Varenie

Molekulárna gastronómia - nové varenie?

sjuz - fotkasjuz, 14. októbra 2010

Chcem trošku priblížiť tento trend - urobila som taký "výcuc" z rôznych článkov a celkom ma zaujíma, kto má už skúsenosti s molekulárnou gastronómiou:)


Co je vlastne molekulárna gastronómia?
Dalo by sa povedať, že je to vlastne vedecká kuchyňa.
Poznatky z chémie a fyziky sa využívali v gastronómii vždy, hoci si to ani neuvedomujeme – veď kto by sa nad tým zamýšľal pri varení a pečení či mixovaní. Pri všetkých týchto procesoch sa však mení štruktúra a vlastnosti potravín.

Molekulárna gastronómia sa snaží pochopiť chemické reakcie a fyzikálne deje, ku ktorým dochádza počas varenia a hľadá možnosti odlišných spôsobov prípravy jedál. Využívajú sa pri tom nové technológie, zmeny vzhľadu alebo štruktúry jedál, aj nové chute.
Úplné začiatky molekulárnej gastronómie siahajú do šesťdesiatych rokov, kedy sa Brit maďarského pôvodu Nicolas Kurti – profesor fyziky na Oxforde, začal venovať spolu s francúzskym chemikom Hervéom Thiseom, chemickým prcesom a reakciám medzi bielkovinami a enzýmami, a na tomto základe napísal knihu Fyzik v kuchyni. V roku 1969 napríklad dokázal, že šťava z čerstvého ananásu zjemňuje pečenú bravčovinu, čo síce odborníci uznávajú, no v domácnostiach sa to takmer nepoužíva.

Typický pohľad molekulárnej gastronómie, napríklad na pečenie mäsa, vyzerá takto: pri pečení mäsa dochádza k denaturácii, čiže molekuly bielkovín strácajú svoje biologické vlastnosti i rozpustnosť a prudko menia štruktúru. Z dokonale usporiadaného stavu prejdú do tvaru náhodných klbiek. Súčasne sa však zvýši ich stráviteľnosť. Každý biochemik vie, že okrem vyššej teploty pôsobí denaturačne i celý rad chemických látok, z tých kuchynských spomenieme soľ, ocot, citrónovú šťavu či kyslé mlieko. Ich pridaním sa narušujú chemické mostíky vo vnútri jednotlivých molekúl (intramolekulárne väzby), ktoré v prírodnej živej bielkovine zabezpečujú jej biologickú aktivitu. V každom prípade sa i menej kvalitné hovädzie mäso, naložené tri dni v octovom náleve, upečie skoro ako sviečková...

Molekulárnu gastronómiu sa do povedomia verejnosti dostala až v roku 1995, a to vďaka vynikajúcemu kuchárovi zo známej španielskej reštaurácie El Bulli na pobreží Costa Brava – Ferranovi Adriovi. Táto reštaurácia má už tri Michelinove hviezdičky.
Ďaľšia známa reštaurácia molekulárnej gastronómie vznikla vo Veľkej Británii – volá sa Fat Duck. Je typická tým, že ponúka 33 malých chodov v rámci obeda alebo večere, a celé jedlo trvá až 4 hodiny...  .

Kuchyňa takejto reštaurácie sa podobá malému labáku – skúmavky, pipety, špeciálne lyžice, rôzne tlakové hrnce...
Dôležitou výbavou sú tzv. textúry – práškové prísady. S nimi odborníci dosahujú fantastické výtvory, ako napr. falošný kaviár alebo pena, pretože správnym použitím vznikne veľký počet rôznych horúcich alebo chladných potravinárskych konzistencií – od pevných až po mäkké a elastické. Vďaka nim sa z jednoduchých ingrediencií ako je napríklad mrkvová šťava, dajú vytvoriť rezance, sneh, pena...
Dve zo základných textúr sú alginát a clorur. Alginát je výťažok z hnedých rias, clorur je zlúčenina vápnika a chlóru. Ich spojením sa dá dosiahnuť 3D efekt – napríklad falošný kaviár.
Alebo tekutý dusík, ktorý má teplotu 196 st. C a vďaka nemu sa dá vyrobiť zmrzlina bez ľadu, či mäso vypražiť bez tuku. Vďaka tomu sa všetky chute a vône stopercentne zachovajú.
Zákazníci často mávajú rozpačité reakcie, pretože na stole sa im objavujú rôzne geometrické tvary – guľky, kocky, kvádre – a naviac mávajú nevšedné farby, na dotyk môžu byť rôsolovité, pružné alebo tvrdé. Môžu len hádať, čo to je...:) Keby vám napríklad naservírovali foie gras, ktoré vyzerá ako zmrzlinové tagliatelle, tekuté kurča s pevnou karí omáčkou alebo notoricky známe predjedlo – žltý melón s plátkom prosciutta crudo ako drink, asi by ste sa smiali :)
Jedlá sú malé, nekrájajú sa príbormi, neprežúvajú sa, len prehĺtajú. Ak napríklad dostanete mrkvu, nečakajte chrumkanie.

