Orechovo-tvarohové koláče
Orechovo-tvarohové koláče

Orechovo-tvarohové koláče fotorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 22. septembra 2019
Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept)
Foto: cesminaz

Ľahučké, jemné, lístkujúce sa kysnuté cesto, plnené výbornou dvojitou plnkou :-)

15 ks
porcií
20 minút
na 180 °C

Suroviny

Cesto:
600 g
100 g
2 dl
cca 2 dl vlažná
0,5 dl
1 ks
21 g čerstvé
0,5 KL
Plnka orechová:
200 g mleté
2 kopcovité PL (alebo lekvár)
2 PL
1 bal.
1 ks
2 štipky
Plnka tvarohová:
250 g
1 dl
2 PL
pár kvapiek
Na potretie cesta:
50 g (82 %)
3 PL
Na potretie koláčov:
1 ks
pár kvapiek

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  V jednej miske najprv lyžicou premiešame múku, cukor a soľ. Potom pridáme olej, bielok a droždie napučané v mlieku. Zvyšných cca 2 dl tekutiny pridávame postupne po troške pri hnetení/vypracúvaní cesta. Vždy podľa toho, koľko múka pije a poriadne treba tú tekutinu zakaždým do cesta zapracovať. Máme dostať polomäkké, hladké cesto ktoré sa už oddeľuje od misky. Nakoniec pomocou trochy múky cesto len krátko vymiesime do tvaru bochníka a necháme ho na teplejšom mieste 30 minút nakysnúť.

  Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Kým cesto kysne si pripravíme všetko potrebné na plnky a aj na potretie cesta. Vajíčko ide do orechovej plnky, ale žltok zvlášť a bielok sa vybije do peny. Je to fantasticky chutiaca, vláčna orechová plnka, ktorú zvyknem používať dokonca aj do trvanlivých orechových koláčikov :-)

  Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Na orechovú plnku si mleté orechy najprv premiešame s práškovým cukrom, vanilkovým cukrom a soľou. Potom pridáme 2 kopcovité PL lekváru, žltok a dobre zmiešame s orechami. Napokon v miešame aj vybitý vaječný bielok. Na tvarohovú plnku si zmiešame tvaroh, cukor, pudingový prášok a citrónovú šťavu podľa chuti. A pripravíme si aj na potretie cesta dobre zmäknuté maslo a zo 3 PL oleja.

  Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Nakysnuté cesto vyvaľkáme na tenší obdĺžnik, na ktorý najprv rozotrieme maslo a až potom ho popolievame aj trochou oleja. Následne cesto tesnejšie skrútime na tenší závin, ktorý necháme 10 minút takto postáť.

  Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Následne závin pokrájame na rovnaké kúsky, hrúbky dvoch prstov. Každé cesto potom rozťapkáme a následne vyvaľkáme na veľkosť cca 8-9 cm. Dáme do jednej strany hojne z oboch plniek a následne zakryjeme druhou stranou a len jemnučko stlačíme.

  Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Koláče poukladáme na plech s papierom, natrieme žltkom, ktorý sme zmiešali s pár kvapkami vody a dáme už aj piecť do rúry, ktorú sme si už dopredu rozohriali na 180 °C. Pečieme cca 20 minút, treba si to radšej sledovať.

  Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Hotové koláče hned za horúca ešte natrieme kúskom masla.

  Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Sú krásne upečené, lahučké a mäkké. Cestu dodá maslo výbornú chuť, ktorá skvele ladí s plnkami. Plnky chutia fantasticky, sú vláčne ale pritom vôbec nevytečú z koláčov :-)

  Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  ...a v reze... Plnky je naozaj bohato a vidieť aj to, ako sa cesto pekne lístkuje :-) Dobrú chuť!

  Orechovo-tvarohové koláče (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Milá Cesmínko, tvoje recepty, nejen na koláče, jsou jedna báseň. Vždy máš v rukávu nějaké překvapení, svěží postup a jedinečný vzhled, o chuti si vždy nechávám zdát, hmm Jen nevím, jestli mám dost chuťové fantazie. Děkuji za bezva receptík a přeji krásnou neděli tobě i celé rodině!