Varenie

Vianoce sú za dverami...

tinca - fotkatinca, 16. novembra 2010

A preto ma napadlo otvoriť diskusiu na tému vianoc v podobe-aké menu podávate na štedrý deň, ale aj počas ďalších sviatočných dní, prípadne na silvestra. Pochádzame z rôznych kútov Slovenska, veľa vás žije v zahraničí, všade sú iné tradície a zvyky, takže môže to byť zaujímavá debata a zároveň aj inšpirácia aký jedálniček si pripraviť. Ono sa to nezdá, ale za chvíľu je advent, bude zhon, nákupy, pečenie, darčeky, takže radšej som otvorila túto tému už teraz. Teším sa na to pekné čítanie po večeroch, lebo aj to vlastne navodzuje tú krásnu atmosféru vianoc.

@zareaguj


Diskusia k téme

palokuchki
V Australii sa Vianoce oslavuju 25. decembra slavnostnym obedom. Take nieco ako stedru veceru 24.dec. tu nepoznaju. Nam to teraz celkom vyhovuje. Dcera je vydata za australana a syn sa tiez ozenil s australankou. Takze vsetci sa kazdy rok stretneme pri stedrej veceri. Robievam nasu klasicku kapustnicu, rybaciu polievku, zemiakovy salat, vyprazane ryby, ale aj pridame nejake jedla z kreviet, plnene zavitky z udeneho lososa a zelene salaty. Ked tu bola u nas svokra varila omacku kapor na cierno. My sme to v okoli Nitry nerobievali. Ona pochadza zo Zboja co je velmi blizko Ukrajiny a Polska. Pre nu by neboli vianoce bez tejto omacky. Vianocne oblatky robi jedna slovenka v Sydney, takze ona nas s nimi zasobuje kazdy rok. Stedry vecer sa snazime oslavit tak ako sme boli zvyknuty na Slovensku aj ked vonku je niekedy 30C. Darceky si davame po veceri a potom ideme vsetcia spolu do kostola. Obycajne "polnocne omse" byvaju o 21hod. Malokde sa najde, ze skutocna polnocna omsa je naozaj o polnoci. Dcera aj syn idu potom 25.dec. ku rodine svojich partnerov. Australania si otvaraju darceky rano 25.dec. Na obed mavaju pecenu morku s roznou pecenou zeleninou, zapekany karfiol, zeleninove a ovocne salaty, zapecenu sunku potretu medovym nalevom. Na dezert mavaju ten svoj fruit cake (recept som dala na varechu) poliaty s brandy sauce, truffle tiez je tam alkohol, malinke kolaciky plnene mletymi hrozienkami a roznym kandizovanym ovocim. Ja peciem a varim na vianoce slovenske aj australske jedla. Mozem povedat ze po 30tych rokoch v Australii som si uz aj zvykla na to teplo na vianoce. Deti skusili aj slovenske zimne vianoce a mali stastie, mali ich velmi pekne biele.
1x staja
jarunka
Ja som sa konecne odhodlala a zaregistrovala sa ale neviem ako mam vyplnit profil a zaradit k ostatnym uzivatelom.
tinca
@rony prepáč, ale mne nejde o to, že neviem čo mám uvariť, ale o tradície, kde sa čo podáva,formou prerozprávania, a nie linky na recepty
bublika
@tinca my mavame klasicke slovenske vianoce ako sa patri-kapustnica, ryba salatik(s aj bez majonezy) a obcas vyskusam nejaky ten experiment.aj tak vsetci frflu ze co vymyslam :) ja totiz vymyslam cely rok tak sa tesia ze aspon na vianoce bude to co vzdy :))) u nas neexistuju ani nejake klasicke nedelne obedy.skratka varim to co mi napadne.sme taka akcna rodinka.....no a minuly rok skonstatoval moj drahy ze taku kapustnicu ako robi moja mama nespravi nikto :) a je to pravda ani ta moja nie je taka dobra.ale mozno preto lebo tu druhu mi niekto pripravy a to vzdy chuti inak ci? :)
sovka62
Na štedrý večer mame kapustnicu, rybu a šalát. Kapustnica musí byť podľa mojej svokry, na takú bol manžel zvyknutý. Je to kyslá kapusta uvarená so sušenými hubami, potom sa pridajú zvlášť uvarené zemiaky a zatrepáva sa mliekom. Teda načisto pôstna, podľa mňa nie veľmi chutná, ale zjem ju. Šalát býva majonezový a manželovi k nemu robievam lososa alebo pstruha, len jednu porciu, ja ryby nejem. Mávame oplátky, med, samozrejme rôzne sladké a slané dobroty, ovocie čerstvé aj sušené. Pre mňa to žiadna štedrá večera nie je, v podstate z hlavných jedál nemám rada nič, ale prispôsobila som sa manželovi. Mne chutila večera, akú sme mávali doma. Hovädzia polievka, šalát, bravčové rezne, vyprážané kura a o polnoci kapustnica s údeným a klobásami.
