Maki sushi s rybou

ryzasos - fotkaRyža SOS, 23. marca 2022. Komerčný recept.
Maki sushi s rybou
Foto: ryzasos

Tento recept pre vás pripravila Fitrecepty! Skúšali ste si už doma pripraviť sushi? Základ každého sushi je dobre uvarený, správny typ ryže. Ja Zobraziť celý popisTento recept pre vás pripravila Fitrecepty! Skúšali ste si už doma pripraviť sushi? Základ každého sushi je dobre uvarený, správny typ ryže. Ja som použila ryžu SOS Classic, ktorá je vhodná aj na sushi a vyšla úplne perfektne. Určite ju pred varením poriadne prepláchnite a presne nasledujte môj nižšie spísaný postup.
Zdroj: Fitrecepty

4
porcie
35 minút
príprava
20 minút
tepelná úprava

Suroviny

5 plátkov
250 g
330 ml
2 PL
3/4 ČL
1 PL (alebo xylitol)
150 g
1 ks
1 PL
1 ks
Na servírovanie:

Postup

 1. 1

  Ryžu najskôr zbavíme nadbytočného škrobu. Poriadne ju premyjeme pod tečúcou vodou v sitku, dokým cez ňu nebude pretekať číra voda.

 2. 2

  Následne ryžu scedíme a v hrnci ju zalejeme s 330 ml studenej vody. Necháme ju prevrieť na silnejšom plameni, a potom ju varíme pod pokrievkou na miernom plameni po dobu 10 minút. Potom ju ešte necháme odstáť pod pokrievkou po dobu 10 minút. Výsledná ryža by mala byť lesklá, lepkavá, avšak zrnká by sa mali stále od seba oddeľovať.

 3. 3

  V miske si zatiaľ zmiešame ocot na sushi spolu so soľou a cukrom.

 4. 4

  Uvarenú ryžu premiestnime do misky (aby rýchlejšie vychladla) a následne ju rozmiešame s pripravenou zálievkou. Ryžu necháme chvíľu vychladnúť.

 5. 5

  Pripravíme si všetky suroviny na sushi, aby sme ich mali po ruke.

 6. 6

  Na rolovaciu podložku položíme morskú riasu, lesklou stranou nadol.

 7. 7

  Vychladenú ryžu navrstvíme na morskú riasu, pričom necháme trochu voľného miesta z vrchnej strany riasy. Ryžu rukami zarovno zahladíme.

 8. 8

  Približne do stredu urobíme priečne pásik s wasabi pastou a priečne cez rolku rozložíme aj plátky ryby, mrkvu a avokádo, prípadne ďalšie suroviny.

 9. 9

  Ruky si navlhčíme a rolku prehneme od seba do polovice, aby sme prekryli celú náplň. Navlhčenými rukami rolku jemne zatlačíme, aby sa vnútro prepojilo a následne rolku úplne zrolujeme a opäť dobre zatlačíme (do tvaru valčeka).

 10. 10

  Rolku napokon nakrájame ostrým a navlhčeným nožom. Odporúčam ho otrieť do kuchynskej utierky a navlhčiť vodou pred každým rezom.

 11. 11

  Proces zopakujeme aj so zvyšnými 4 morskými riasami.

 12. 12

  Sushi podávame so sójovou omáčkou, wasabi pastou a marinovaným zázvorom.

Diskusia k receptu