Varenie

Biftek a steak...

alexdidi - fotkaalexdidi, 5. mája 2010

Keďže nie som odborník, stále mi nie je jasné aký rozdiel je medzi steakom a biftekom?Donedávna som si myslela, že biftek je zo sviečkovice a steak z roštenky, zadného.Potom som však v TV videla odborníka-kuchára robiť steak zo sviečkovice.Alebo je to jedno, len si ich každý nazýva po svojom? Ak vieš, odpovedz!Ďakujem.

@zareaguj


Diskusia k téme

sjuz
Biftek je vlastne BEEFSTEAK - a už v názve je jasné, že sa jedná o steak z hovädzieho. Takže je to poslovenčený názov. Robí sa z pravej hovädzej sviečkovice, ale nielen to je dôležité, záleží hlavne na príprave. Mäso by malo byť odležané, nie čerstvo odrezané.
Ľudia poznajú 3 typy prípravy - krvavý biftek - rare alebo blue, stredne prepečený - medium rare alebo prepečený - well done.
alexdidi
@sjuz podľa tvojho vysvetlenia by biftek mohol byť len hovädzí a steak hovädzí, bravčový, kurací...pokiaľ som dobre pochopila...ale ja sa stretávam aj s biftekmi z tuniaka, lososa...aj na Vareche...a tiež s tatárskym biftekom z morčacieho mäsa, lososa...čo už je v rozpore s tvojím vysvetlením
evanaaa
Myslím si,že keď je "beef",ako to uvádza aj sjuz,vždy ide o hovädzie mäso a tren steak by mohol byť niečo ako rezeň,len ho nesprávne uvádzajú.(čiže - beefsteak je hov. rezeň).Tie ostatné "steaky" sú rôzne druhy mäsa. A je to!
2010
Ja sa pokusim svojim lovencinou vysvetlit .
V anglicky hovoriacich krajinach je to to iste lenze "steak" je slangovo povedane a restauracii si pytam steak, a bude to beef -hovadzie.
Potom sa casnik opyta z akeho rezu masa ten steak chcem( ja slovenske slova neviem) fillet, eye fillet,rump , T bone, porterhouse,sirloin.
a potom sa ma opyta ako ten steak chcem mat pripraveny ako to vyvetlila sjuz.


