Rybacia polievka
Rybacia polievka

Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine fotorecept

sracz - fotkasracz, 15. novembra 2019
Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine (fotorecept)
Foto: sracz

Čas letí! Je to presne desať rokov čo som „nasadol do rozbiehajúceho sa expresu Varecha.sk”. Mne začal 3. krížik ôsmej desaťročnice pobytu na našej spoločnej Matičke Zemi a Vianoce budú už o mesiac. Uznajte, že to sú dostatočné dôvody na predstavenie výnimočného receptu. Teda aspoň pre mňa a moju „prišahanu“ najsamkrajšejšiu, lebo u nás na Above nebol zvyk podávať polievku z kapra na štedrovečerný stôl. Dokonca sme ju obaja jedli po prvý raz v živote a na naše prekvapenie, veľmi sme si pochutili!

6-8
porcií
30 minút
príprava
35-45 minút
tepelná úprava

Suroviny

2-3 ks
150-200 g
podľa potreby
2-3 ks
10-12 ks
5-7 ks
2-3 ks
2-3 PL
podľa chuti
2-3 KL
1 ČL
4-6 ks
4-6 ks
1-2 ks
2-3 ks
2-3 strúčiky pretlačené
1-2 ks
2-3 KL
2-3 KL (alebo múka hrubá)
240-250 ml (lístočky)
podľa potreby (z opražených rožkov s cesnakovým maslom)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  S originálom receptu ma prostredníctvom Skype zoznámili „bratránek Slávek, se svoji Flérkó Naděnkou“, ktorí pred „ťahom“ na Slovácko, dlhé desaťročia žili v Kunčine pri Moravskej Třebovej, na Česko-Moravskej vysočine. Jazerných kaprov chytil sused Ribak Alex na Lake Placid a robotu dodala moja maličkosť. Všetko pekne „po ruke“, no nedovoľujem si Vás urážať poznámkou o umývaní jednotlivých ingrediencií a vlastných rúk. Koreňovú zeleninu som rozdelil do dvoch častí z praktického dôvodu, jednu z nich použijem až na záver (viď obr. 5). Z hláv kaprov som nezabudol odstrániť oči a žiabre.

  Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Ocenil som svoj 4-dielny hrniec (All – Clad), kedy som do jeho dierovanej vložky poukladal všetky pripravené suroviny aj s očistenou zeleninou. Do „vajíčka“ na sypaný čaj som vložil polámané bobkové listy i guličky čierneho a nového korenia. Do závesného sitka (kúpil som ho v čínskom „Lilly-Lilly“ obchode) som uložil mlieč. Zelerové stonky som pokrájal na menšie kúsky. Švagrinka Nadenka mi nakazovala: „ale cibuly aj s kůžů“.

  Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Naložený hrniec som zalial vodou, pridal 2 PL soli a posypal zarovnanou PL mletej sladkej papriky i KL klobásovo-gulášovej „KN“ zmesi. Teraz už bez vyrušovania som všetko varil až sa mäso začalo oddeľovať od kostí (~ 45 min).

  Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Po uvarení som opäť ocenil univerzálnosť mojeho hrnca; stačilo ho odstaviť z ohrevu, povytiahnuť vnútorný kôš a uložiť ho „kant-om“ na základ; nemusel som mäso opatrne vybrať a vývar precediť do zvláštneho hrnca. Jednotlivé kúsky som pooberal z kostí a čisté mäso vrátil do vývaru (až teraz za čerstva som pretlačil cesnak a dochutil soľou a čerstvo mletým čiernym korením). Zeleninu som vyniesol do záhrady pre vtáčikov a nepotrebné vyhodil do odpadu.

  Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Zvlášť, na panvici, som na masle orestoval na veľkých „očkách” postrúhanú novú mrkvu, petržlen a zeler. Zalial precedeným vývarom, priviedol do mierneho varu, pridal kopcovitú PL hrubej krupice a miešajúc dovaril.

  Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Uvarený mlieč a väčšie kúsky mäsa som pokrájal na menšie „kocky“ a prípravil aj zásyp z lístkov petržlenovej a zelerovej vňate.

  Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  My s „Mojou“ a susedovcami sme si na takto pripravenej rybacej polievke pochutnali v čase ponovoročnom, ale kto chce, môže ju podávať ako štedrovečernú polievku, s na masle restovanou koreňovou zeleninou, kúskami mlieča, bohato posypanú čerstvo pokrájanou petržlenovou a zelerovou vňaťkou, s rohlíkovými krutónmi. Tak dobrú chuť a majte sa len a len v super pohode!

  Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Iba dve miesta v mojom živote voňali podobne ako naša záhrada s pomarančovníkom v plnom kvete, Agátova dolina v rozkvete, po ľavej strane „štreky“ pešou cestou do vachtárne Dedka Tatuša (medzi Šarišskými Michaľanami a Šariš hradom) a park s lavičkami a rozkvitnutými agátmi medzi VSS blokmi u nás doma v mojich rodných Košiciach. Ale pomarančovník v plnom kvete vonia jemnejším nádychom, ale (a čo je paradox) o to intenzívnejšie. Ospravedlňujem sa Vám za časovú neaktuálnosť nielen tohoto záberu, ale celej fotoškály v tomto recepte, ale nafotil som ho ešte niekedy v prvej polovici januára 2019.

  Rybacia polievka z Kunčiny na Vysočine (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

4 komentáre k receptu
Zdravím, takú polievku varím už roky na Nový rok,, len bez papriky a na záver pridávam rozhabarkovanu kyslú smotanu a citrónovú šťavu. Každý ju má rád. Naučila ma ju variť svokra z Fraštaku - Hlohovca, pôvod má nemecký. Keďže na Štedrý večer máme "kozare" lebo sme s manželom zemplíncania, neodpustíme si ju na Nový rok. Po prehnanom Silvestri chutná skvelo. Ďakujem za krásny obrázok, nikdy som nevidela kvitnúci pomarančovnik.
Každá rodina má své tradiční recepty, zvláště vánoční. U nás též vaříme rybí polévku, ale jemnější. Maminka jí kapra a rybí polévku jen jednou ročně, na Vánoce. Nejen vůni rozkvetlých pomerančů, ale i sklizeň tiše závidím.

Pridaj komentár k receptu: