CHLIEB a Rimsky hrniec

honestka - fotkahonestka, 27. marca 2010
Chcela by som sa podelit so skusenostou, ktoru mam pri peceni chleba a ktora, ked som ju objavila prekvapila aj mna samu, hoci chlieb peciem uz cele desatrocia (zo zaciatku nie tak z rozkose, akoby viacej z nudze).
Ked sme emigrovali jednou z velmi tazkych veci bolo zvyknut si aj na tunajsie vyrobky a jedla, ktore zo zaciatku chutili tak velmi cudzo ako vsetko s cim sme prichadzali do styku.

Na vycestovanie do Canady sme cakali vo Svjaciarsku, kde jedla a chleby boli snad najlepsie s akymi sme sa doteraz stretli a to sme uz presli par krajin aby sme vedeli porovnat, co je dobre.
Nie raz nam bolo tam povedane, "len sa dobre najedzte tohto chleba, lebo cim pojdete dalej na zapad, tym viacej bude chlieb taky papervoy, ze sa vam bude zdat, ze ho ani nejete"...

Tunajsie mnohoznackove chleby su ozaj pecene velmi divnou technikou a ako cerstve nemaju ziadnu specificku chut ani vonu ani "KVORKU" -naopak nas chlebik slovensky, ktory mal pre nas v stravovani dolezitu zlozku a boli sme nan zvyknuti uz tolko rokov a zrazu tu - nevedeli sme ho nicim nahradit iba ak piect doma.
Aj to malo par kapitol, kym som nasla tu spravnu techniku, lebo vsetko, ci muka cukor, sol, voda, mlieko je uplne rozdielne.
Nakoniec po par tyzdnoch sa technika zvladla a piekla som ho tak ako doma kazdy stvrtok s tym, ze cast chlebikov sa niekedy aj zmrazila.
Preco vsak pisem tuto uvahu je, ze raz ma napadlo piect chlebik v "Rimskom hrnci" a verte mi, ze som "objavila svet nanovo"...

Chut chleba je taka vynikajuca, akoby sa piekol v perakrenskej peci tak ako pred mnohymi rokmi pekavali nase stare mamy ci mamy, pokial sme to mohli zazit.

Chut, kvalita, vlacnost chleba je dobra este aj po niekolkych dnoch, vobec nevyschyna a staci aby bol zabaleny v lanovej utierke a sacku a da sa jest ako cersty niekolko dni.
ziadne zmrazovanie nie je potrebne na to, aby chutil ako cerstvy. A ta fantastaicka "kvorka" kvoli ktorej su nase europske chleby povestne...

Preto, ak doma peciete chlieb a mate moznost ho urobit v takomto hrnci skuste, neolutujete.

Tu na Vareche je uz velmi vela receptov na pecenie chleba roznych kvalit z roznych ingredients, preto nebudem ponukat recept, lebo pravdou je,ze pecenie chleba je na kazdom individualne podla toho, na co ma prave chut.

velky-p2180003-1.jpg

Ja peciem chleby vsetkeho druhu od bieleho, zemiakoveho, tmaveho, s celymi orechami- ktory jeme vyslovene k syrom, alebo so vselijakymi zrnieckami a ozaj nezalezi aky recept si vyberiete, upiect chlieb v tomto "hrnci" vas prekvapi svojou fantastikou chutou.

Zelam dobru chut!

Recept na spomínaný chlebík:

 varecha.pravda.sk/recepty/zemiakovy-chlieb-v-rimskom-hrnc...
">Zemiakový chlieb v rímskom hrnci

@zareaguj


Diskusia k článku

2010
Honestka,
Absolutne suhlasim, je to umenie co sa anglicky hovoriacim "koumakom" podarilo vytvorit, zo surovin ako muka, voda , kvasnice.
A vodu nepotrebujeme hmm... dame mlieko a co keby sme tam dali vela oleja a kvasnice naco? dame kypriaci prasok a dobre bude dat vela cukru...
( ale hlavne aby to vydrzalo super makucke papierove tak tam pridame vsetky E cka ake existuju...)
Cez Velku noc skusime v Rimskom hrnci , dakujem za radu.
honestka
Vdacne- vyskusat stoji za to.