babav
@sjuz , beefsteak sa robi aj z inych casti hovadziny ,nie len zo svieckovej(ten ma nazov file mignon,alebo "cute steak" a je najlepsi aj najdrahsi).Z tzv. falosnej svieckovej mozno tiez pripravovat dobre stejky.Pre " milovnikov "hovadzieho masa je najlepsi "prime rib",ktory sa pecie v celku v peci a potom kraja na porcie .
2010
este jedna poznamka v drahych steak house sa vas este opytaju z akej kravy ten steak chcete.
Ked mate vela penazi tak to je "Black Angus fillet steak" a ked naozaj neviete co robit s peniazmi tak to bude "Wagyu Kobe fillet steak".
babav
@2010 , neviem kde tak pohotovo chodis na vsetky tie informacie?!Tato je skutocne hodnotna!Ja hovadzinu nemusim,ale moj muz ano,tak ju nepripravujem doma,mam prilezitost ist do dobrej restauracie a ja si pochutim na dobrej sea food (surf and turf).
honestka
Aj by som nieco dodala, ale nemusim, pokryli ste to odpovedami dobre. Inac okrem menovanych 2 (2010) chcem pridat,ze canadska provincia Alberta,(kde zijem) ma uznavane hovadzie maso velmi vysoko a samozrejme steaky tiez.
== Ked tu bola navsteva zo Slovenska a niekde sme cestovali, tak hovorili... "aha, pasu sa nam steaky"... lebo vsade na farmach su same kravicky... a veru rib steak je asi najstavnatejsi z nich. Nesmie sa vsak prepiect!.
Inac myslim si, ze na Slovensku bol zauzivany nazov "biftek", ked sa maso opieklo na pekaci zo svieckovej a dal sa nan vajicko "volske oko"- tu steak podavame s pecenym zemiakom v kozke s kyslou smotanou a maslom a prilohy su cerstve zeleniny a cerstvy miesany salat s dresingom.
Tak ak som sa popysila som sa, tak sa nehnevajte, hehe....
2010
cistinka,
diki, tento clanok tu jasne vysvetluje nedorozumenia ,na slovensku sa steak tradicne mysli bez kosti lebo to dovozcovia dovazaju, to co som ja pisal je v anglicky hovoriacih krajinach ( aj tych polo anglickych ke sa im tie alberty pasu po kopcoch).
PS:
Chcete mat doma steak ako v dobrej restauracii , musite kupit drahe maso .Jednoducho tam sa oklamat neda.
alexdidi
ďakujem všetkým za diskusiu...všetko je mi už jasnejšie a do pochybností o týchto pomenovaniach ma priviedli najskôr niektorí naši šéfkuchári...teda tí, ktorí v tom jasno nemajú-asi...
vcelka
A kto tomu neverí, nech si zoženie knihu Grilovanie od steakového kráľa Stevena Reichlern (vydavateľstvo Slovart) a to je teda iná knižka než od našich šéfkuchárov všadebolkov, všetkovidelkov... :-) To je encyklopedické zhromaždenie steakov, až dostanete chuť a idete si to kúpiť a zistíte, že ste polovicu informácii zabudli. Dá sa to pochopiť, ale nedá sa to praktizovať. Delmonico steak, Sirloin steak, Flank steak, skirt steak... No a keďže ide o flákotu mäsa, tak steak v prenesenom význame je aj z iných veľkých zvierat - napr. tuniaka. Bežne sa hovorí o 3 stupňoch prepečenia, ale skutoční profesionáli (a sú aj medzi slovenskými šéfkuchármi, ktorí sa napodiv ničím nechvália a nemajú okolo seba taký marketing ) používajú 5 až 6-stupňovú škálu prepečenia.
cajiky
Ach, stejk ! Mala som v mrazáku odložený (odležaný) pekný kúsok, tak cez pol kila...musela som sa na 2 dni vzdialiť z domova,- nechala som deťom plnú chladničku, nech nepomrú od hladu...pri zháňaní zmrzliny ho objavili...a urobili z neho guláš...chceli ma potešiť a dokázať svoju samostatnosť, haha...tak som ich vychválila, aby som im nespôsobila nejakú traumu, kvôli ktorej by sa v dospelosti rozviedli...teraz si šetrím na nový kúsok hoviadka :-))
nauty
Ak vezmem ako kolisku dobrej kuchyne tu Francuzku, tak v Parizi sa pripravuje biftek vzdy zo svieckovej, pripadne rostenka so svieckovou.
Beefsteak alebo biftek sa pripravuje z jemne nasekaneho masa bez vlakien a tuku a dalsej tepelnej upravy.
Najcastejsie zname su Americky (u nas Tatarsky), Hambursky a Rusky beefsteak.
Steak v celku sa pripravuje zo stredu svieckovej o maxime 400 g ktore sa uz nenaklepava a nesie nazov Chateaubriand steak. Pri takom steaku sa uz podavaju rozne druhy omacok, kdezto pri klasickom bifteku surove vajce (americky biftek), alebo nasekanej cibulky oprazenej na masle (Hambursky).
dusa
Beef steak je hovadzi steak, steak je platok masa, akehokolvek. Na Slovensku sa vsak tieto vyrazy pouzivaju velakrat nespravne, napriklad fasirke sa hovori biftek, co je podla mna hlupost.
kulokola
Vo francuzštine sa BIFTECK prekladá ako steak ciže jedná sa o plátok akéhokoľvek mäsa, pričom BEEFSTEAK je steak len z hovädzieho ako už samostatný názov hovorí (beef - hovädzie)
2010
@Nauty (5.4.2011 17:54)
Doba sa meni ja som tu mal francuzov a nevedeli sa dojest wagyu entrecôte aj ked pred tym si tradicne objednavali len filet mignon (mozno preto ze v Parizi by platili za takyto najkvalitnejsi rib eye cez 100 eciek za jednu porciu). Len sa potvrdilo ze stejk je 90% kvalitne maso a 10% priprava.