Keďže nie som odborník, stále mi nie je jasné aký rozdiel je medzi steakom a biftekom?Donedávna som si myslela, že biftek je zo sviečkovice a steak z roštenky, zadného.Potom som však v TV videla odborníka-kuchára robiť steak zo sviečkovice.Alebo je to jedno, len si ich každý nazýva po svojom? Ak vieš, odpovedz!Ďakujem.
@zareaguj
Ľudia poznajú 3 typy prípravy - krvavý biftek - rare alebo blue, stredne prepečený - medium rare alebo prepečený - well done.
V anglicky hovoriacich krajinach je to to iste lenze "steak" je slangovo povedane a restauracii si pytam steak, a bude to beef -hovadzie.
Potom sa casnik opyta z akeho rezu masa ten steak chcem( ja slovenske slova neviem) fillet, eye fillet,rump , T bone, porterhouse,sirloin.
a potom sa ma opyta ako ten steak chcem mat pripraveny ako to vyvetlila sjuz.
rouxbe.com/how-to-cook/premium-beef-cuts...
Ked mate vela penazi tak to je "Black Angus fillet steak" a ked naozaj neviete co robit s peniazmi tak to bude "Wagyu Kobe fillet steak".
== Ked tu bola navsteva zo Slovenska a niekde sme cestovali, tak hovorili... "aha, pasu sa nam steaky"... lebo vsade na farmach su same kravicky... a veru rib steak je asi najstavnatejsi z nich. Nesmie sa vsak prepiect!.
Inac myslim si, ze na Slovensku bol zauzivany nazov "biftek", ked sa maso opieklo na pekaci zo svieckovej a dal sa nan vajicko "volske oko"- tu steak podavame s pecenym zemiakom v kozke s kyslou smotanou a maslom a prilohy su cerstve zeleniny a cerstvy miesany salat s dresingom.
Tak ak som sa popysila som sa, tak sa nehnevajte, hehe....
diki, tento clanok tu jasne vysvetluje nedorozumenia ,na slovensku sa steak tradicne mysli bez kosti lebo to dovozcovia dovazaju, to co som ja pisal je v anglicky hovoriacih krajinach ( aj tych polo anglickych ke sa im tie alberty pasu po kopcoch).
PS:
Chcete mat doma steak ako v dobrej restauracii , musite kupit drahe maso .Jednoducho tam sa oklamat neda.
Beefsteak alebo biftek sa pripravuje z jemne nasekaneho masa bez vlakien a tuku a dalsej tepelnej upravy.
Najcastejsie zname su Americky (u nas Tatarsky), Hambursky a Rusky beefsteak.
Steak v celku sa pripravuje zo stredu svieckovej o maxime 400 g ktore sa uz nenaklepava a nesie nazov Chateaubriand steak. Pri takom steaku sa uz podavaju rozne druhy omacok, kdezto pri klasickom bifteku surove vajce (americky biftek), alebo nasekanej cibulky oprazenej na masle (Hambursky).
Doba sa meni ja som tu mal francuzov a nevedeli sa dojest wagyu entrecôte aj ked pred tym si tradicne objednavali len filet mignon (mozno preto ze v Parizi by platili za takyto najkvalitnejsi rib eye cez 100 eciek za jednu porciu). Len sa potvrdilo ze stejk je 90% kvalitne maso a 10% priprava.