A preto ma napadlo otvoriť diskusiu na tému vianoc v podobe-aké menu podávate na štedrý deň, ale aj počas ďalších sviatočných dní, prípadne na silvestra. Pochádzame z rôznych kútov Slovenska, veľa vás žije v zahraničí, všade sú iné tradície a zvyky, takže môže to byť zaujímavá debata a zároveň aj inšpirácia aký jedálniček si pripraviť. Ono sa to nezdá, ale za chvíľu je advent, bude zhon, nákupy, pečenie, darčeky, takže radšej som otvorila túto tému už teraz. Teším sa na to pekné čítanie po večeroch, lebo aj to vlastne navodzuje tú krásnu atmosféru vianoc.
@zareaguj
Tu je tých receptov viac :)
Na Božie narodenie prichádzajú deti s rodinami a menu je každý rok rovnaké. Slepačia polievka s rezancami, majonézový šalát s rezňami z krkovice, ktoré pripravujem zvláštnym spôsobom, aby chutili i tým, ktorí nemajú radi prerastené mäso. Sú obrovské, skoro cez celý tanier. Zaťovia ich milujú, jeden hovorí, že je to šnicla ako hajzlový dekel. Pre niektoré vnúčatá pripravím aj ryžu, šalát nemajú radi. Popoludní mávame pečenú kačacinu, alebo husacinu s lokšami a rôzne studené misy. Na Štefana k nám príde sestra so švagrom, ale tam sa menu mení podľa momentálnej inšpirácie a nálady.
Na začiatok oblátky s cesnakom a orechmi, poliate medom. Polievka je šošovica na sladko - šošovica má byť vraj symbolom bohatstva, mincí. Moja mama robievala zemiakové pyré s kaprom pre rodičov a starých rodičov, filé pre mňa a rezne pre brata (on ryby nemusí). S manželom sme to upravili na pyré a pstruha na masle, ale keď bol syn malý a ja som mu vyberala z ryby kosti, vždy mi moje jedlo vychladlo... takže konečná verzia je zemiakové pyré a vykostené filety z lososa s citrónom alebo s omáčkou. Robievala som ich na panvici na masle, ale v rúre zostávajú šťavnatejšie... dnes takto sviatkujú aj naši :-)
aby sme si v ťažkej životnej situácii navzájom spomenuli na toho, s kým sme jablčko menili a pomohli si. Túto tradíciu zachovávala moja babka, neskôr moja mama a teraz aj ja. Po večeri malí čakajú vonku na Ježiška a my rýchlo nanosíme darčeky pod stromček. Už sa teším na rozžiarené očká mojich vnúčat. Tento sviatok už niekoľko rokov trávime u syna s jeho rodinou a svokrou spolu s
dcérou a vnukom, no proste celá rodina je pohromade. No a ešte samozrejme nechýba rôzne vianočné pečivo, štedrák a medovníčky ale to už obyčajne nevládzeme a moje predsavzatia že sa budem pri večeri krotiť sú tatam.
Na druhý deň mávame slepačiu polievku s domácimi rezancami,a bud varíme knedlo vepro zelo alebo rezeň so zemiakovým šalatíkom a často chodíme do špajze kde držíme zákusky.Na silvestra zase chlebíčky,rezeň alebo knedlo podľa toho čo bolo na vianoce,manžel robí kuracie soté alebo čínu a ja zase holubky/plnená kapusta/ a zase chodíme do špajze na zákusky,lebo deti sú preč a tak na vianoce napečiem zakuskov až do zblaznenia.
Mame vsak jednu zvlastnost, a okrem nasej sirokej rodiny som o nej od nikoho este nepocula: ako predjedlo robime na masle taku prazenicu s rybami, je velmi, velmi dobra. len sa na masle podusia ryby (file v kocke), osolia sa a zaleju vajciami. mnam
Začíname tiež s medikom - po manželovi aj s oplátkami, ja zase s chlebíkom.Det obidvoje.Potom pokračujeme s cesnákom .My sme doma jedli hubovú polievku- taká rusnácka. Pomleté huby , veľmi veľa sa varia v juške- kyslá kapustová voda, veľa cesnáku. Huby sú namočené vo vode, zliaté a pomleté s 2 lyžicami uvarenej ryže.Je to najlepšia polievka , ktorú mám rada.Keď boli deti malé, volali ju čierná polievka. V podstate sa nezahusťuje už ničím.
Po tejto polievke ide ďaľšia a to normálna klobásová kapustnica.
Po každom tomto chode, si rozprávame príhody a spomíname na naše detstvo, deti aj keď sú už dospelé, veľmi radi toto počúvajú. V podstate to isté rozprávame každý rok, ale je to krásne.
Po kapustnici dávame na stôl majonézový šalát s rybkou. Snažím sa ju urobiť každý rok inakšie.
Po tomto jedle mame makové bobaľky, - ja z našej strany pirohy s kyslou kapustou a dobre pomastené masielkom a cibuľkou. podotýkam, jeme všetky jedlá.
Začíname večerať o 17´hod. a snažíme sa večerať presne hodinu a pol. Po večeri sa polia jablčka a dávame plávať malé sviečky do nádoby.
Jasné po večeri to treba aj upratať a pripraviť stôl na daľšie posedenie pri rozbaľovaní darčekov. Tie sa nerozbalia, skôr pokiaľ nie je kuchyňa v poriadku. Deti od malička vedeli, že mne musia podonášať všetko do kuchyne a pomôcť mi. Manžel zatiaľ dal doporiadku izbu a pripravil darčeky. Funguje to aj teraz keď sú deti dospelé. Je to o to krajšie.
Prvý deň vianočný máme slepačiu polievočku a pečenú plnenú morku alebo pečenú hus , alebo kačicu. Zvyknem to striedať. No a po iné sviatočné dni si užívame , tešíme sa , že sme všetci spolu a zdraví. Syn totiž je v británii už 6 rok, tak sa mu všetci vytešujeme a varíme po zbytok dní to čo on chce.
Prajem pekné prežitie sviatkov a hlavne v zdraví :-)))
Poobede zvykneme chodiť na cintorín na Štedrý deň zapáliť sviečku a zaspomínať.
si mi aj pripomenula, aj my dávame jeden tanierik navyše, ale je pre smrtku a každý zo svojho jedla tam niečo dá
V Nemecku sa na stedry den jedia parky so zemiakovym salatom, ci losos na studeno, zalezi ako kde ale ja som vzdy robila a robim Vianoce po slovensky, co sa vzdy pacilo mojmu nemeckemu manzelovi, aj svokrovcom. (Az na to, ze rybu, teda mäso nejem uz vela rokov, miesto ryby si dam vegetariansky rezen, pod okna spievat nechodime a ani po snehu na polnocnu, lebo tu väcsinou nepada, tak sme doma.:) Kazde Vianoce peciem klasiku: medvedie labky, vanilkove rozky, linecke, medovniky, rumove gulky a niekedy pusinky a strojkove. Ja musim napiect vsetko min. z dvojitych davok, lebo tu uz viaceri na to cakaju, nielen rodina.:) Moji najblizsi priatelia dostanu kazdy rok po tanieri s tymto pecivom, darkovo zabalenym, no a ja potom dostavam za to darceky. Mne pripada nemecky stedry vecer o nicom, ta nasa tradicia by mi velmi chybala. Co sa mi tu vsak paci je, ze uz v prvu adventnu nedelu je vsetko vyzdobene. Vysvietene okna, ci stromy a kriky v zahradach, byt takisto, dokonca cele domy. Takto si dlhsie uzijem predvianocnej atmosfery.