Možno vďaka názvu molekulárna kuchyňa ju niektorí ľudia vnímajú ako nezdravú, chemickú kuchyňu. Pritom práve v molekulárnej kuchyni stojí v popredí chuť a vysoká kvalita surovín. Väčšina z nich sa skladá z prírodných látok, ako sú riasy a polysacharidy. Molekulárna kuchyňa pripravuje pokrmy s čistou nefalšovanou chuťou, aby sme mohli vnímať kulinársky zážitok všetkými piatimi zmyslami.
Molekulárne varenie patrí medzi uznávané spôsoby prípravy jedál a v postupne sa udomácňuje aj na Slovensku.


zdroj: internet


@zareaguj


Diskusia k téme

alena45
ešte som o tomto nepočula a asi by som to ani nedokázala vnímať, fyzika a chémia mi nič nehovorí, zato pri niektorých svojich jedlách cítim tú super chuť "umamu", to vtedy, keď sa mi až slzy tisnú do očí, že "už neni".
evusik
ja som o tom už čítala, jeden článok na internete, aj som ho hľadala ale nenašla, kde sa jeden veľmi slávny kuchár vyjadroval k molekulárnej gastronómii a musím povedať, že veľmi zamietavo. tak som tiež hľadala nejaké info na webe a vyšlo mi s toho jediné. Keby ma niekto pozval išla by som do takej reštaurácie a vyskúšala by som to, ale ináč tomu nedávam veľké šance. Priznajme sa, čo všetko sme už pojedli ale neni nad poriadnu šniclu. Predstavte si, že by pred vás dali nejakú zelenú kocku prekrásne naaranžovanú a vy by ste do toho mali zahryznúť. Poviete si asi špenát, zahryznete a je to vanilková zmrzlina. Alebo ako na tom videu: káva+voda+to tretie a je z toho falošný kaviár. Akosi v tom nevidím zmysel. Jedine keby chceli tým kaviárom kŕmiť hladných ľudí v treťom svete.
babav
Zaujimave informacie@sjuz , pocula som uz o tom,ale zatial su taketo restauracie (ci gastronomicke laboratoria?!)ojedinele.
Neuviedla si ,kolko asi za taku veceru zakaznik zaplati (?)
alena45
pre mňa nie je nad domácu pečenú kačku s lokšami.
sovka62
Pripadá mi to ako strava pre kozmonautov. Lebo vo vesmíre môže byť problém so surovinami, nie? Ale načo vyrábať kaviár, keď stačí uloviť jesetera? Je to chutnejšie (pochybujem), alebo lacnejšie (neviem)?
sjuz
babav, nenašla so info, koľko taký špás stojí...:)
a áno, domáca kuchyňa je domáca :) Tiež si neviem predstaviť, že by som takéto "jedlá" jedla každý deň:), ale podľa mňa to nie je o každodennom varení - skôr ide o spestrenie, oživenie, a hľadanie nových kombinácií chutí - o zážitok...:)
babi
Čítanie to bolo síce zaujímavé,alle veľmi ma to neoslovilo, a určite nie som fanúšikom takéhoto stravovania.
hannah22
máte pravdu asi je to hudba budúcnosti, ale pripomenulo mi to český seriál Návštevníci, tam jedli niečo podobné "amarouny"tam to bolo zábavne ale domáce je domáce.Človek je tvor pohodlný aj lenivý a radšej niečo vymyslí,než by šúpal zemiaky alebo umýval riady, takže rozvoj chémie nazastavíme a ak by to mohlo pomôcť tretiemu svetu tak nech vymýšlajú ... :))
babidka
urcite je to zaujimave , citala som o tom v niekolkych casopisoch . V Pravde boli dokonca aj nejake recepty/niekedy v jari / ale... @hannah , spomenula som si ! presne tak , bolo take nieco v Navstevnikoch :-)a ako sme sa vtedy s detmi z toho smiali :-)) Ale clovek nikdy nevie - ved pouzivame nevedomky pri vareni mnohe poznatky z mikrobiologie , organickej aj anorganickej chemie..tak preco nie z molekularnej gastronomie ? Ale taka domaca cokoladova torta ci halusky......
