Varenie

Zapadnuté recepty

pivonka - fotkapivonka, 24. augusta 2010

Snáď toto patrí do diskusie.
Momentálne je na Vareche 7563 receptov. To už je sila. Myslím, že veľa kvalitných receptov do toho množstva zapadlo a zriedka sa vynoria.
Chcem upriamiť pozornosť na jeden z nich. Chcela som dať na Varechu recept na metrový koláč. Zisťovala som si, či už tu nie je a veru bol. Pridala žilinčanka Monka204 17.12.2009:  varecha.pravda.sk/recepty/metrovy-kolac/3521-pouzi.html....

Ja som tento recept kedysi dostala od svojej kolegyne. (Je tam iba jeden malý rozdiel. Oleja dávam rovnaké množstvo, ako vody). Neostalo ale iba pri metrovom koláči. Mám viacero a dobrých receptov na trené cesto, ale tento je podľa môjho názoru najlepší. Slúži mi ako základ na rôzne druhy bublanín a báboviek. Pridávam rôzne ovocie od rebarbory počnúc (pri rebarbore a čerstvých ríbezliach pridám trochu cukru), ovocie kompótové, kandizované, sušené, kakao, čokoládu, rôzne oriešky, no proste rôzne kombinácie. Podľa toho, aká je sezóna a čo dom dá. Je to najčastejšie pečený koláč v našej domácnosti a vyslúžil mi už nejeden kompliment. Ak sa chystáme na dlhší výlet či cestu, tento koláč musí byť, to už je nepísaný zákon.
Škoda, že Monka204 nepridala viac takýchto výborných receptov a odmlčala sa.
Ak sa rozhodnete recept vyskúšať, dodržte HLADKÚ múku.@zareaguj


Diskusia k téme

evusik
@pivonka máš úplnú pravdu, tých receptov ktoré zapadnú je veľmi veľa a pri tom množstve je to asi normálne. Ja občas keď neviem čo variť napíšem si do ingrediencií (napr.lasagne) a občas objavím aj taký recept, ktorý som pôvodne prehliadla.... a vždy ma veľmi poteší ak mi niekto napíše aj 2-3 mesiace po uverejnení môjho receptu, že podľa neho varil a ako sa mu darilo, či chutil a tak ....
zdezda
Presne ako píšete, dievčatá, ja som tu nie síce tak dlho, ale aj za tých 5 mesiacov už mám podobné skúsenosti, aj mňa vždy poteší, keď mi niekto dá vedieť, že sa mu môj dávnejší recept páči:-)))
zdezda
No téééééda, tú zebrovú tortu som videla prvýkrát, vďaka Evušik, už aj ju cez víkend vyskúšam, len tak pre potešenie a zvedavosť:-)
sovka62
Pivonka, perfektný nápad - pripomenúť staršie recepty. Ja som hotovala vyskúšať tú zebrovú tortu, ale časom mi to z hlavy vypadlo. Ale tu ste mi ju pripomenuli, takže zajtra pečiem a vezmem ju so sebou na dovolenku. Nebudem ju zdobiť, ani polievať, aspoň sa vnučky nezabrblú.
evusik
@sovka ja som zebrovú tortu piekla snáď aj 5x a vždy sa mi podarila a mala úspech. Nikdy som ju nezdobila ani neplnila a je fakt výborná.
alexdidi
Zebrovú tortu som tiež piekla niekoľkokrát s veľkým úspechom. Tiež ju neplním, iba na vrchu polejem citrónovou polevou, akoby na vrchu so snehom... ukáže to dobre a chutí výborne...
pivonka
Milé varecháčky, som rada, že ste vytiahli také dobré recepty, sama tú zebrovú tortu skúsim. Vytiahnete ešte niektoré ďalšie recepty?
1x tinca
babav
@pivonka , vdaka za dobry napad!Neviem ako som tu krasnu tortu prehliadla a iste aj vela inych vybornych receptov ,ktore boli pridane na Vareche, este pred tym ako som ju objavila!
dobizu
Úplne s vami súhlasím, veď aj doma radi listujeme v starších kuchárskych knižkách a receptoch a z času na čas oprášime dávnejšie nepečené či nevarené... a musíme len konštatovať, že nič nestratili na svojej chuti, naopak, znova ich zaradíme medzi tie obľúbené...
1x evas13
alena45
ja si hneď všetko zaujímavé dávam do KK, a trpezlivo čakám, kedy redakcia splní, čo tu už bolo naznačené, a teda, že by snáď mohli byť aj kategórie, podľa ktorých by som si mohla jedlá v KK vytriediť.
ajula
Ak by Vás to potešilo, hodila by som sem zopár receptov z roku 1976.
aroooo
no tie kategórie na triedenie receptov v mojej kuchárke je treba ako soľ, aspoň na začiatok napr. varenie,pečenie,zaváranie,pomazánky...
pivonka
Teší ma, že ste vytiahli aspoň niektoré recepty, ktoré sa vám osvedčili a pripomenuli ich ostatným. (Keby ich bolo viac, bolo by to ešte lepšie). Ajula, si už medzi nami dlhšie, pridaj niečo. Je jedno, z ktorého roku, hlavne, aby boli dobré a obohatili nás. Kým nám redakcia zreorganizuje Varechu, ukladám si recepty v poradí od pomazánok a predjedla, cez polievky, hlavné jedlá po múčniky až po záváranie. Aspoň akýsi prehľad.
veronika353
Já bych chtěla upozornit na varecha.pravda.sk/recepty/zakusok-cierna-ruza/5934-recept.html je to velmi dobrý a efektní zákusek,už jsem ho pekla a v pátek ho budu péct zas.Dost receptú z KK jsem si vytiskla a založila, abych tam toho neměla tak moc.
evanaaa
Keby mi Evusik neporadila, tak recepty doteraz neukladám. Ale aj tak ešte pri tom ukladaní pár vecí neovládam, len mám obavy, keď ich budem mať viac, ako nájdem ten, ktorý potrebujem, a ešte veľa vecí.
pivonka
Evanaaa, v pravom hornom rohu uloženého receptu v KK nájdeš malý "otlačok" dlane. Keď naňho položíš kurzor (šípku), tak s tým receptom môžeš hýbať hore-dole. Môžeš si tak dať pospolu napr. kuracie mäso, torty, prílohy a pod. Keď chceš uložený recept vymazať, klikneš na x v pravom hornom rohu. Ale možno toto, čo som ti napísala, už ovládaš.
bozulka
Ja zase neviem sem vložiť link,lebo okrem iných receptov som si oblúbila a často robím od @sjuz , jej Tiramisu.Hoci to nieje originál,ale je vnikajúci a zatial ho ochutnala a chválila každá návšteva.Keď mám čas tak behám po vareche a často najdem hotové poklady....
1x mimy