Rôzne

B 17

ernest - fotkaernest, 19. mája 2010

Nedá mi nepodelit sa o článok ktorý sami pred nedávnom dostal do rúk.Vitamín B 17 ktorý sa nachádza v marhulových jadierkach je podla najnovších výskumov tažkou zbranou proti rakovine , obsahujú kyanid.V princípe zdravá bunka obsahuje enzím rhodanázu ,rakovinová ma iba tzv.beta-glukozidázu ktorá na rozdiel od rhodanázy nedokáže rozkladať kyanid.Pokial zdravá bunka kyanid rozloží rakovinová to nedokáže.V horách niekde na pakistansko-indickom pomedzí žije národ Hunzuov žijúcich v súlade s prírodou a kde sa ohromne darí aj marhuliam .Bez problémov sa doživajú 100 rokov a nadovšetko si cenia prave jadierka z marhúl.Zistilo sa že na rakovinu tu nezomiera nik,a bežne vyzerajú aj o 25 rokov mladší.Vytamin je však nutné dostať do tela v optimálnom množstve. Článok v novinách bol v podstate propagáciou výživového doplnku, no na duši ma pohladilo že príroda má aj na túto pliagu "svoj recept" .Ak to adminko uzná nech to zmaže no dúfam že to niekomu pomôže posunúť sa dalej pripadne poskytne nádej.