Na Božie narodenie prichádzajú deti s rodinami a menu je každý rok rovnaké. Slepačia polievka s rezancami, majonézový šalát s rezňami z krkovice, ktoré pripravujem zvláštnym spôsobom, aby chutili i tým, ktorí nemajú radi prerastené mäso. Sú obrovské, skoro cez celý tanier. Zaťovia ich milujú, jeden hovorí, že je to šnicla ako hajzlový dekel. Pre niektoré vnúčatá pripravím aj ryžu, šalát nemajú radi. Popoludní mávame pečenú kačacinu, alebo husacinu s lokšami a rôzne studené misy. Na Štefana k nám príde sestra so švagrom, ale tam sa menu mení podľa momentálnej inšpirácie a nálady.
remcula
Tak u nás klasika. Máme bramborový salát bez majonézy, smaženého kapra, přítel vepřový řízek. nevím proč, ale on jí kapra jen postudenu. A polévku dělám houbovou s domácími nudlemi. Kdysi jsem dělala hrachovou s opečeným chlebem, ale změna je život. Peču svoji vánočku, ale neumím ji zaplétat, tak ve formě. Jíme po celý den tu vánočku a cukroví, popíjíme vínko, nebo vaječný koňak. Na Śtědrý den mám ráda i návštěvy, takže je u nás veselo celý den..
tinca
Keďže som ja bola ten provokatér k tejto peknej téme, tak napíšem aj ja čo sa kedysi podávalo u nás a čo teraz. Samozrejme nikdy nemohli chýbať oblátky a trubičky, ktoré nám piekla jedna stará pani,ktorá už zomrela, piekla hádam všetkým starým prievidžanom. Prevzala to po nej neter,ale tá už pečie len pár dobrým známym. To sme vždy išli pre ne tak 2 týždne pred vianocami, väčšinou snežilo, ponúkli nás oblátkami,čajíkom s rumom a spomienkami, kto všetko už nie je medzi nami. No potom sa podávala mlieková polievka s melencami na sladko, makové pupáčky (bobáľky), hrachová pučiavka (kaša), ktorá sa robila zo suchého hrachu, vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom, ocino ten nemal rád s majonézou, tak aj bez- no a samozrejme kapustnica tzv, planá, len s hubami a sušenými slivkami a rybacia polievka. Zdá sa vám to iste veľa chodov, ale to sa dávalo z každého len po troške. Ja už samozrejme túto tradíciu nedodržiavam a mávame len oblátky, vyprážaný kapor so šalátom a kapustnicu nie tú planú, ale aj s mäsom a klobáskou. Samozrejme, ovocie,oriešky, drobné pečivo, dobrý zákusok a koláčik. Vždy si pamätám, že sa u nás vystriedalo kopec susedov, ktorí prišli zapriať sviatky, čo trvá aj dnes, ale už sa to obmedzilo na najbližších kamarátov. Nikdy nesmeli chýbať kysnuté koláče-makovník a orechovník a ťahaná štrúdľa s jablkami a s višňami. Keďže sú moji drahí už mrtvi, tak každý štedrý deň ideme doobeda na cintorín, pospomínaťsi. No a potom sa už začne chystať stôl a vyvárať. Ja si stromček robím týždeň predtým,aby som nemala zhon no a kapustnicu a šalát robím už deň predtým. Na prvý sv.vianočný sme tradične mávali pečenú hus,ktorá bola aj na Štefana. Silvestrovská večera bola podobná štedrovečernej. Ja však už hus nerobím, lebo by som ju jedla do druhých vianoc, skôr využívam delené mäso, kačacie stehná alebo prsia,alebo aj nejakú špecialitu z kuraciny. Na silvestra obyčajne robím lososa s nejakou dobrou omáčkou,alebo pstruha a kapustnicu. Na večer pripravím veľkú misu, rôznych chlebíčkov a jednohubiek a nejakú dobrú tortu. No a potom váha tras sa. Samozrejme žilo sa aj duchovne, polnočná omša teraz je výhoda, že býva miesto polnočnej omša aj skôr. Počas príprav sviatkov sme si púšťali koledy,robím to aj teraz, čím sa atmosféra vianoc len umocní. Nechýbajú darčeky, ktoré nemusia byť honosné, ale drobnosti pre radosť a potešenie.
