Medovo-makové rezy s citrónovým krémom fotorecept

izabella929 - fotkaizabella929, 19. augusta 2017

Náš sviatočný zákusok. Tentoraz som piekla medové rezy s makom. Plnila som citrónovým krémom.

20
porcií
60 minút
príprava
4x7 minút
na 180 °C

Postup

 1. 1

  Do rajnice som dala maslo, cukor, med a nad parou som nechala roztopiť. Keď sa všetko roztopilo, pridala som smotanu, žltok a sódu a zmiešala. Na pracovnú dosku som preosiala múku, pridala som štipku soli a v malých dávkach som vmiešavala k múke medovú hmotu.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Do poslednej dávky som pridala aj celý mak.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Všetko spolu som zmiesila a poriadne vypracovala nelepivé cesto. Potom som ho rozvážila na 4 rovnaké časti, zakryla kuchynskou útierkou a nechala som odpočívať pol hodinu na doske.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Pokiaľ cesto odpočívalo, pripravila som si krém. Väčšiu časť mlieka som dala variť na sporák. V menšej časti som rozmiešala pudingy, krupicovú kašu a vanilkový cukor. Za stáleho miešania som uvarila hustú kašu, ktorú som nechala chladiť. Maslo s cukrom som vyšľahala do peny a po lyžici som pridávala vychladnutú kašu.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Napokon som do krému pridala citrónovú kôru strúhanú, šťavu aj rumový extrakt.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Krém som rozdelila na 3 rovnaké časti a uložila do chladničky stuhnúť.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Odpočinuté medové cesto som rozvaľkala na veľkosť plechu. Cesto som popichala vidličkou. Trúbu som nechala vyhriať na 180 st. a piekli sa 7 min. Upečené pláty som nechala chladiť na sebe poukladané na mriežke.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Na podnos som uložila prvý plát cesta. Natrela som ho horúcim džemom.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Keď džem vychladol natrela som naň tretinu krému.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Uložila som druhý plát a postupovala som presne tak ako pri prvom. Natrela džemom a potom krémom. Napokon som položila posledný plát cesta, koláč som zaťažila 3 kg cukru a nechala odpočívať v chladničke do rána.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Ráno som koláč poliala čokoládovou polevou.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Nakrájala som ho horúcim nožom na rezy. Prajem vám dobrú chuť.

  Medovo-makové rezy s citrónovým krémom (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu

haji
Krásný nápad, jemných chutí a kouzelného vzhledu, perfektní postup, fota, rez. Jsi šikulka, milá @Izi ! Hned bych dala testovací vzorek.
sracz
... ja sa budem opakovať, Izka milá, ale to je tak, ako aj so všetkými Tvojimi "perfiš" sladkosťami: "Ak dokonalý rez do kabelky, nakupuj u Izabellky"! Buď fit!!!
jojino
@Kikusiatko1507 (19.8.2017 19:55)

Ty si nechodila do školy? Snáď nechceš, aby ti to vyrátala @Izabela ? Predsa ti dala rozmer plechu, na ktorom to robila. To znamená, že každý absolvent ZŚ by si mal dokázať vypočítať a prispôsobiť množstvo surovín k rozmeru svoej formy.
sracz
@Kikusiatko1507 (19.8.2017 19:55)

Srdečne pozdravujem a dovolím si prepočet, dúfam, že milú @Izabella929 týmto nenahnevám! Ako východzí rozmer beriem výšku Tvojej formy na tortu a výšku Izkineho pekáča, u obidvoch rovnakú, teda 70 mm. Potom, pre obsah (objem) pekáča podľa @Izabella929 , O pekáča = a.b.c => 270 . 350 . 70 = 6 615 ml a pre obsah (objem) Tvojej formy na tortu platí, O valca = π.r2 . v => 3,14 . 16 900 . 70 = 3 716 ml (r2 = polomer na druhú, PC indexy nerešpektuje). Takže ako vidíč obsah Izkineho pekáča je dvojnásobok Tvojej formy, čiže stačí zo všetkých ingrediencií na "izka rezy" použiť približne polovicu. Ciao a nech sa Ti dobre pečie.
haji
@Kikusiatko1507 (19.8.2017 19:55)
Odhadem levého oka - 2/3 gramáže originál receptu, u lžiček a lžíc odhad /necelé/ a vejce menší. Udělej si zápis, včetně poznámek pro příště /- práce s těstem, hustota krému, jestli jsi měla těsto vysoké, krému málo, nebo naopak/. V další vlně buď přidáš nebo ubereš. Uvidíš, jak ti to půjde a bude ukazovat. Držím pěsti. Také se naskýtá varianta použít variantu menšího průměru dortové formy a jít do poloviny gramáže základního receptu. Ať se daří!
izabella929
@kikusiatko1507 ,nič netreba prepočítavať..z tejto dávky cesta a krému ti vyjde približne 6 koliesok...cesto vymiesiť, vyvaľkať a opakom formy vykrojiť kruhy, odpad z bokov znovu premiesiť a vykrojiť koleso...na čo ti treba dávať pozor bude pečenie, lebo menší kruh bude mať dĺžku pečenia skrátenú na približne 4 min..najprv si všetko priprav a potom seď pri trúbe, lebo cesto bude rýchlo upečené..pozor! nesmie byť upečené do hneda, nebude ti sať do seba krém..potom už iba zostaviť, uložiť kruhy na seba a treba tiež zaťažiť, aby bola torta pekná rovná..vrch si urob podľa svojho vkusu..príjemnú zábavu.-)
izabella929
Všetkým vám veľmi pekne ďakujem za milé komentáre..) zákusok je vynikajúci, s cestom sa pracuje dobre a pekne drží tvar..)
olinecka
Izka ,ako vždy dokonalá práca , vynikajúci výsledok... Chválim.
kikusiatko1507
@Sracz ,@Haji ,@Izabelka ,velmi pekne dakujem za vsetky dobre rady...velmi ste mi pomohli,vazim si vasu ochotu.Nebola som si ista, ci budu tieto prepocty obsahu, respektive objemu fungovat,pretoze sa z cesta pecu tenke platy.Preto som si pytala od Izabelky radu ohladom vypoctu.Dakujem :-)
1x haji

Zaujímavé video z archívu TV Varecha