S chlebom tu maju problemy velmi ti ludia, ktori pridu na dlhodobejsi pobyt, nie len tak na otocku. Nie su schopni jest tunajsi chlieb iba ako toast a to sa im rychlo preje...

Nastastie sa zainaju mnozit obchodiky, kde novoprichodiaci emigranti si otvaraju business s tymto uslachtilym povolanim.
jezibabka1
@honestka chlebík vyzerá nádherne, rovno by som sa doň zahryzla. Máš pravdu s tým papierovým chlebom a pečivom, syn keď dôjde zo sveta, tak sa nevie dojesť nášho chleba a obyčajných rožkov:)
kuchticka
Honestka, to co pises som vsetko zazila a prezila, ako kazdy emigrant z Europy. Tomu chlebu tuna hovorime "bezzubY". moze ho jest kazdy bezzuby clovek bez problemov, ale nam nikdy nechutnal. Tiez som sa naucila ako piect chlieb doma a robnako peciem kazdy tyzden 2 veky. Vzdy dame do mraznicky a vytahujeme uz nakrajane krajocky podla potreby. Neviem co je to Rimsky hrniec. Mame tu chlebovu masinu, ktora je schovana v kutku a robime si rucne vsetko miesanie, vyvalanie atp. Tiez pridavam do chleba rozne zrniecka, flaxmeal atp. Rovnako si korenim svojimi bylinkami a namiesto kminu pouzivam casto libeckove semienka, ktore velmi chlieb dochutia. Mam svoje zo zahradky. Takze sme na tom boly obe rovnako, ako vela dalsich byvalych Cechoslovakov. A ako v Cesku vravievaju: "nouze naucila Dalibora housti", tak my sme sa tiez vedeli dobre orientovat a prisposobit nasim potrebam.
jezibabka1
@kuchti čka môj syn si tiež robí doma chlieb v pekárničke ( teda v Anglicku) , lebo mu chýbala aspoň podobná chuť nášho chlebíka. Vás baby obdivujem, ja som ešte neskúšala robiť chlieb
kucharronald
Mohli by ste dať tieto recepty: Zemiakový a biely chlieb...chcel by som to vyskúšať :) Je pravda, že je tu mnoho receptov, ale ako ste to písali, že robíte vždy, tak mám istotu, že je už tento recept odksúšaný :)
ďakujem :)
brituska
Môj obdiv patrí všetkým vám, čo žijete v zahraničí a nezabúdate na tradície a vôňu slovenského chlebíka.
sjuz
honestka - super, vďaka za nápad - že mi to ešte nenapadlo, piecť chlieb v rímskom hrnci.....:)
Tiež si pečiem chlieb občas, ale v tomto to bude skvelé:)!
sjuz
honestka - ako dlho a na akej teplote v teplovzduške?
evusik
@2010 - píšeš že niektorí kreatívny jedinci si pomýlili rímsky hrniec s kvetináčom. Ja teda v kvetináčoch skutočne pečiem. Predsa rímsky hrniec je z pálenej tehly presne ako kvetináč a pred použitím sa musí ponoriť do vody na 1-2 hodiny, to je vlastne princíp pečenia v rímskom hrnci.
Ak má niekdo záujem tu je recept na pečenie chleba v kvetináči, prípadne v rímskom hrnci
 varecha.pravda.sk/recepty/chlieb-kvetinaca/2291-pouzi.htm...