@zareaguj


Diskusia k téme

tinca
Keď sme boli decká chodili sme do konzervárne na marhuľové kôstky a na povale sme si ich sušili. Nevedeli sme kedy máme prestať, toľko sme ich pojedli. Viem, že rodičia mi to bránili jesť, že j to nezdravé? Tak sme ich jedli potajpmky.
evusik
aj ja si pamätám že sme ako deti rozbíjali marhuľové kôstky a jedli sme ich, ale tiež si pamätám že nám mama hovorila že ich nemáme jesť lebo sú jedovaté, ale nikdy nám nič nebolo ....
frezia68
Aj my sme v detstve mali zákaz si ich rozbíjať,lebo sme jedli ako oriešky-že sú škodlivé a otravné.Asi treba vedieť,koľko......napr.denne a či len spracované ako doplnok.
cistinka
Sandri, keď rozbiješ tú kôstku z marhule, tak tam je taká malá "mandlička" :-)
sjuz
frezia - áno, je to limitované - pretože je to z tej čelade ako mandľa, a aj tých si môžeš dať len zopár....
sjuz
ak sa nenahneváš, ernest, doplním tvoje informácie - možno budú niekoho zaujímať:
Podľa Dr. Krebsa, potrebujeme minimálne 100 mg vitamínu B17 (ekvivalent 7 marhuľových jadierok denne) na prevenciu proti rakovine. Potraviny obsahujúce vitamin B17 sú nasledovné:
Jadierka alebo semená ovocia: najvačšia koncentrácia vitamínu B17 bola nájdená v horkých mandliach. Jablká, marhule, čerešne, nektarinky, broskyne, slivky, hrušky.
Strukoviny : semeno bôbu obyčajného, cícer, vyklíčená šošovica, vyklíčená indická strukovina (výhonok)
Orechy : horké mandle, makadamské oriešky, kešu oriešky
Bobule : černice, šípky, brusnice, baza, jahody, maliny, väčšina lesných divých plodov ...
Semiačka : ľan, sezam
Tráva : akácia, alfalfa (naklíčené), pšeničná, vodná tráva, Sonchus oleraceus
Obilie/zrná : jačmeň, hnedá ryža, pohánka, ľan, proso, raž, vika, pšenica
Rozličné : bambusové výhonky, fuschia výhonok, , cirok (sorgum), divá hortenzia, tis (pichliače, čerstvé listy).
Podľa Dr. Krebsa, základným konceptom je dostatočný denný prísun B17 a môže byť realizovaný dvoma cestami: Prvá, jesť celé ovocie obsahujúce B17 (vrátane jadierok), ale nezjesť viac jadierok než by ste mohli zjesť keď jete celé ovocie. Napríklad: ak zjete tri jablká denne, jadierka z troch jabĺk sú dostatočným prísunom B17. Nemali by ste zjesť kilo jablkových jadierok. Druhá cesta, jedno broskyňové alebo marhuľové jadierko na 4,5 kg telesnej váhy je dostačujúce v rakovinovej prevencii, ale množstvo závisí od konkrétneho človeka a jeho stravy a metabolizmu. 77 kg muž napríklad môže skonzumovať 17 marhuľových jadierok za deň a dosiahne biologicky primeraný prísun vitamínu B17. (60 kg osoba....13 jadierok)
A dve dôležité upozornenia: Všetkého veľa škodí. Príliš veľa jadierok alebo semien môže vyvolať nežiadúce vedľajšie účinky. Táto prírodná potrava by mala byť konzumovaná v biologicky racionálnom množstve (nie viac ako 30 až 35 jadierok denne).
Vysoká koncentrácia B17 je obsiahnutá v prírodnej potrave či v surovom alebo naklíčenom stave.
To ale neznamená, že rozumným varením a inou tepelnou úpravou bude obsah B17 zničený. Jedlo pripravené varením pri teplote dostačujúcej na prípravu čínskej večere nestratí obsah vitamínu B17. Inými slovami, narýchlo orestované.
jody
Keď si spomeniem, čo sme sa ich ako decká najedli a ako nám to rodičia zakazovali... fajn spomienka. Pokiaľ ste nenatrafili na ich horké jadro. To sme pľuli o sto šesť... :-)
klaura
vidím, že tú úchylku sme mali v detstve všetky ... pamätám ako som kôstky rozbíjala s kamarátkou dlažobnou kockou ... a potom mamin zákaz ... ale chutili ... vtedy nebolo toľko orieškov ... iba buráky na mikuláša ...
kucharronald
Sandra, je to naozaj, že tie ,,mandľe" sa dajú jesť :) Ja ich veľmi mám rád :) Trošku ich osušíme (1deň) a potom ich rozbijeme kladivkom :)
frezia68
Sjuz,ďakujeme za informácie a som rada,že kto má informácie,ten prispeje a nik sa tu netlačí,lebo každá informácia je vítaná.Veď len ten číta,koho to zaujíma a iste aj @ernest sa teší,že vyvolal záujem,tak ani v budúcnosti nedaj pokoj a prispej každý,kto vieš viac :-))
alena45
keď jem jablká, tak jem aj jadierka, tak že si ich vytlačím. Nie šupu jadierok. Myslela som, že je to moja úchylka a ono je to zdravé ? Organizmus asi sám vie čo potrebuje.
Ako dieťa som milovala marhuľové jadrá, kedysi som letá trávila u starej mamy a tam sme ich so sestrou rozbíjali kladivom a vyjedli. No nikdy ma to nenapadlo u kupovaných.
Je fajn čítať niečo iné ako o škandáloch našich politikov. Budem voliť marhule !!!
evas13
Tiež sa pripájam, že som ich jedla a všetci okolo hovorili nejedz to, je to otrava.
@ernest a @sjuz veľmi cenné informácie a ďakujem a teší ma, že príroda je taká múdra a hlavne neprkonateľná.
kuchticka
@ernest , ja som tiez jedavala jadierka z marhuli, ale bola som upozornena, ze vale skodi, tak vzdy iba par/
Jadierka z jablk bezne rozhryzem a potom tie tvrde supky iba odstranim,
marikafil
Aj ja som ich jedávala, a dokonca mi ich moja maminka dala na tortu namiesto mandlí...to keď som jej ako malá pomáhala v kuchyni (teda väčšinou len vylizovaním misiek) a spolu sme upikli moju prvú tortu - skôr tortičku z jedného vajca:-) Bola tak na malý tanier, natiahli sme na ňu pudingový krém a ozdobili práve tými jadierkami. Krásna spomienka...ďakujem za pripomienku.
