda reči. Každý vie že najlepšie potraviny sú čerstvé potraviny a nie pomaranče ktoré sa oberú zelené a po dlhej ceste k nám akože dozrejú. Keby sa zemiaky nedali pestovať v našich končinách boli by pre nás taká istá exotika ako banán. Veď mi sme už tak hlboko klesli, že ešte aj tie jablká dovážame a o rajčinách ani nehovorím.
Ja milujem všetko morské a pri mori sa ani iným nekŕmim, ale doma by som si takú chobotnicu nedala ani za nič, pretože je to mrazené a je to o ničom.
hera
Myslim ze vsetci ktori sa snazia jest vsetko ale s mierou urobia dobre.
Ved najprv bolo : "Nejedzte tuky!" teraz sa zistilo ze ked ich nejeme tak priberame a tak teraz zase "Jedzte tuky!" Pripomina mi to jeden vtip co koloval: : V predvolebnej kortesacke vykrikoval bubenik: "...ten nas pan kostolnik.." a dav mu do toho zakrical: "Hore s nim!" ,bubenik pokracoval :"...ukradol nam kasu..." a dav ho prerusil: "Dole s nim!" a bubenik zase: "...ale on hu vrati..." a dav zase: "Hore snim!" a bubenik: "...ale prazdnu!" a dav zase: "Dole s nim!" nuz si myslim ze tak dajako prezijeme ked budeme jest aby sme zili a nebudeme zit aby sme jedli- striedmo a pestro.Snad nam to neuskodi.Ale ked mame plne usta amalgamovych plomb tak mozeme jest co chcema a dobre akolen vieme aj tak sa budeme potroche otravovat s ortutou.Vo Svedsku a Norsku je amalgam ako zubna vypln zakazany. Nuz tak.
2010
hera
ja to uz pocuvam "selektivne", dnes hlasili ze kdo je vela vitaminov ma vacsiu sancu rakoviny ( uz som to zabudol lebo nejem) ale nedavno program ktory potvrdil ze pitie cerveneho vina je zdrave to mi velmi utkvelo v pameti.
sandratamer
@2010 , červené mi nechutí, je mi po ňom vždy ťažko. Poraď nejaký iný, zdraviu prospešný alkohol, nerada by som zaostávala. :-)
hkbarbie
tak mne pripada tato teoria ako propaganda na podporu domacich vyrobcov a polnohospodarov :-) ale z vlastnej skusenosti mozem potvrdit, ze po 12 rokoch co zijem v Azii jem zemiakovu kasu asi tak raz do mesiaca a "moje chute" ma vzdy nejak instiktivne navedu na varenie azijskych jedal a cestovin ako masovych s omackami a zemiakmi ako som to volakedy zboznovala. Suhlasim z varechacmi, ktori varia to co im je blizsie a exotiku vyskusaju, ale uz sa k nej nevracaju, pretoze pre mna je exotika "Shepherd"s pie" a azijske beznou volbou. K tomuto som sa ale nedopracovala pocas prvych dvoch tyzdnov v Azii. To mi trvalo 10 rokov a to z dvoch dovodov. Manzel nie je Slovak, je American a Cinan. Aj ked mu slovenska kuchyna chuti, halusky varime vtedy, ked k nam pridu na navstevu rodicia. Ale zboznuje svieckovu a parene buchty. Takze kvoli nemu som musela varit aj nieco ine ako slovenske jedla. Druhym dovodom bola nedostupnost niektorych potravin a lakalo ma vyskusat vsetko co bolo k dispozicii na cinskom trhu. Takze ano, pouzivam potraviny a prisady, ktore su pre mna bezne dostupne a avokado ani mango pre mna nie je exotika. Ale ked pridem na Slovensko, tak sa nemozem dojest ceresni, jahod, jablcok, hrusiek, krasnych vonavych paradajok z maminej zahrady, lebo toto je tu vsetko "umele". :-) No a kedze sme medzinarodna rodina, tak aj tak varime - azijske, talianske, mexicke, francuzske, slovenske. Varime to co je nasim chutiam najblizsie.
2010
hkbarbie
nemam co dodat je to presne tak ako pises.
Len taku perlicku starsi co sa narodil na slovensku vobec nemusi slovensku kuchynu, len azijsku.
Mladsi co nema ani slovenske obcianstvo narodeny vonku.Najoblubenejsie jedlo segedinsky gulas, a omacky s koprom.
Ked bol teraz v Blave u nasich tak sa mama cudovala ako je mozne zjest na ranajky 5 palaciniek zajest to oravskou slaninou a potom si dat chleba s bryndzou.( A nic mu nie je) a ist na obed dat si rezen s dvojitym zemiakovym salatom.
hkbarbie
@2010 hhhhm, tak to co zje tvoj mladsi syn na ranajky zjem aj ja a v takom istom poradi :-) co sa tyka nasich deti, tak dcera, ktora je bielucka ako sneh si vzdy vybera cinske jedla a syn s olivovou pletou je zase poriadny Slovacisko ako sa patri :-) A to ked som bola tehotna s malou som jedla vyslovene slovenske jedla a pri synovi zase vyslovene azijske. Tak neviem kde nabrali take chute, ake momentalne maju, lebo sa vymykaju aj genetike aj prostrediu :-)
marlen
pači sa mi čo píšete a najmä tolerancia, chuť inšpirovať sa. to mi bolo vždy sympatické. a nemám rád, keď si niekto špiní do vlastného hniezda a korí sa "cudziemu". z tejto diskusie cítim lásku a úctu a teším sa, že nám v cudzine robíte dobré meno. Rád vyskúšam nové a bez ďumbiera /taký slovenský názov pre cudzokrajný koreň/ si už neviem svoju kuchyňu ani predstaviť. vážim si ľudí z celého sveta, ktorí dorábajú, celé generácie hľadajú technológie a spôsoby prípravy a uchovania v danom podnebí a samozrejme, chcú predať a prežiť.
hannah22
dobre sa to číta, ste skvelí diskutéri, skúsení ,som rada že Vás tu môžem stretávať, držím palčeky Vám všetkým tam daleko.... :))