sovka62
Honestka, si ty šikuľka. Ale čo už človek nevymyslí, keď je donútený. Mne by náš chlieb tiež veľmi chýbal a chýba mi vždy, keď vytiahneme päty z domu. A hoci je na Slovensku chlieb zväčša dobrý, veľmi rada si ho pečiem doma, už len pre tú chuť detstva a vônu, ktoré je z neho po celom dome.
2010
Evusik,
Tak aj vy ste taka kreativna...tak sa musim ospravedlnit.Radsej som ticho...
evusik
@2010 - mám synovca keramikára a keď som pre rokmi od neho chcela aby mi vyrobil rímsky hrniec, povedal mi že to môžem rovno piecť v kvetináči a mal pravdu. Naši starí - prastarí rodičia predsa piekli v pekáčoch z pálenej hliny - takže nič nového pod slnkom
sjuz
evusik - máš pravdu - keď som nemala rímsky, skúšala som kvetináč...
sjuz
a s klasickým masielkom....pochúťka namiesto koláča:)
hannah22
no teda kuchárčatá ja žasnem , čo sa pri Vás človek nenaučí, rímsky hrniec mi stojí v komore a ja len to mäsko, a ono aj chlebík, vyskúšam a teším sa , ďakujem ...:))
honestka
Jeden rozdiel je iba v tom, ze v Rimskom hrnci mate tu KVORKU
( aj o ktoru nam tu v dalekej zemi ide a po ktorej tak tuzime s chutou zahryznut do cerstveho chleba!) po celej casti chleba krasne chrumkavo prepecenu, kdezto v kvetinaci sa zapecie iba na povrchu ( zase opacny pripad ako v pekarnicke- tam sa upecu steny a vrch je nijaky - aj tu mam). Napisala som o tom preto, ze som porovnala a upiekla aj v kvetinaci.
Ale rimsky hrniec pouzivam uz najmenej 30 rokov a kedze maso sa nikde neupecie tak chutne ako v nom, preto som to raz vyskusala a nesla spat.

A cely ten rozdiel je asi v tom, ze chlieb je pocas celeho pecenia cely ZAKRYTY.

Dnes odfotim ako hrniec vyzera a zverejnim, mam 2 druhy - velmi pouzivany a novsi- s glazurou.

Dakujem za pozornost a verim, ze Vam vsetkym chutit bude!

chorvatka
Nicomu nie je tak tazkov cudzine privykat ako naten cudzi chlieb, nuz i ja po 38 rokov shanam a teraz uz aj sama peciem domaci chlieb, pridavam i rascu alebo fenykel do cesta a pritom sa neda povedat, ze by sa vo Francii dobre nevarilo..
hera
No my tu mame rozne druhy chlebov od vymyslu sveta ale do kazdeho pridavaju sirup a kazdy je ako vata.Tiez pecieme chlieb doma zo spaldovej muky,psenicnej muky,tmavej muky,raznej muky a trochu ovsa-nechuti ako ten nas dobry slovensky ale aspon nie je sladky.
honestka
@chorvatka , hera:
tak je, este stastie, ze pri vsetkom nas nic neodradi ani pociatocne "nepodarky" a skusame si najst tie prave chute detstva vo vsetkom co nam chyba.
Hera, potesio ma- skus recept na moj zemiakovy, ak nechcete jest biely, muky si mozes nahradit svojim zlozenim, ale chutit bude dobre urcite.
michsamant
Neni nad slovensky chlebik...ked sa vecer nan zarobi,necha do rana kysnut a rano upecie..mnam,mam doma Slovensko :)
@honestka , sikulka si, pekny chlebik robis
honestka
@michsamant : dakujem, vela z veci comu som sa naucila je prave z donutenia kvoli emigracii a dakujem, ze mi zmenila zivot...

a kde zmizla tvoja babika? sup sem- spat...
michsamant
Veru,ja som sem prisla a ked som isla prvykrat varit zemiaky,zabudla som osolit a prve dva mesiace som zila na rajcinach,lebo varit som nevedela,ani som nevedela ako zacat a indicka strava mi este nechutila :)) Bolo to vesele...
slnieckosom
honestka, občas, keď vojdem do marketu a vidím tie rôzne chlebíky, som veru vďačná, že ich máme. Iste, nie všetky sú podľa mojho gusta, ale dajú sa vybrať ozaj všakovaké a veľmi chutné, nehovoriac aj o chlebíkoch z rôznych obchodíkov s pečivom:-) Začala som si náš slovenský aj ja oveľa viac vážiť po tom, čo som v r. 2004 žila 4 mesiace v USA v Denveri... Zvyšok opisovať nemusím, lebo zážitky z ich chlebíka mám identické s vašimi. Tvoj prekrásny bochník ale "spieva" ozaj slovensky a som na teba pyšná - dúfam, že to nebude vyznievať pateticky, ale je to tak! :-))))
Nuž a že je Veľká noc, tak isto zhreším zajtra "nekresťansky" aj pri našej šunke, lebo tá americká konzervovana medom (ble!), tak to tú "Ameriku" máme tu doma ;-)))))
honestka
dakujem za tvoje uprimne slova "slnieckosom"...
prave taki ludia, co stravili troska viacej casu tu vonku vedia pochopit tie nase nekonecne tuzby po nasich jedlach, ktore tu su takmer nedosiahnutelne aj pri vsetkom tom dostatku surovin...

ale clovek si zvykne na co musi a upravi to, co moze. A tak to robime doteraz a co ma tesi, ze aj nase deti, ktore maju uz svoje domacnosti pokracuju v nasich tradiciach.

