Želám všetkým pekné nedeľné popoludnie.
Dnes na stanici Prima v Receptári pripravovali recept na elektrickom grile z terakoty.
Trocha som cez net brúsila niečo o ňom.
Nemá niekto skúsenosti s týmto grilom?
Poraďte, ak má niekto skúsenosti, či sa oplatí investovať do toho, alebo je to zbytočosti. Aká je dĺžka grilovania, za akú dobu sa gril rozohreje. A samozrejme vaše ďalšie skúsenosti.
Našla som aj ďalší typ grilu,kde grilovacia doska je z lávového kameňa.
www.mall.sk/elektricke-grily/eta-1162-90000-vital...
Nemá prípadne tento niekto?
Čo hovoríte na to?
Jedna rada. Ak chcete mať na záhrade grilovaciu dosku z kameniny, stačí zájsť do kamenárstva a požiadať o odpadnú dosku z mramoru, z ktorého robia náhrobné pomníky. Za pár drobných vám ju aj pekne vyleštia, narežú odtokové drážky, navŕtajú diery na uchytenie a pod.. A stačí už len upraviť ohnisko a môže sa grilovať.
Nie je pravdou, že pojíma vodu. Jeho hustota a sklovitá konzistencia zabraňuje pojať vodu do seba, ináč by sa nám potraviny pripaľovali na dosku. A práve preto je táto vlastnosť využitá na grilovanie a opekanie a jednoduché udržiavanie v čistom stave. Ja už roky používam na záhrade mramorovú dosku z lomu zo spišskej oblasti. Pekne vyleštená a nič sa na nej nepripaľuje.
Ja som skor myslel napr. na rimsky hrniec, ktory moze byt glazurovany, vtedy ho netreba namacat, alebo neglazurovany, a vtedy ho musis namocit, inak ti praskne. a nie na glazurovane vyrobky.
Pre zaujimavost, hustota ilu je priblizne 2100kg /cubicky m a tej mramorovej dosky, ktoru pouzivas je priblizne 2600kg/m3.
Dalej co sa tyka obsahu vody. Tvoj mramor ma v prirodzenom stave asi 2% a il od 15% az po 40% a v niektorych pripadoch este viac.
Nakoniec ma otazku, dufam ze tem mramor, co mas doma, nepovazujes za il?