Začalo to celkom nevinne: moja ratolesť ako obvykle odmietala ísť večer spať. Manžel to s ňou vzdal a ja, hoci jej obvykle pred spaním čítam, priznávam bez mučenia, v ten deň som bola vyšťavená ako hrom a zmohla som sa akurát na zapnutie telky. Hádam sa dieťa učičíka aj pri tejto náhradke...
Pri prepínaní kanálov som natrafila na program, v ktorom nejaký chlapík skúmal zloženie potravinárskych výrobkov a za pomoci odborníkov vysvetľoval, čo vlastne oné záhadné nápisy predstavujú a akými spôsobmi sa výrobcovia snažia spotrebiteľa presvedčiť, že konzumuje zdravú potravinu, hoci je to chemický laboratórny blaf.
Moja dcéra mala oči ako tenisáky a hneď na druhý deň podrobne preskúmala zloženie úplne každého výrobku, ktorý sme doma mali. Priznávam, veľmi na zdravú stravu nie som, zloženie neštudujem, ale takisto ma šokovalo, že kritickému oku mojej malej kontrolórky vyhoveli z celej kuchyne a špajze len tri (!!!) veci: mlieko, 100% arabská káva a 100% slnečnicový olej. Vo všetkom ostatnom našla chémiu.
O dva dni sme šli na veľký nákup, ktorý robím raz do mesiaca. Trval nám namiesto dvoch hodín takmer šesť, pretože moje dieťa trvalo na podrobnom skúmaní každej etikety. A tu nastal šok číslo dva: Neprešlo nátierkové maslo, neprešla tatarka, neprešla smotana, proste, skoro nič, ale zato na plnej čiare prešla Morca - della na špagety!!!!
Práve to, o čom som bola presvedčená, že je plné chémie, neobsahovalo jediné pridané éčko, žiaden glutaman, proste, posúďte sami, tu je zloženie ( možno som sa pomýlila v tých percentách, ale zložky si pamätám):
"sója 13%, bravčové mäso 9%, rajčinový pretlak, soľ, zmes korenín."
Šlus. Neuveriteľné! Študovala som to niekoľko krát, kým som si uvedomila, že na etikete bol celkom malý nenápadný zelený štvorček a na ňom nápis: bez umelých konzervantov.
No dobre, tak bez konzervantov. OK. Ale že výrobca odolal všeobecnému trendu do všetkého napchať aj glutaman, všelijaké zvýrazňovače chuti, farbivá a ktovie aké ešte umelé laboratórne záležitosti, za to má u mňa jedno obrovské PLUS!!!
A div sa svete, moje 6 ročné dieťa si v ten deň dalo špagety s morca -dellou, ktorú predtým neznášalo. A dala som si aj ja. Však je to viac menej zdravé, nie ( aj keď, bohvie, koľko je tam tej soli...) ? :-)))
No, dcérke ono študovanie zloženia ešte vydržalo. Už sú to skoro dva týždne a ona pozorne číta etikety. Holt, netušila som, že program v telke môže mať taký výchovný efekt na stravovacie návyky takého malého dieťaťa. Možno si tým čítaním etikiet vybrúsi jedálniček a bude sa stravovať zdravšie, než jej mama, ktorá, bohužiaľ, miluje hotové mrazené jedlá, omáčky a kadejaké iné produkty labákov. Ja by som ju tak prevychovať nedokázala, keďže nedokážem vodu kázať a víno piť. Telke sa to podarilo. Pánom tvorcom oného programu preto srdečne ďakujem. :-)
ono tie ecka - aj soda ci kyselina citronova maju svoj E-kod, ale rozhodne ked clovek zacne na tie etikety poskulovat, neraz ostane ako primrznuty :-)
svindel ovsem je aj v tom, ze niektori uz nenapisu Ejaneviemkolko, ale napisu aroma,antioxidant, pripadne aj s konkretnym nazvom a to uz tak neudrie do oka :-)
ke.potraviny.eu/konzervovane-vyrobky/konzervy/polotovar...
www.stream.cz/kategorie/482-peklo-na-taliri...