Zelam Ti, aby si si ozaj uzila dobroty z tabule bohato prestreteho stola hojnosti.
ches
honestka: Precitala som si vsetky clanocky a som prekvapena ako vsetcia mame radi chleba.Tu vo schweiz je vsetko a ked nie skocim do rakuska tam je to podobne ako slovensko.Myslim teraz ohladne muky na chleba alebo knedle, buchty atd.Nevedela som ktora muka je ktora maju tu rôzne druhy. Aj mne trvalo kym som nasla tu pravu.Piekla som chleba v pekarnicke ale nam uz prestal chutit.Ked pridem na slovensko tak naozaj neviem najst dobry chleba ,maju tam tolko druhov a na druhy den je vsetko tvrde aj rokliky a tie povesne pletenky co sme kupovali na obchodnej ulici uz neni su co boli.Teraz my poradila svagrina a chodim do potravin kde predavaju domaci chleba madarsky.raz som ho vyskusala ale je to biely a mame jest cierny chleba ale pomaly prestaneme aj chleba jest, ze od toho priberame tvrdi nas syn sportovec hokejista /Neuschathel/.Tesim sa na dalsie rady a skusenosti.
kudlanka
Ja sa chcem spýtať Honeska, na obrázku ten tvoj hrniec vyzerá ako pekáč z jenského skla. Je nejaký priehladný. Ja pečiem chlieb len na plechu, je výborný, aj tvar je vždy ako má byť. Napadlo mi, že možno by sa dal upiecť aj v jenskej mise ?
honestka
Ches, dakujem za comment, veru je tazko zvyknut si na tento chlebik a preto som nielen tymto pochopila co davno ludia hovorili, "ze emigrantsky chlebik je nie lahky ( co v skutocnosti ozaj je lebo je nafuknuty, hehe)- niekdy nebude chutit ako ten, co sme jedli doma"
nuz snazime sa najst veci, co su nam blizke, hoci ozaj stoja nekrastanske peniaze- aspon tu nam to zdovodnia tak, ze preprava z europy je dlha a draha a tak to odrazia v cenach. Kupime co je nutne a ine si prisposobime a urobime, vsak?
Vitaj na tejto dobrej stranke! Cheer, pozdravujem ta.
honestka
Kudlanka: Neviem, mozno to robi odraz svetla ako je foteny.
Urcite mozes pouzit aj pekac z jenskeho skla, lenze nedosiahne prave tu korku a vlacnost chleba, pretoze prave ta teracota (hlina) tym ze sa vopred namoci doda jedlam robenym v nom a chlebu tu vyraznu chut.

