Foto: Jarco
No, pravé švajčiarske asi nie, ale má k nemu dosť blízko, ak porovnávam s tým, ktoré som raz vyskúšal v horskej chate nad jazerom Zobraziť celý popisNo, pravé švajčiarske asi nie, ale má k nemu dosť blízko, ak porovnávam s tým, ktoré som raz vyskúšal v horskej chate nad jazerom Gruyère. Nie je to nič zložité, doma si ho robíme apoň raz do mesiaca - v zime aj častejšie. Je dobre mať špeciálnu súpravu na fondue, ale nie je to podmienka. Oveľa dôležitejšie a problematickejšie je zohnať tie správne syry.
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Švajčiari tvrdia, že fondue sa musí robiť z troch rôznych druhov syra a jeden z nich musí byť Gruyère. To je dosť drahý a veľmi dobrý syr so silnou arómou vyrábaný jedine v regióne okolo rovnomenného švajčiarskeho jazera. Majú tam aj múzeum s názornými ukážkami výroby - ak budete mať niekedy cestu okolo, odporúčam. Vyzerá takto:
Na Slovensku sa pravý Gruyère dá zohnať väčšinou iba vákuovo balený. Nie je to nič extra, ale vždy lepšie ako polotekutý polotovar na fondue, ktorý stačí zohriať. Vo Švajčiarsku v každom obchode predávajú vrecká so zmesou čerstvo nastrúhaných syrov. Taká zmes ušetrí polovicu času prípravy a zároveň dobre chutí. Ale mikrovlnkové polotovary fakt nie sú to pravé. Pokusmi a omylmi som dospel k poznaniu, že dobré fondue sa dá urobiť z akéhokoľvek kvalitného a dobre vyzretého tvrdého syra. No v žiadnom prípade nie údeného!- 2
Že je syr kvalitný, spoznáte podľa ceny a obsahu tuku v sušine - musí byť minimálne 45 %. Na akciový 30-percentný eidam ani nepomyslite. Že je syr vyzretý, spoznáte podľa farby - čím tmavšia žltá, tým lepšie. V núdzi sa dá použiť aj dobre vyzretá Gouda (aspoň 6-mesačná). Zo slovenských syrov sa na fondue hodí máloktorý. Napríklad Vrchár je vyslovene syr švajčiarskeho typu. Žiaľ, je rovnako drahý ako dovážaný Gruyère... Nemusíte za každú cenu kombinovať tri syry, no dva by mali byť povinné minimum. A ešte jedna rada: nekombinujte dva podobné syry, napríklad Emmentaler s iným nasladlým typom.
- 3
Na jednu osobu rátajte so 150 až 200 gramami surového syra. Syry nastrúhajte na hrubom strúhadle, nasypte do fondue hrnca a zalejte bielym vínom. Na minimálnej teplote začnite pomaly ohrievať. V originálnych receptoch sa píše, že steny hrnca treba na začiatku potrieť strúčikom cesnaku. Ja v tom nevidím zmysel, cesnak dávam neskôr a normálne ho roztlačím cez lis.
- 4
Nakrájajte si pečivo (nám k fondue najlepšie pasuje klasická biela bageta a nevadí, ak je už trochu obschnutá) a prílohovú zeleninu - tou nešetrite, spotrebuje sa jej veľa. Môže byť aj čerstvá, ale niečo nakyslo nakladané/zavárané, a tiež niečo pikantnejšie, by nemalo chýbať. Nám sa osvedčili klasické kyslé uhorky od babky z Dolniakov (robí ich najlepšie na svete :-), zavárané feferónky z rovnakého zdroja a nakladané mladé cibuľky.
- 5
Keď syr začína vo víne pomaly prebublávať a topiť sa, zvýšime teplotu, vezmeme do ruky varešku a miešame, kým nedostaneme takmer homogénnu hmotu. Pozor, syr sa rád pripaľuje! Pripravte sa na 5 až desať minúť státia za hrncom a unavenú ruku. Popri miešaní môžete pridať muškátový orech, cesnak a biele korenie - najlepšie čerstvo namleté. Švajčiari dávajú aj za kalíštek čerešňovice.
- 6
Keď vás už fakt bolí ruka, homogenizácii syrovej hmoty pomôžeme trochou škrobu rozmiešaného v kvapke bieleho vína. Škrob vmiešame do syra a hrniec odstavíme. Zapálime si horák, ktorý bude fondue udržiavať na stole horúce počas konzumácie, a podávame.
P.S. Bez dobrého bieleho vína by to nebolo ono. Keďže z toho, ktoré sme použili do varenia, ostalo už len necelého pol litra, odporúčam mať pripravenú aj druhú fľašu :-)
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Gruyère na SK? Prosím si zdroj, kde sa dá kúpiť.