vcelka
@hannah22 , nie je to strava budúcnosti, je to strava minulosti. Veď molekulárna gastronómia je už spropagovaná vďaka Ferranovi Adriovi 15 rokov. A zmenila stravovanie? Pritom nie je pravda, že to nie je chémia... používajú sa pri nej rôzne prípravky a on sám ich dosť vymyslel a predáva, v konzervičkách - nie je to lacná záležitosť. Ale to nie je hlavné. Zástancovia tvrdia, že sa vďaka nej objavujú nové prvky a nové konzistencie a majú pravdu. Odporcom sa zase nepáči, že to vyzerá inak, ako si to predstavovala matka Príroda. A ja pridám môj skromný postreh z týchto jedál - mozog sa na ne nevie pripraviť, a tým ani povzbudiť tráviacu sústavu a chuťové poháriky k pohotovosti. Jedla som, napríklad, paradajky vo forme bielej peny v poháriku. Tá chuť bola inak božská, ale mňa tá porcia nijako nenalákala. No čo si má môj rozum pomyslieť, keď vidí nie veľmi vábne čosi v poháriku, čo budem navyše vyškrabkávať lyžýčkou? Raz sa mi stalo, že mi na nejakej akcii ponúkli pohár nádhernej šťavy z čiernych ríbezlí - mozog vyslal do všetkých končín môjho tela hlasné Mňam, toto chcem! Napila som sa a nechtiac, trápne a neslušne rozprskla nápoj na dlážku. Bola to totiž vyšťavená cviklla. Úžasne kvalitná, svieža...ale moje telo bolo pripravené na čierne ríbezle a nie na cviklu, Preto ma nechávajú chladnou aj torty na slaný spôsob. Jednoducho vidím tortu a pomyslím si na sladké...finito. A takto by som popísala aj molekulárnu gastronómiu. Navyše je to ako s módou, niečo iné (neortodoxné, šialené) sa pripravuje pre módnu prehliadku a niečo iné sa nosí. Je to doplnok, s ktorým sa hrajú niektorí šéfkuchári. Ale je už za zenitom; kým pred dvoma-troma rokmi sa v niektorých špičkových-drahých reštauráciách museli MG zaoberať, teraz nad ňou častejšie mávnu rukou.
koukouvic
vobec nejde o spickove restauracie, ani o umelinu, je to vsetko na prirodnej baze produkovane suroviny, ja to pouzivam pri praci skoro stale, a ludom sa to nesmierne paci , lebo to vyzdvihuje gastronomiu o vyssi level, len sa netreba toho bat
ethanel
Uz som u Blumenthal(a) jedol v restauracii nebolo to nic lacne momentalne experimentujem doma s mojimi receptami a snazim sa pozdvihnut moje vrenie na vyssiu priecku, no pripravky a ingrediencie su pekne drahe a zozenite ich len online na spcialnych strankach pre profi kucharov B-)
ethanel
@koukouvic ... no pozeral som Hotel Roca*** v ktorom udajne pracujes, presiel som vsteky Menu ale ze by to vyzeralo na molekularnu gastronomiu tak to teda asi nie, neuraz sa ale pri tych cenach co tam mate tak by sa ti nepokryli ani len naklady na zakladne suroviny a doplnky co na taketo vareniu potrebujes ... mozno pouzivas techniku Sous-vide ktora je zakladom tohto varenia a ostatne ako je napriklad umely kaviar ci varenie v suchom lade alebo tekutom dusiku co by stalo na slovenske pomeri nekrestanske peniaze a pochybujem ze ludia by za menicko vyhodili 100 - 150 EUR :) nasiel som aj stranku dodavatela pre Slovensko ale ceny mate 3x vacsie ako tu v UK kde pracujem a veci si objednavam online nakolko ich mam dorucene na druhy den a hlavne to nie je lacny spas ... Snad som ta tymto kometarom neurazil ale snazil som sa vysvetlit a ukazat veci v cistejsom svetle.