Foto: janger
V mojom bio-zeleninovom balicku bol hadomor (cierny koren). Bolo to uz parkrat, co som ho dostala a priznam sa, vzdy som ho zahodila (hoci Zobraziť celý popisV mojom bio-zeleninovom balicku bol hadomor (cierny koren). Bolo to uz parkrat, co som ho dostala a priznam sa, vzdy som ho zahodila (hoci potraviny strasne nerada vyhadzujem). Vzdy ma odradzalo to, ze som citala, ako zle sa to cisti a pod. Ved niekedy to nazyvali aj "utrpenie domacich zien". Tato starodavna zelenina bola v minulosti dost pouzivana, ale potom upadla do nemilosti. Teraz sa mi zda, ze sa znovu viac zacina objavovat. Som rada, ze som vyskusala. Uz to nikdy nevyhodim!
porcie
Postup
-
1
Precitala som si viacere recepty, trosku som to pokombinovala a vyslo mi toto. Neviem, ci je tato zelenina dostat na Slovensku a ci to vlastne niekto aj vyskusa. Mozno niekomu spravim chut...Ja si sem recept ukladam aj kvoli vlastnej potrebe.
- 2
Fotiek vela nemam, lebo som ani nepredpokladala, ze recept budem uverejnovat. Ale preco nie. Tak tu je hadomor, alebo cierny koren, alebo ako to niekedy volali, spargle chudobnych. Najprv som ho dobre umyla od hliny. Mala som 7 kusov.
- 3
Potom som ho namocila do vody, lebo v niektorych receptoch som citala, ze sa to vo vode lepsie cisti. Ale ani to nebolo treba. Treba si dat rukavice, take latexove. Alebo gumene kuchynske. Tato zelenina totiz pri cisteni vylucuje neprijemnu lepkavu hmotu a okrem toho robi flaky. Takze sa treba vyzbrojit ;-). Cistila som skrabkou na zemiaky, islo to bez problemu. Pokrajala som to na mensie kusky a dala do hrnca, v ktorom som mala vodu s octom. Namiesto octu moze byt aj citron. Je to preto, aby zelenina hned nestmavla. Dame varit. Nestopla som, ako dlho som to varila. Myslim, ze tak 10-15 minut to bolo. Vyskusajte pichnut nozikom. Nevarit uplne do makka. Tak, aby to bolo este take trochu pevne.
- 4
Medzitym uvarime cestovinu, ja som mala tagliatelle, cize dlhe rezance.
- 5
Na panvicu dame trochu masla a pridame cierny koren, chvilku pooprazame, pridame pokrajane sampinony. Ja som mala tzv. gastanove, to su tie s hnedym klobucikom. Prichutime solou, korenim, petrzlenovou vnatou. Samozrejme najlepsia je cerstva, ja som mala doma iba susenu, tak som dala tu. Nakoniec pridame par lyzic smotany na varenie. Ak by ste to radsej chceli take viac omackove, mozete dat smotany viac. Nechame prejst varom. Pridame do toho uvarenu cestovinu, premiesame a mozeme podavat. Ked som to nalozila na tanier, tak sa mi to zdalo take farebne nevyrazne, preto som pridala este pokrajanu redkvicku.
- 6
Budem tuto zeleninu skusat na rozne sposoby. Uz ju nikdy nevyhodim. Ak mate moznost, vyskusajte. To cistenie ozaj nie je take strasne :-).
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Děkuji za pozdravení i popis chutí, já si vyhrabala na netu, že je to něco mezi pastyňákem a chřestem /pastrňákom a šparglou/ a že se to chová při čištění celkem agresivně - tak jak popisuješ ty. Mno, mám podobnou zkušenost s kostivalem /kostihoj/ - též to smolí, ale nejvíc později, po nastrouhání. Doporučovali tam, mimo jiné oloupat po uvaření, že to jde snadněji. Závěr: je vidět, že nejen tento kořen, má sílu!! Přeji také krásnou neděli!
Kořen kostihoje se nepapá, užívá se k obkladům či do mastí při zlomeninách, pohmožděninách, zánětech žil apod. Já si dělala mast, no spíš strouhala kořen na křenovém struhadle, to se smíchá s měsíčkovou indulonou a napaplá se na nemocnou část /u mě koleno/. Zabalí se do obvazu, pak igelit, na to ručník - aby se to přes noc zapařilo. Ráno odděláváš jen hnědé vysušené čárky z kůže, opereš obvaz a další večer to samo. Není radno toho strouhat víc než na 2 až 3 dny. Kořen kostihoje se dá udržet v lednici v přiotevřeném igelit.sáčku. Je lepší takováto mast než alkoholový výluh - já z něj měla nechutnou vyrážku a popálenou kůži, bo mám jemný kožich.
ano, pomáhá - ta mast /či jak to nazvat/ je úžasná, bo z čerstvého kořene je to xykrát lepší, než kupovaná mastička, která sice určitě neco málo obsahuje, ale my víme, že doma a růčo je léty ověřená lidová moudrost, která funguje. Pomohla mi na vyskočené koleno, které jsem si sama nasadila zpět, na chirdě mi dali škrobák - spadl než jsem přišla domů, tak jsem mazala večer i ve dne tou mastí, a pan doktor chirurg, který chtěl na začátku operovat, jen čuměl. Je to dobré na pohmožděniny - s tím mám zkušenost, zlomeniny po sundání sádry - odezva od kamarádky, která si mast dělala. Této bylině věřím, hlavně kořenu, list jsem nezkoušela. Hlavně se užívá zevně, vnitřně spíš ne než ano - a pokud ano, tak fakt to musí být dobrý bylinkář.
@haji , dakujem ti za ochotu a tvoje mile rady ohladom toho kostihoja. Ja si pamatam, ako to este moja babka spominala volakedy, ta vedela toho moc o bylinkach...Budem sa musiet popozerat, ked bude na to sezona, tu po okoli, ci to niekde rastie. Mozno sa to niekedy zide...Aj ked lepsie by bolo, ak by sme to nepotrebovali ☺....@slawi , ja som hadomor este nejedla taky zavarany, ale aj tu je to tusim dostat v poharoch. Ale ked mam pravdu povedat, tak som si to ani nejako nevsimala doteraz. Pozriem. Moze to byt dobre aj ako salat. Dakujem za komentik ☺.
není třeba děkovat, když tě to zajímá, tak proč ne. Důležitá poznámka - tam směs : měsíčková indulona s nastrouhaným kořenem kostihoja se musí držet v ledničce a nedělat množství větší než na 2, nanejvýš 3 dny. Štěstí přeje připraveným! Mít informace je dnes IN.