m0nika
Zaujímavé čítanie... a keďže zatiaľ nikto neopísal štedrovečerné menu ako mávame my, tak pridávam to naše:
Na začiatok oblátky s cesnakom a orechmi, poliate medom. Polievka je šošovica na sladko - šošovica má byť vraj symbolom bohatstva, mincí. Moja mama robievala zemiakové pyré s kaprom pre rodičov a starých rodičov, filé pre mňa a rezne pre brata (on ryby nemusí). S manželom sme to upravili na pyré a pstruha na masle, ale keď bol syn malý a ja som mu vyberala z ryby kosti, vždy mi moje jedlo vychladlo... takže konečná verzia je zemiakové pyré a vykostené filety z lososa s citrónom alebo s omáčkou. Robievala som ich na panvici na masle, ale v rúre zostávajú šťavnatejšie... dnes takto sviatkujú aj naši :-)
jezibabka1
u nás si na začiatku večere dáme oplátky s medom a cesnakom, potom kapustnica, ktorá sa varí skoro celý deň, lebo tak to máme radi a varíme ju len z kyslej kapusty, húb, korenín, pridávame klobásku a údené mäsko, potom je majonézový zemiakový šalát, vyprážané pangasie pre mamku (lebo inú rybu nezje:) a vyprážané sojove platky pre deti ( lebo nezjedia ani mäso ani ryby:) no a ja si dám na čo mám chuť:)))) a potom bobaľky s makom a hrozienkami:) a potom koláčiky, ovocie:) Pojedáme to dokedy sa dá a potom sa urobí dobrý vývar (nech sa konečne žalúdok spamätá a nejaké mäsko na šťave, no a potom príde silvester a všetko sa opakuje:))))
tothka
Náš vianočný jedálniček pozostáva z oblátok s medom a cesnakom, kyslej šošovicovej polievky , v ktorej nesmú chýbať sušené hríby a slivky, zemiakový šalát s majonézou aj bez , samozrejme vyprážaný kapor, pre mňa a tých čo kapra nemusia zase vyprážané filé, ktoré tento rok plánujeme nahradiť lososom na masle. potom je na rade ovocie, samozrejme nesmieme zabudnúť na jabĺčko, ktoré nám prekrojené na hviezdičku v jaderníku má symbolizovať zdravie v budúcom roku . S kúskami jabĺčka, ktoré si navzájom vymeníme,
aby sme si v ťažkej životnej situácii navzájom spomenuli na toho, s kým sme jablčko menili a pomohli si. Túto tradíciu zachovávala moja babka, neskôr moja mama a teraz aj ja. Po večeri malí čakajú vonku na Ježiška a my rýchlo nanosíme darčeky pod stromček. Už sa teším na rozžiarené očká mojich vnúčat. Tento sviatok už niekoľko rokov trávime u syna s jeho rodinou a svokrou spolu s
dcérou a vnukom, no proste celá rodina je pohromade. No a ešte samozrejme nechýba rôzne vianočné pečivo, štedrák a medovníčky ale to už obyčajne nevládzeme a moje predsavzatia že sa budem pri večeri krotiť sú tatam.
jeka
u nás tiež na začiatok máme oplátky s medom,štamprlík na píipitok,potomtzv kapustnica /uvarené posekané hríby zalejeme kyslou vodou z kapusty,necháme prevrieť ,urobíme zapražku s cibulkou a červenou paprikou,pridáme klobasku a údené mäsko,trochu povaríme a ked je mäsko uvarené zahustíme ju múkou/ kapustnicu zajedáme s tvarohovým koláčom alebo doma pečenou vianočkou , potom máme púpačiky/bobalky s tvarohom,s kyslou kapustou ,lokša s makom,ryby nemáme ,lebo ich nemusíme.Po večeri si dáme ovocie,zákusky a kto má chuť na kávu tak kávu.