janazjarku
To by ako bolo , aby som bola horšia ? Marhule začínam znova objavovať po dlhočiznej dobe. Ešte toť nedávno som sa marhule ani nedotkla. Že, prečo ? Moja krstná mama mala marhuľový sad a pravidelne každý rok chodievala marhule predávať na bystrický trh..veľké, malé, na zaváranie, na lekvár..zo začiatku sa mi to veľmi páčilo, ale sad bol veľký marhúľ neúrekom a nikdy ich nedokázala všetky predať. V komore sa nám prehýbali police od kompótov, lekvárov brrr no a tie čo sa už nikde nezmestili sme povinne jedli aj s celou našou ulicou :-) Vedeli sme, že marhulokôstky sú skoro ako mandle a tak sme ich sušili na slniečku a len tak kameňom rozbíjali. Denne som ich v lete počas sezóny zjedla aspoň 30 Dkg síce ma bolievalo brucho, ale však aj prestalo. Aj ja som nedávno čítala aké sú liečivé a tak som si dala otázku, žeby som ja preto nebola roky chorá ? Nuž ktovie možno som si nechtiac vybudovala nejaký skvelý základ :-)
pivonka
Presne! Všetkým nám to rodičia zakazovali, všetci sme to jedli, ale potajomky. Zisťujeme, že za dnešné zdravie možno vďačíme včerajším jedom. A čo sa propagovalo (Jedzte syry, sú zdravé!), to sa dnes obmedzuje - sú tučné!
hannah22
Ozaj je to tak, ale čítala som kdesi že človek by mal denne zjesť niečo horké a jadierka z marhúľ a jablčok sú horké preto sa majú zjesť aj s šupkou, jedávali sme aj jadierka zo sliviek , a to sme ako decká ani netušili, keď sme sa nimi napchávali že sú zdravé, ale podvedomie a telo si niekedy samo povie čo potrebuje , takže @ernest dobrá téma, všeličo mi pripomenula ... :))
evanaaa
Ja som sa v detstve tých jadierok najedla.....Ale aj teraz, keď je sezóna marhúl, si ich dám vysušiť aspoň pár a tie si na balkóne poroztľkam. A ináč, čo sa týka horkosti: kôstky sa musia poriadne vysušiť, potom nie sú jadrá horké ale sladké a ak, tak je to náhoda.Ćiže, čím viac suché, tým lepšie. To len pravé mandle sú horké a sladké.
ernest
Prave som zapol comp a hned hop na varechu oči mi idú vyskočit z tolkých píspevkov som rád že nezostala ladom ,tešia ma tiež prispevky od ostatných ,pretože ako tvrdil môj otec "čím viac hláv tým viac kapusty" :) dakujem aj za pochvaly moje ego je až v stratosfére.Pochval však patrí autorovy toho článku ,ja som to len trošku okresal .Ak niečo vyšťúram zasa pridám.
sovka62
V Petržalke sme mali pri dome pol hektárový marhuľový sad. Taže si viete predstaviť, čo sme tých jadierok pojedli! Dokonca sme si ich aj vysušili na zimu. Aj jadierka z jabĺk mám rada. A pripomína mi to starý vtip. Dvaja kamaráti na trhu vidia chlapa, ktorý predáva ohryzky z jabĺk, jeden za desať korún. Keď sa čudujú, prečo sú také drahé, chlap im vysvetlí, že kto zje ohryzok aj s jadierkami, veľmi zmúdrie. Tak si kúpia po jednom a zjedia. O chvíľu sa jeden z nich zamyslí: "A načo sme kupovali tie ohryzky, veď za 10 korún by sme kúpili dve kilá jabĺk a mali by sme ohryzkov viac". "No vidíš, ako si už po tom jednom zmúdrel?", odpovedá druhý.
marlen
poznám chlapíka, ktorý si chcel takto vyliečiť už prepuknutú rakovinu, takmer zomrel. a čudujem sa, že sa tak čudujete - všetky stromy, kríky, čomajú 5 lupeňové listy /čeľaď rosace/, keď kvitnú majú jemne mandľovú voňu a všetko čo je mandľové obsahuje aj kyanid a mandľovník je predsa veľmi podobný broskyňovníku aj marhuľovníu.......
andromeda
Ako deti sme tiež jedli jadierka z marhúľ. A dám si tak isto aj teraz, keď ich zaváram. Sú trochu horšké, ako sa povie u nás na záhorí, ale to nevadí. Kostku dávam aj do pohára pri závaraní.
zdezda
sovka62, aj ja som si hneď spomenula na ten vtip, keď som čítala tieto príspevky, taktiež sme radi pomáhali pri polení marhúľ a sušili kôstky na slnku, na podstienke, no a proti vôli rodičov sme ich rozbíjali kameňmi za humnom a rovno zo zeme dávali do pusy. Háá a v niektorých boli aj 2 jadierka, súťažili sme, kto ich bude mať viac :-), booože to sú spomienky:-)))))
dadusilienka
Čo sa týka prírodnej liečby rakoviny pomáha:
- cayenské korenie/poštipkách do hotového jedla/
- kurkuma /dtto/
- javorový sirup so sódou bikarbónou
- repkový med/viaže radikály/
- vysadiť biely cukor a mäso
- č.l. mletej škorice denne
- ľanový olej a semienka
benko5
Nemate pravdu, lebo broskynove jadra obsahuju kyanid a ten ked sa zmiesa so zaludocnou kyselinou tak cloveka zabije, je to smrtelne pre cloveka
benko5
Najlepsia prevencia proti rakovune je vyzivovy doplnok Double-X od firmy nutrilite :) Pretoze nici siroke spektrum volnych radikalov , jedna davka denna tohot doplnku obsahute koncentraty zeleniny a ovocia. Keby sme taky isty efekt chceli dosiahnut ovocim a zeleninou v surovej forme tak by sme museli zjest 15 kil ovocia a zeleniny :)
benko5
Su dokazy ze v mnohycg pripadoch dokonca aj vyliecil rakovinu :) a to su fakty neze som si to vymyslel :)
nyja
Fúúúha! To som tu zmeškala také dobré debaty? Zdá sa, že ako malé deti sme sa všetci napchávali jadierkami z marhúľ. Chutilo to... Áno, pamätám aj na tú horkomandľovú arómu a chuť v ústach. Obávam sa, že článok o liečbe rakoviny marhuľovými jadierkami je riadna kačica. Ale mrknite sem (o B17 - amygdaline)  cs.wikipedia.org/wiki/Amygdalin...