Žihľavový prívarok
Žihľavový prívarok

Šťaveľovo-žihľavový prívarok fotorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 2. mája 2017
Šťaveľovo-žihľavový prívarok (fotorecept)
Foto: cesminaz

Čerstvý šťaveľ (šóška) a žihľava je teraz všade vôkol nás, tak prečo nevyužiť čo nám príroda ponúka :-) Jedlo je nielen jednoduché, chutné, ale aj zdravé.

Suroviny

cca 150 g čerstvá
cca 150 g čerstvý
2 ks veľká
2 ks menšie
500 ml
podľa potreby
5-6 strúčikov
 sušený
 sušený
podľa potreby

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Mnoho ľudí vie, že žihľava nie je len na čaj, ale sa dá z nej aj chutne navariť :-) Najčastejšie a najjednoduchšie jedlo je hádam prívarok, ku ktorému môžte podávať rôzne prílohy. Kedže ja mám teraz aj dost vela šóšky (šťaveľu) v zahrade, tak som tentoraz tieto 2 rastliny skombinovala :-)

  Šťaveľovo-žihľavový prívarok (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Rastliny si nazbierame maximalne v množstve 1:1, inak vám šóška veľmi skyslí ten prívarok. Ked bude žihľavy viac, to nevadí :-) Zeleň si pokrájame. Ďalej si nakrájame na kocky aj 2 veľké cibule a aj 2 menšie zemiaky, ktoré nám slúžia vlastne nato, aby sme dostali "krémovejší" prívarok. A pravdaže mlieko :-)

  Šťaveľovo-žihľavový prívarok (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Na oleji si zosklovatíme trocha osolenú cibuľu. Následne k nej pridáme pokrájané listy, trocha osolíme, premiešame a zakryté necháme dusiť/spariť...

  Šťaveľovo-žihľavový prívarok (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Zalejeme toľkym množstvom mlieka, koľko je potrebné. Ja som dala 0,5 l 3,5%-ného mlieka a zvyšok som doliala trocha vody. Ale môžte aj čisto s mliekom, alebo len s vodou :-) ako chcete. Tekutina nech celkom listy nezakryje, nech sa ešte dajú vidiet, inak budete mať prívarok pririedky. Dáme na tenučko pokrájané zemiaky, alebo ich môžte aj nastrúhať. Dáme soľ, mletú rascu, ml.čierne korenie, za 0,5-1 KL tymianu a nastrúhaný cesnak. Necháme pomaly varit, kým nám všetko nezmäkne.

  Šťaveľovo-žihľavový prívarok (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Ked bolo všetko mäkké, rozmixujeme ponorným mixérom. Teraz pridáme majoránku podla chuti a necháme zo 10 minút spolu povariť. Pravdaze ak treba, tak este dochutíme tými istými koreninami. A prívarok je hotový ;-P Zvlášt zahusťovat múkou ho netreba, je dost husty a krémovitý. Kto chce, si podla chuti môže pridať aj smotanu :-)

  Šťaveľovo-žihľavový prívarok (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Je to zdravá a jednoduchá rýchlovka, ku ktorej si môžte zvoliť naozaj akúkolvek prílohu. Volské oko, párok, klobásu, fašírku, zemiaky, chlebík atď :-) Ja som tentoraz podávala k prívarku na kúsky pokrájané vykostené hovädzie rebro, ktoré som udusila a nakonci, ked už bolo hotové, som dochutila cesnakom a posypala ml. červenou paprikou. Dobrú chuť.

  Šťaveľovo-žihľavový prívarok (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  A k tomu som upiekla čerstvé pečivo :-)

  Šťaveľovo-žihľavový prívarok (fotorecept) - obrázok 7

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Dievča, Ty nespávaš:-)
"Śošku" robili aj moja svokra, tá mi nechutila.
Robíš úplne ináč, a toto musí byť dobrota.