Inac ja pekavam chleby aj normalne na plechu,( bochniky ako sa pred rokmi pekavali u nas doma) ked robim viacej a su tiez velmi dobre, je to mozno aj tym, ze som si vypozorovala teplotu a tiez mam prax s cetom, neviem...
a kedze mam iba 2 rimske pekace a tie su pomerne na male bochniky, tak pouzitie plechov mi nerobi problem tiez.
Cize musis vyskusat ako sa ti podari a ako budes spokojna, lebo s jenskym sklom a chlebom nemam skusenost.
Dakujem za comment.
pepe33
Honestka, skusal som ten vas recept na chlebik v rimskom hrnci aj hrniec som kupil aj vsetko. Dopadlo to strasne. chlebik pekne rozvonal celý byt, ale zalepil poklicku k hrncu a nedal sa vybrat von. museli sme ho vydolovat roznymi nastrojmi. Bol sice vyborny, ale prepadol som pred rodinkou. Neviete co sa mohlo stat? postupoval som presne podla receptu, aj hrnec mam presne ako je na vasom obrazku.
honestka
Mily Pepe33: rozmyslala som co sa asi stalo, recept uz vyskusali aj tu na vareche viaceri dokonca aj viackrat. Jedine co ma napadlo je, ze z celej davky 1kg muky robim 2 bochniky, alebo jeden bochnik a dalsie urobim buchticky, pretoze na tuto velkost hrnca je to velmi vela cesta. Nahodou si neprehliadol? dam viditelne poznamku, aby si to vsimli aj ostatni, ze na jednu davku staci polovicka receptu, alebo urobit ako som spominala, inac ma mrzi, ze prvy pokus bol neuspech! === Ak sa das na tu pracu este raz prosim, - skus takto a napis mi, ci to pomohlo, lebo inac nevidim problem s nicim inym. Mrzi ma to velmi, toto je prvy negativny poznatok, ale poucujem sa aj ja a vzdy, ked som na nieco upozornena tak sa snazim nabuduce brat na to ohlad, lebo nielenze tu mame ine typy surovin, ale aj nadmorska vyska robi svoje a naviac vstky recepty pre varechu teraz meriam, lebo ja vsetko zvyknem robievat "od oka"
Ospravedlnujem sa ti velmi a dufam, ze budem este pocut od teba lepsiu spravu, lebo chlebik je to ozaj chutny- DAKUJEM a pozdravujem!
jerica
aké je počasie u vás? dúfam, že nesneží ,pekný pozdrav: Jarka
honestka
Jarka, halusky budu dnes - decka pridu na veceru... teraz je tu 9.23 AM pekne sobotnajsie ranko, aj slniecko sa zacina stverat na oblohu, aj obrazok (zo stvrtka) mozem zmenit, lebo sneh sa uz takmer stopil....
jerica
pekný deň, u nás neskorý večer.
Teším sa ako vedia spoiť média s celým svetom, teraz sa mi zdá že naša matička slovenská zem sa prehupla "matička zemeguľa"všetko je tak na dosah. Doporučujem Ti ,možno to už máš,ale daj si www.rozhlas.sk klikni na mp3-128kbps a budeš pri listovaní toho čo ťa zaujíma , počuť všetko čo sa deje u nás na Slovensku, je to super stanica SR1 , Keď môžem poradiť daj si to do obľúbené položky.
janger
@honestka , porad mi, prosim ta. Narobila si mi taku chut s tym chlebikom, ze chcem kupit tiez ten hrniec. Ale vidim, ze vacsina ma vyglazurovanu vnutornu stranu. Ktore su lepsie, take bez glazury alebo s glazurou? A asi aky velky je ten tvoj hrniec? Tu v Holandsku je dobry chlieb, strasne moc druhov, ale predsa mi ten slovensky chlebik velmi chyba. Hlavne ten, aky volakedy piekli. Tomu sucasnemu uz ""nieco"" chyba. Ked idem na Slovensko, tak si zoberiem zasoby, ale tie sa velmi rychlo minu....Srdecne ta pozdravujem!
honestka
@ janger: Ja mam obidva druhy a hoci tento "stary" ktory je aj na obrazku je uz dokonca puknuty pouzivam ho vzdy radsej ako ten novsi s glazurou.(ten si nejako nevytvori tu povodnu originalnu vonu, lebo glazura tomu trosku zabrani a vsetko sa umyje docista) Totiz, ked dodrziavas to, ze hrniec sa neumyva mydlom, dostane taku svojsku patinu a je zaujimave, ze nech v nom pecies cokolvek, vzdy to chuti tak ako ma a predosla chut sa neprenasa.
