Chcem poprosiť varechárov, či náhodou niekto nevie kde v okolí Prešova sa dá nazbierať medvedí cesnak.Videla som ho iba na obrázku a počula som že je to dobrota,tak rada by som ho vyskúšala,vopred ďakujem.
@zareagujChcem poprosiť varechárov, či náhodou niekto nevie kde v okolí Prešova sa dá nazbierať medvedí cesnak.Videla som ho iba na obrázku a počula som že je to dobrota,tak rada by som ho vyskúšala,vopred ďakujem.
@zareaguj
Čergovská javorina
www.cergov.sk/article.php?id=16
Skopólia na území okresu Prešov rastie len v tejto lokalite. ... ich okolí na humóznych pôdach nachádza ideálne prostredie cesnak medvedí (Allium ursinum).
daj si to google a otvor, možno na nejakom blogu, kde ťa obrázok navedeie najdeš aj lokalitu, ktorú hľadáš ty.
Možno si ty našla niekde nejakú zmienku, ktorá nám unikla, tak to upresni.
Listy medvedieho cesnaku obsahujú tie isté látky (vitamín C, alicín a iné látky s obsahom síry, selén, vitamíny B – najmä pyridoxin B6) ako cesnaková dužina (len ich koncentrácia je menšia a preto s nimi nemusíte šetriť ) a majú tie isté zdravotné účinky (antibakteriálny, antioxidačný, protirakovinový, protisklerotický, imunostimulačný, hypotonizujúce a pod.).
Medvedí cesnak sa v posledných rokoch stal – podobne ako rukola, mladá púpava, či žerucha – hitom moderných a drahých reštaurácií. Tí najlepší kuchári si dnes vymýšľajú nové spôsoby na využitie týchto divokých bylín. S medvedím cesnakom sa robia však často chybu tým, že ho dlho varia, dusia alebo pražia. Vonia z toho síce celý dom, ale do jedla sa už dostane veľmi málo. Aby ste maximálne využili silu medvedieho cesnaku, používajte jeho listy v surovom stave. Napríklad do šalátov a hotových jedál a polievok pred dokončením. Kedysi dávno mi jedna milá umelecky založená rodina prezradila ich obľúbené použitie medvedieho cesnaku – pár listov zatočia do každej horúcej zemiakovej placky. Skúsil som to. Bolo to fakt výborné! Ale nezabudnite, že medveďom sa môžete stať z placiek, nie z cesnaku
Listy medvedieho cesnaku nesušte, pretože sušením sa ich aróma stráca. Môžete si z nich skôr urobiť pastu na spôsob klasického bazalkového pesta alebo ich môžete zamraziť dobre zabalené v mikroténovom sáčku.
PS: Nechápem síce, ako si niekto môže pomýliť medvedí cesnak s konvalinkou (konvalinka má úplne iné kvety a nevonia cesnakom!), ale občas sa to vraj stane. O nej sa traduje, že je jedovatá. Nie je. Obsahuje však látky podobné digitálisu, ktoré môžu ovplyvniť činnosť srdca. Ale to by ste museli zjesť poriadnu dávku. Takže, ak už prvý list nechutí po cesnaku, nejedzte tie ďalšie
na konvalinku treba dávať skutočne pozor, veľmi sa listami podobá medvediemu cesnaku len je prudko jedovatá... niekto povie, že treba ochutnať, ale nebudete predsa chutnať každý lístok a v tom množstve čo si prinesiete domov sa môže pár lístkov stratiť... ja mám veľký rešpekt, pretože kamarátov otec sa takto otrávil....
u nás sa je medvedí cesnak hlavne surový... nemám žiadne špeciálne recepty, dávam ho všade tam kde špenát....
s tým použitím máš samozrejme pravdu, aj som to písala v recepte, že použiť sa dá aj medvedí cesnak... inak mám tu viac receptov s medvedím cesnakom a nielen ja, stačí zadať do surovín "medvedí cesnak" a vyskočí tam celkom slušný počet receptov...
V Šalskom lesíku sa nachádza dá sa tam kosiť toľko ho tam je. Môžem potvrdiť surový s chlebom tiež chutí takto na jar je výborný.