Na druhý deň mávame slepačiu polievku s domácimi rezancami,a bud varíme knedlo vepro zelo alebo rezeň so zemiakovým šalatíkom a často chodíme do špajze kde držíme zákusky.Na silvestra zase chlebíčky,rezeň alebo knedlo podľa toho čo bolo na vianoce,manžel robí kuracie soté alebo čínu a ja zase holubky/plnená kapusta/ a zase chodíme do špajze na zákusky,lebo deti sú preč a tak na vianoce napečiem zakuskov až do zblaznenia.
violetacamorova
my sa v tento sviatočný deň od rána točíme ženské osadenstvo v kuchyni, poobede ideme na cintorín. Slávnostné menu pozostáva najprv niečo hlava rodiny prečíta z písma a modlitba, potom prípitok, oblátka s medom, odkedy máme švagrinú z Humenného aj cesnak, lokša ale nie taká placka ale my voláme lokša kysnuté cesto, nakrájané na kocky, posypané mletým makom a zaliate vodou s cukrom prevarenou a vychladenou, potom zemiakový šalát s majonézou a vyprážaná ryba buď kapor alebo rybie filé. Po večeri sa je ovocie a koláče orechy a všetko možné. Po polnočnej omši jeme kapustnicu, my to tak voláme ale je hustá, pripomína koložvársku kapustu, bez smotany, na silvestra jeme podobne. Už sa teším ale bez rodiny vonku to nie je veľká sláva...
haston
u nás sme mávali najprv oplátky s medom, potom prišla kapustnica so sušenými hubami, údenou klobásou a smotanou, pupáčky (opekance) s tvarohom (slané), vyprážané rybie filé (spravidla) s doma robeným vlašským šalátom s majonézou. potom, samozrejme, sa jedlo ovocie a kto ešte vládal, zákusky. obed sa nevarieval, jedla sa vianočka s bielou kávou, kakaom, čajom - čo kto chcel. Na druhý deň sme mávali hovädzie mäso nakyslo s knedľou, alebo namiesto mäsa bol hovädzí jazyk - oboje bolo aspoň 2-3 dni v páci (moridle). ten jazyk - pochúťka!
julica
My sa celkom zhodujeme s viacerymi, az na to, ze robime krestansku, teda postnu kapustnicu bez masa, vonavu, len s hribami, maslom a so smotanovou zaprazkou, je velmi dobra, nikdy cez rok tak nechuti ako na vianoce.
Mame vsak jednu zvlastnost, a okrem nasej sirokej rodiny som o nej od nikoho este nepocula: ako predjedlo robime na masle taku prazenicu s rybami, je velmi, velmi dobra. len sa na masle podusia ryby (file v kocke), osolia sa a zaleju vajciami. mnam
marianne69
My sa pred vecerou pomodlime,zaciname oplatkami s medom,medik si potom natierame jeden-druhemu na celo-trosicku aby sme boli zdravi a sladky:-),potom postna kapustnica s hubami a smotanou a s rozhabarkovanymi vajickami,moja dcera ju vola( sniezikova),no a majonezovy salat s vyprazany kaprom alebo losos na masle,kto co chce. Ako zakusok stedrak a pohar dobreho vinka.Kaloricke bomby jak hrom,ale tak sa to podedilo a bez toho vianoce pre nas, nie su to prave orechove.
kamilka61
No skúsim aj ja, kedže v mojej rodine sa jedli iné jedla ako v manželovej, tak som urobila kompromis.Varím aj naše jedla a aj manželove. Robím to už 28 rokov, deti vedia, že na štedrú večeru musia byť všetky jedla.
Začíname tiež s medikom - po manželovi aj s oplátkami, ja zase s chlebíkom.Det obidvoje.Potom pokračujeme s cesnákom .My sme doma jedli hubovú polievku- taká rusnácka. Pomleté huby , veľmi veľa sa varia v juške- kyslá kapustová voda, veľa cesnáku. Huby sú namočené vo vode, zliaté a pomleté s 2 lyžicami uvarenej ryže.Je to najlepšia polievka , ktorú mám rada.Keď boli deti malé, volali ju čierná polievka. V podstate sa nezahusťuje už ničím.
Po tejto polievke ide ďaľšia a to normálna klobásová kapustnica.
Po každom tomto chode, si rozprávame príhody a spomíname na naše detstvo, deti aj keď sú už dospelé, veľmi radi toto počúvajú. V podstate to isté rozprávame každý rok, ale je to krásne.