Keramická nádoba na fondue? Áno, je lepšia ako kovová. Žiaľ, jediný spôsob, ako k nej prísť, je doviezť si ju zo Švajčiarska. Ani tam ju nekúpite na každom rohu. Raz v Južnom Tirolsku mi v takej podávali fondue v reštaurácii, no nechceli ju predať :-)
Hotový polotovar na fondue? Ako píšem v recepte, vyskúšal som a nepresvedčilo ma to. Bolo to zbytočne drahé a podľa zloženia napísaného na obale to Gruyére a víno ani nevidelo, navyše v tom bol kopec éčiek. Mám radšej, ak viem, čo jem.
Cesnakom potretý hrniec vs. roztlačený cesnak? Vyskúšal som oba spôsoby a keďže som necítil rozdiel, vybral som si ten pohodlnejší.
Ten syr som mala jeden jediný raz keď som bola na služobke vo Švajč., a bol ozaj nezameniteľný:)
Na fondue som asi lenivá, a stále si sľubujem, že sa premôžem:), mám taký mini fondue hrniec:), môj muž ho volá že "pre bábiky" - ešte som ho nepoužila....ale kým je chladno,skúsim, narobil si chúťky:))
K popisom nemam co dodat iba snad to, ze v tej plechovej nadobe sa skor robi iba fodue masove.
Ale na cokoladove a syrove je ozaj potrebna ta specialna hlinena rajnica, ktora je specialne "poglejovana". (a tu je rozdiel, ked natries roztlacenym cesnakom tie steny nadoby, lebo cenak v syre necitis, ale vonu ano);
mozete skusit aj spodnu cast "talianskeho hrnca", ktory je tiez upraveny tym specialnym potahom (neviem sa vyjadrit) nesmie to vsak byt len cisto hlinena cast hrnca, lebo plamen sviecky pri ohrvievani by nevydrzala. Alebo este lepsie ak nemame fondue rajnicu je dobre pouzit "Cast Iron" rajnicu, ale tu je potom potrebne dat len velmi slaby plamen sviecky, aby syr nepriharal.
tu je link, kde to robia v takej rajnici:
Je perfet fodue vecer urobit pre viacerych hosti, da sa pri tom sediet hodiny...
Ja robievam nakladanú zeleninu do veľkých 5 litrových pohárov - aj teraz mám v pivnici zo tri - a dávam tam všetko - cukinu, baklažán, cibuľku, cesnak, mrkvu, papriku, karfiol - všetko pekne navrstvené a s olivovým olejom.
Predpokladám, že sú to len jemné odtienky chutí. Asi každý považuje svoje uhorky sa NAJ, ako napríklad aj ja:), dávam tam aj čili papričky, aby boli správne pikant, a nenechám ich dlho sterilizovať, aby boli chrumkavé.
Pekny recept
v tescu som videl syr tilsiter,ktory je tiez sucastou syr fondue.gruyer sa da nahradit anglickym chedarom,je velmi podobny.ale gruyer je gruyer.
bezne jedavam aj polotovary,ale nechavam si ich priniest zo svajciarska,lebo tie co sa daju kupit tu ,su neni az take dobre.
a jedna rada od svajciarov,ktoru som sa dozvedel az na konci mojho dlhodobeho pobytu v CH je:popri fondue treba pit caj.potom neni po jedle tazko.
mam aj original recept,ktory bol na sacku,v ktorom bola zmes syrou na fondue.samozrejme v svajciarsku
Tu majú syrov a syrov ... :) - aj Gruyère.
ale kto uz pije k dobremu jedlu vodu? :) k dobremu jedlu dobre vinko
EUR a plátkový 125 g, ten stál 3,71 s DPH.
Potom mali ešte zmes syrov na fondue, vakuovo balenú, medzi nimi aj tento syr, plus už dochucovadlá - víno, korenie:), ale to sa mi zdalo už veľmi "hotové" - ako polotovar:)
Ale chcel som o inom.. Caquelon (tradičná keramická nádoba na syrové fondue) sa dá zohnať aj na Slovensku.
Darčekový set: www.commercium.sk/1prod.php?id=277...
Videl som ju aj v Luis (bola drahšia) a dá sa objednať aj cez net, dobrá cena (ale neviem, či doručujú aj na SVK): www.syrovyobchod.cz/products/fondue-sada-cheesy-syrova/...
Prvy krat som fondue ochutnala asi pred rokom u kamarata v lausanne - a po par sustach som mala pocit, ze sa z neho opijem :) kamarat je totiz rumun a u nich je vnimanie alkoholu trosku inde, ako u nas :D nic to nemeni na tom, ze som si fondue zamilovala, uz sa neviem dockat, kedy ho ochutnam zase, dokonca rozmyslam nad zakupenim fondue sady :)
k receptu nemam co dodat, azda okrem spominaneho korenia uz len - a kde si nechal ceresnovicu? :)
Čo sa týka syrov, ja najčastejšie kombinujem Gruyère s nejakým kvalitnejším ementálom.