V glazurovanom sa pecie tiez vstko dobre, ale kedze tento je moj oblubeny, novy som si kupila zase ten neglazurovany, cize z mojho osobneho hladiska ak mozem poradit, kup si bez glazury. Nezabudni dodrzat vzdy to namocenie dopredu a nepodlievat nic studenou vodou ked uz v nom pecies. Takriez na zaciatok nepouzivat vela vody, na podlievanie, lebo ak peies veci so zeleninou, tato si pusti svoju vynikajucu stavu priamo.
Tu nemam monost kupit velmi vela typov ci druhov alebo velkosti, dovazaju sa z europy len obcas a vacsinou si ich musim objednat a su drahe oproti cenam v europe ale nelutujem! Tento hrniec a kuchta- neviem si zivot v kuchyni bez nich predstavit tak ako bez niektorych inych drobnosti elektrogechniky.
ja mam velkost, ktory ked som odmerala vodou ma 5 litrov a staci pre rodinu 3-5 ludi... takato velkost staci na akekolvek pecenie rozneho typu masa, dokona aj plnene kurca sa don pohodlne vmesti a jeho chut je uzasna.
Takze ak nepecies nejake extremne velike kusy (turkey) staci tato velkost.
Ak potrebujes nieco viacej kludne ma skontaktuj cez skype, adresa je profile.
Pozdravujem ta a velmi sa ospravedlnujem za prehliadnutie tvojho odkazu.
janger
Mila @honestka , velmi pekne ti dakujem za radu. Je mi to teraz jasne. Ak budem kupovat ten hrniec, tak kupim bez glazury! Ja som si tiez myslela, ze ta glazura je predsa nejaka ta bariera a ze ten povodny zmysel hrnca sa tym trosku trati. Ludia, co s tym maju skusenosti, tak ti najlepsie poradia. Preto som sa obratila na teba. Nejake velke kusy masa nerobievam, takze aj ten rozmer je fajn. Este raz ti dakujem! Vela pozdravov.
evoslava
Mila honestka, vyskusala som upiect chlieb v rimskom hrnci. Vsetko bolo fajn, naozaj dlhsie vydrzi. Narazila som vsak na dve veci.
1.) velmi tazko sa mi vyberal z hrnca
2.) korka sa mi nepodarila taka chrumkava ako ked peciem chlieb iba na plechu. Bola taka zvlhnuta.
Zaroven s chlebikom v rimskej mise som piekla aj bochnicky zo zvysneho cesta (dakujem za typ, skvely napad). A vsetko som vyberala z truby sucasne, mohlo sa stat, ze chlieb v rimskom hrnci nebol este dostatocne dopeceny, ze korka nemala cas sa "dochrumkaviet"? Dakujem vopred za radu a dakujem aj za skvely napad pecenia chleba v rimskom hrnci, som velkym fanusikom domaceho pecenia chleba, vytvara to nadhernu domacu atmosferu, cerstvy chlieb a kopa ludi okolo neho pri stole :-)
honestka
@evoslava :Kedze bochnicky boli dobre vypecene teplota rury zrejme nebola dostacona aj na upecenie chleba, preto ten rozdiel. bochniky potrebuju na vypecenie menej casu ako cely chlebik, takze rozhodne nechaj piect chlieb dlhsie. Predtym ako ho z rury vyberies staci klopnut na hornu korku (dolna je vzdy tuhsia) ak sa ti zda slabo vypecena, znamena ze aj chlebik este potrebuje cas.
Cas mam odhadnuty podla mojej plynovej rury, ktora dosahuje teplotu do 300st.C.
Dakujem a dufam, ze nabuduce vyjde dobre, pretoze peceny v hlinenej nadobe ma prave ze velmi dobru chut.
janger
@honestka , ja uz mam tiez ten hrniec. Idem skusat piect ten chlebik. Len este ta prosim o radu. Na internete som citala, ze sa hrniec nesmie dat do vyhriatej rury, ale do studenej a az potom ruru zahrievat. Ze inac by praskol. Aku ty mas s tym skusenost pri peceni toho chlebika? Davas to do uz vopred vyhriatej rury? Dakujem to pekne za odpoved.
honestka