Po kapustnici dávame na stôl majonézový šalát s rybkou. Snažím sa ju urobiť každý rok inakšie.
Po tomto jedle mame makové bobaľky, - ja z našej strany pirohy s kyslou kapustou a dobre pomastené masielkom a cibuľkou. podotýkam, jeme všetky jedlá.
Začíname večerať o 17´hod. a snažíme sa večerať presne hodinu a pol. Po večeri sa polia jablčka a dávame plávať malé sviečky do nádoby.
Jasné po večeri to treba aj upratať a pripraviť stôl na daľšie posedenie pri rozbaľovaní darčekov. Tie sa nerozbalia, skôr pokiaľ nie je kuchyňa v poriadku. Deti od malička vedeli, že mne musia podonášať všetko do kuchyne a pomôcť mi. Manžel zatiaľ dal doporiadku izbu a pripravil darčeky. Funguje to aj teraz keď sú deti dospelé. Je to o to krajšie.
Prvý deň vianočný máme slepačiu polievočku a pečenú plnenú morku alebo pečenú hus , alebo kačicu. Zvyknem to striedať. No a po iné sviatočné dni si užívame , tešíme sa , že sme všetci spolu a zdraví. Syn totiž je v británii už 6 rok, tak sa mu všetci vytešujeme a varíme po zbytok dní to čo on chce.
Prajem pekné prežitie sviatkov a hlavne v zdraví :-)))
samanka
u nás klasika-cez deň sa akože postíme, tak na obed je vianočka (pečiem) s maslom a bielou kávou. Večera sa začína prípitkom, oblátkami s medom, potom šošovicová polievka s hríbami, sušenými slivkami a jabĺčkami, vypražená ryba (kým žil otec, musel byť kapor-podkovičky), teraz už len pangas, k tomu majonézový šalát zemiakový. No a prekrojiť jablko, či má peknú hviezdičku v strede, rozlúsknuť vlašák(orech) a ak niekto ešte vládze, ovocie, alebo zákusok. Na druhý deň pekávam kačicu, alebo sú rezne (dľa želania domácich, ja sa prispôsobím), už som robila aj morčacie soté, ale tá kačica je asi taká najslávnostnejšia. Keď som bola malá, nemusela som veľmi Vianoce, lebo som ich mala spojené s hromadou riadu, ktorý so sestrou musíme poumývať a poutierať práve vtedy, keď boli rozprávky. :-)))
danenka
Naše Vianoce začínajú už 23. decembra kedy varím kapustnicu - kyslá kapusta, bravčové mäso, údené mäso, údená klobása, veľa sušených hríbov, sušené slivky, všetko nakrájam a varím. Tento deň urobím aj zemiakový šalát, aby sa uležal, robím majonézový, zemiaky, cibuľa, mrkva, kyslá uhorka, soľ, korenie a domáca majonéza: žltky, horčica, olej a samozrejme pečiem ešte vianočku. Štedrý deň začíname tak, že uvarím hneď keď sa zobudím slivovicu: voda, med a slivovica, my nie sme veľmi na alkohol tak robím pomer 1/3 vody a 2/3 slivovice a dáme si vianočku. Potom už dám variť slepačiu polievku z domácej sliepky, pražím kapra, pečiem morku alebo kačicu samozrejme s plnkou a tiež domáce. Polievka je s našimi rodinnými hrtánkami (rezancové cesto), písala som o nich v diskusii inde (Predvianočná nálada). Na obed zvykneme jest kapustnicu, aby toho večer nebolo moc. Pred večerou varím slivovicu znova, jeme oplatky s medom a cesnakom, potom polievku, kapra alebo morku kto čo chce a šalát. Po večeri dám na stôl vianočné pečivo čo napečiem. Robím aj nejaký zákusok, ale ten už nevládzeme tak az na druhý deň.
Poobede zvykneme chodiť na cintorín na Štedrý deň zapáliť sviečku a zaspomínať.
danculka
Aj u nás sa na štedrý deň postíme/sem tam nejaký tvarožník s bielou kávou/ pri prestieraní pod obrus sa dávajú drobné peniažky, aby po celý rok nám nechýbali,prestiera sa vždy o jeden tanier viac pre ,pre náhodného pocestného.Pred večerou sa pomodlíme a hlava rodiny povie prípitok a zaželá všetkým príjemné sviatky a každemu podá oplátku s medom,potom rozkrojí jablko,až je zdravé to je znak,že nás nečaká nejaká veľká nemoc,zo všetkého čo je na mise nám ponúkne a až potom večeriame kapustu s hríbami iba zatrepanú/mamka,to robila s mliekom,ale mne sa to vždy seklo, tak ja dávam sl.smotanu .Potom šalát s vyprážaným kaprom na podkovičky a nakoniec opekance s makom.Pamätám si boli sme tri sestri tak sme vždy čakali kým si začal naberať opekance ocko,vrhli sme sa mu na lyžicu a každá uchytila jeden opekanec a utekala von a položila ho na plot,ktorý bol celý zasnežený a v priebehu nasledovných dni sme rátali , kedy poekanec zmizol,ked´za dva dni tak za dva roky sa vydá tá ktorej patril.Tak toto si už len rozprávame pri stole ,ako spomienky. Podakujeme za jedlo a potom ku nám príde Ježiško a rozdá darčeky,ktoré sú pod stromčekom.
danenka
@danculka tvoj príspevok sa mi páči :)
si mi aj pripomenula, aj my dávame jeden tanierik navyše, ale je pre smrtku a každý zo svojho jedla tam niečo dá
michsamant
Ked som doma na Slovensku, tak Vianoce slavim tak ako @danenka (moja maminka) z toho najlepsia cast dna je prechadzka na cintorin, hlavne ked je napadany sneh a mrzne a pritom aj slniecko svieti. Kym som bola mala to samozrejme boli darceky, na ktore som sa najviac tesila :) Teraz mam sice Vianoce bez snehu, ale s o to vacsim stromcekom. 2 metrovy stromcek ozdobime s manzelom v noci 23.-24.12. tak, aby sa deticky zobudili a nasli stromcek hotovy stat. Ten nam tiez nosi Jezisko :) Obed robim indicky - strukovinove kari, opekanu zeleninku a ryzu a veceru mame slovensku na tolko, ako sa len da. Den vopred robim majonezovy salat a na Stedry den vecer len vyprazim rybicku alebo krevety, kuracie stehna a varim kuraciu polievku. Tento rok chcem piect aj vianocku aku pekava moja maminka, lebo je strasne dobra a vyzera sviatocne na stole, tak sa budem snazit. A okrem toho pekavam linecke pecivo, u nas sa toho viac nezje. Pocas Stedreho dna mi doma hraju vianocne pesnicky, stare ceske a od Karla Cernocha a pozerame ceske pohadky, ktore obycajne bezia aj u nas na Slovensku pocas Vianoc. No a zimne pocasie si navodim tak, ze zatiahnem zavesy, pustim klimatizaciu a ked je byt uz celkom chladny, stromcek blikoce a hraju vianocne koledy, naozaj mam pocit, ze vonku je sneh :)
zuzula2
U nas v banskej bystrici prave teraz krasne snezi a tak mi to krasne pripomina cas Vianoc. A preto som sa aj ja rozhodla pridat nejaky ten prispevok. U nas sa vianoce zacinaju vzdy tyzden dopredu a to stavanim stromceka. Cely bytik vyzdobime hned prvy tyzden v decembri. Priznam sa ze keby bolo na mne stromcek nam stoji 1. decembra :-D vzdy pri tom pocuvame vianocne koledy ktore si aj spievame :-) kedze medovnicky mam uz napecene ostavaju uz len suche kolaciky ako linecke kolieska a vanilkove rozteky. dva dni pred vianocami spravim aj nieco s plnkou a vzdy robim tortu. S maminou pecieme vianocku a nieco slane.. vsetkeho pecieme viac lebo to berieme aj na silvestra ktory travime na chate. Potom prebera stafetu ocino a vari kapustnicu s kyslej kapusty sviezeho aj udeneho maska a klobasky. ocino u nas robi aj zemiakovi salat. ja potom obalujem rybku a rezne. na stedry den nam vzdy starka robila domace rezance s kapustou a vecer po veceri sme si mohli pridat aj husaciu pecen. kedze starka tento rok umrela na jej pamiatku budem tento rok robit toto jedlo aj ja. dufam ze bude aspon s polovice tak dobre ako to robila starka. vecer pripravujeme s maminou slavnostny stol v kuchyni ale aj v obyvacke. vsetci sa krasne vyfesakujeme a o 18:00 ideme vecerat. zaciname tak ze sa pomodlime. potom si pripijeme a potom nam da ocino cesnak a oblatku. potom papame kapustnicu a potom salatik a rybku. ocino to vzdy natahuje akoze pomalicky papa co inak ma zjedene prvy :-D no a potom ide ocino pozriet ci nam jezisko naozaj doniesol darceky a ked ano zazvoni na nas zvoncekom ze mozme prist... po rozbaleni darcek sa ideme jeziskovi podakovat za darceky ktore nam doniesol... zapalime prskavky a dakujeme za vsetko co nam dal a nielen na vianoce ale cely rok... no a potom ideme dnu a pozerame rozpravky a papame kolaciky :-) a je nam vsetkym krasne. na druhy den ideme na navstevu k rodine a 27.12 odchadzame vzdy na chatu na silvestra a tam sme az do noveho roka.