@Janger : ano, davam hrniec do vyhratej rury. praktizujem to uz cele roky a este mam stale jeden originalny (30 rokov), ktory pouzivam najradsej. kedze hrniec namocim najmenej na 30 minut v studenej vode, tuto potom vylejem, napustim do hrnca znova horucu vodu a necham postat par minut aby sa akoby ohriala?!. potom misu vytriem do suha, dam chlebik a tak sup do teplej piecky; a tak isto davam aj maso s rozdielom, ze misu nevytriem do sucha, ale malokedy podlievam vodou, lebo maso a zelenina si v nej prave pusti krasne stavu a tak sa potom radsej pecie ako dusi. ak je pri mase malo stavy podlejem par minut pred koncom aby sa stihla stava prevarit spolu. Dufam, ze ti chlebik bude chutit, ma inu korocku ako ked sa pecie na plechu-nepceciem chlebik vo formach, ale vysulam ako doma na rovny plech. Moje chlebiky, rozky ci buchticky nevymenim za ziadne- napis, ako si obisla. pozdravujem ta!
janger
Mila @honestka , Uz je v rure. Bolo cesto uz vykysnute, tak uz som musela piect pred tym, ako som dostala tvoju odpoved. Bala som sa toho prasknutia hrnca, tak som to dala do studenej rury a ked dosiahla teplotu 230 stupnov, tak som si nastavila 10 minut a potom na slabsie. Na buduce spravim, ako radis, vyplachnem tou horucou vodou. Som zvedava, aky bude, mala som len praskove kvasnice...Dam ti vediet. Ked sa nevydari, nic sa neda robit. Na buduce lepsie! Robim teraz len z polovicnej davky.A moc ti dakujem za tvoju radu. Ahoj!
janger
No, uz je chlebik hotovy! Asi prasknem za chvilku, lebo som ho hned skoro stvrtku zjedla, len tak s maslom a so solou. Korocka vyborna. Ja som fakt necakala, ze bude taka chrumkava z toho hrnca. Len trosku som mala problem to vyklopit. Bolo to po bokoch prilepene. Nevies, cim to moze byt? Ja som na spodok dala kusok papiera na pecenie, tak to sa vyklopilo dobre. Len tie boky nesli. Snad dat papier do celeho hrnca?
honestka
neviem, ja hrniec nenatieram nicim, mozno je to aj tym, ze je taky stary a vypeceny a nic nepotrebujem, mam presne odhadnuty kus cesta a tak sa mi vzdy podari bochnik bez prilepenia na bokoch ci na spodku; =takze nabuduce si daj asi papier na pecenie aj okolo, alebo by si mohla potriet maslom- olejom aj boky.
a som rada, ze vyslo vsetko. veru korocka tohto chleba je akoby zo starej pekarenskej peci- je to urcite tou vypalenou hlinou. ahojcek spat, dnes robim kapie a zavaram slivky.
janger
No, dam nabuduce papier. A vela uspechov pri zavarani ;-)! Ahoj.
yana
Uz viem, co si donesiem, ked pojdem na jar domov.
Pocuj honestka, nemaju take hrnce v the Bay-i? Aspon sa mi tak javi, ze som to tam volakedy videla. Lebo ten cennik, co si tu zavesila je strasny.
Aj tak, vdaka za napad.
midian
Milá Honestka jedna otázka na telo. Mám tiež rimsky hrniec, ale spodný diel je glazurovaný a horný nie (ten pred pečením namáčam). A teraz babo raď, predpokladám, že ty namočíš spodok a pečieš v nezakrytom hrnci. Ale ako mám piecť ja? Mám ho zakryť?
honestka
@Midian : ahoj - nevadi, glazurovany hrniec sa namaca tak isto na rovnaky cas- obidva diely a bochnik chlieba polozis do tej spodnej hlbsej glazurovenej a vrch prikryjes a neodkryvas. pred dopecenim pokrievku mozes dat dole, chlieb sa vyberie bez problemov von, korky upecene hore dole na chrumkavo. Tym padom nemusis uz chlieb pred a po peceni potierat vodou- ta je prave obsiahnuta v tej hline.
Ja mam obidva typy davno, ale po pravde mam radsej tie neglazurovane kvoli specifickej chuti, ktoru ziskaju pecenim masa, pretoze glazura sa umyje a vona ostava tak iba vo vrchnej casti hrnca.
dufam ze pomohlo ,daj vediet, ako sa chlieb podaril. Dakujem.
midian
Honestka ďakujem pekne za radu, keď to bude aktuálne, tak sa ti ešte ozvem. Maj sa krásne
jozka2
ches,suhlasim s tebou,v Rakusku maju dobre chleby,ale oni si aj prirodu inac chrania.Sli sme s nevestou domov z Viedne a bola zapcha na ceste tak to zobrala okolo pola s psenicou uplne trpla ,ze ju objavi policajt, tam ti daju pokutu jedna radost.U naza sociku psenica-nepsenica krizom cez lan.
honestka
jozka2: dakujem ze si si povsimla moje recepty ci rady, ktore su v komentoch. vzdy ma potesi, ked pomozu. pozdravujem!



 



TOPlist