janea
Zaujimave prispevky. :) Z tradicii, ktore sme dodrziavali doma na SR, sa snazim zachovat co najviac aj v DE, kde zijem uz 26 rokov. U nas sa zdobil stromcek vzdy na stedry den doobeda. Cely den sme sa akoze postili, jedol sa len zakrutak, ci vianocka, co maminka piekla a co vyvoniavalo a ked som bola mala, palili sme v sporaku sisky pre vonu. Na stedry den, ked sme sadli k stolu, zhasla mama svetlo, zazvonila na chodbe malym zvoncekom, (pre nas deti to bolo strasne napinave) a vosla s horiacou svieckou a sitom, na ktorom bolo zito, jablka, orechy, cesnak, med a samozrejme posvätene oplatky. Nasledovalo Pochvalen Pan Jezis....., my sme odpovedali a mama zacala tradicny vins: Vinsujem na tieto nastavajuce sviatky, narodenie Krista Pana, atd....., pri ktorom vzdy plakala. Potom polozila vsetko na stol, zazalo sa svetlo a kazdy dostal oplatku, jablko, cesnak a orech. Po modlitbe si kazdy z nas urobil s medom krizik na celo. (boli sme celi dolepeni:)) Na oplatky sme si natreli med a na to pokrajany cesnak a orech. Az potom sa mohlo zacat vecerat. (Stamprlik si dali väcsinou chlapi.) Pri veceri nam hrali koledy. Na veceru sme mali vyprazane rybie file alebo kapra so zemiakovym majonezovym salatom a kapusnicu, kde nesmeli chybat hriby a slivky. A napeceneho bolo tiez dost, aj tak sme sa vzdy prejedli. Po veceri sa vybalovali pri stromceku darceky. Potom sme spievali koledy. Kedysi sme chodili spievat dokonca susedom a rodine pod okna Tichu noc alebo prisli oni k nam spievat. Na polnocnu sme tiez chodili, väcsinou po snehu a 2 km peso, bolo to krasne. Na druhy den sme mavali na obed vzdy pecenu hus.
V Nemecku sa na stedry den jedia parky so zemiakovym salatom, ci losos na studeno, zalezi ako kde ale ja som vzdy robila a robim Vianoce po slovensky, co sa vzdy pacilo mojmu nemeckemu manzelovi, aj svokrovcom. (Az na to, ze rybu, teda mäso nejem uz vela rokov, miesto ryby si dam vegetariansky rezen, pod okna spievat nechodime a ani po snehu na polnocnu, lebo tu väcsinou nepada, tak sme doma.:) Kazde Vianoce peciem klasiku: medvedie labky, vanilkove rozky, linecke, medovniky, rumove gulky a niekedy pusinky a strojkove. Ja musim napiect vsetko min. z dvojitych davok, lebo tu uz viaceri na to cakaju, nielen rodina.:) Moji najblizsi priatelia dostanu kazdy rok po tanieri s tymto pecivom, darkovo zabalenym, no a ja potom dostavam za to darceky. Mne pripada nemecky stedry vecer o nicom, ta nasa tradicia by mi velmi chybala. Co sa mi tu vsak paci je, ze uz v prvu adventnu nedelu je vsetko vyzdobene. Vysvietene okna, ci stromy a kriky v zahradach, byt takisto, dokonca cele domy. Takto si dlhsie uzijem predvianocnej atmosfery.
andreac
@janea , ďakujeme za pripomenutie tejto krásnej diskusie spred 4 rokov aj za Váš milý príspevok do nej :)