Obchody a ceny

A toto je zase čo?

smejkad - fotkasmejkad, 4. júna 2014

Dnes som natrafila na článok, ktorý ma šokoval, viete o tom niečo?

Že by iba v Čechách?
Published 13. Február 2014 / By olga

POZOR V ČR NA ETIKETY U OVOCE A ZELENINY!!!!
citronČtěte i etikety při koupi ovoce nebo zeleniny!

I ovoce může obsahovat nebezpečná ÉČKA, přidanou vodu nebo aspik.
Aféra s křehčeným kuřecím masem, které je doslova napumpované vodou nebo další průšvih s napíchanými kusy vepřového masa či mletého masa opět „osvěženého“ o nějaký ten decilitr vody a emulgátory má své pokračování.

Jak se podařilo zjistit, podobnými obchodními praktikami se některé řetězcesnaží napakovat i na prodeji ovoce či zeleniny. Do vybraných druhů tito vynalézavci vstřikují VODU, EMULGÁTORY, BARVIVA A PŘÍRODNÍ ZTUŽOVADLA. Ovoce tak zůstane déle čerstvé, ale hlavně se zvýší jeho váha. Nejvíce takto trpí dražší exotické ovoce, kde každý dekagram váhy navíc představuje i desetikorunové položky na jeho celkové ceně.

chemicka vodaStále vyšší poptávka českého zákazníka po nízkých cenách ovšem nutí takto upravovat i běžné ovoce, zřídka pak zeleninu. Z pochopitelných důvodů se nejsnáze pumpuje voda a emulgátory do citrusových plodů (citrony, pomeranče, mandarinky apod.). Dále pak do vodních melounů a hroznového vína. Tlak potřebný na vpravení vody do těchto druhů ovoce miniaturními jehličkami nemusí být velký a dané ovoce tak může pojmout až 30% vody navíc. Doma možná zajásáte, že jste z citronu vymačkali obdivuhodné množství šťávy, ale pravda je bohužel velice smutná. Z citronu vymačkáte jenCHEMICKY UPRAVENOU VODU, která byla do citronu vpravena umělým způsobem.

Složitější proces pak představuje pumpování vody a emulgátorů do ananasů, jahod či hrušek. I zde lze zvýšit váhu jednotlivého kusu ovoce až o 10%. Obchodní řetězce ve svých podvodech sází na obecně známý fakt, že maso i ovoce a zelenina jsou vlastně z velké části tvořené vodou.



POZORNĚ ČTĚTE – Zejména u ovoce pak informace na etiketě, že „ovocná potravina“ (jak tyto výrobky nazývají), obsahuje nějaké množství vody, vlastně jen dokumentuje množství vody v ovoci. Ale není tomu tak. Informace na etiketě o množství vody je právě voda, která byla vpravena do ovoce navíc uměle.
Řetězce taktéž v poslední době hromadně předělávají své provozovny tak, aby se ovoce a zelenina VÁŽILA až u pokladny. Pokud si totiž své ovoce vážíte sami, potom vám z váhy vyjíždí etiketa, která dle zákona musí obsahovat informace o složení. Tam se snadno dočtete o složení banánu, mandarinky nebo ananasu (viz obrázek níže). Pokud vám ovšem ovoce zváží až u pokladny, žádnou etiketu ani nemáte šanci vidět!!!!!!váha



Potom si nakupujete takto „VYLEPŠENÉ“ ovoce v dobré víře a ve sladké nevědomosti. Kroměokrádání zákazníka je ovšem největší riziko zdravotní. U níže uvedeného obrázku citron obsahuje kromě „neškodných“ éček i emulgátor E384 – Citronan isopropylnatý neboli isopropyl citrát, jenž má za úkol ztužovat vodu a zabránit procesu žluknutí, jež v citronu po nějaké době způsobuje stopové množství nenasycených mastných kyselin. Problém je v tom, že používání tohoto emulgátoru je v ČR zakázáno!!!!!!!

Realita je ovšem smutná. Kromě zakázaného éčka obsaženého v citronu se řetězce nedopouští ničeho nekalého. Pokud na etiketě při vážení označí citron jako „Ovocná potravina – citron“ a vypíší jeho kompletní složení s procentuálním podílem jednotlivých složek citronu, není tento fakt nijak PRÁVNĚ napadnutelný. Sporné je vážení ovoce na pokladně, kdy žádnou etiketou pokladní ovoce NEOPATŘÍ.

Jediná DOBRÁ RADA pro českého zákazníka je tedy stále stejná:
1) Čtěte etikety. Jak je napsané na etiketě kolik procent vody obsahuje, je to špatně. Viz. obrázek dole druhý – 22% vody obsahuje citron (je napíchnutá voda!!!)
2) Nekupujte takto upravené ovoce.
3) Stěžujte si u svého obchodníka, že podobné ptákoviny nehodláte kupovat natož konzumovat.
————————————————————————————————-
Zde zakoupená ovocná potravina citron. Logo a název výrobce byl záměrně rozostřen.

citron 2

Zde uvádíme také odkaz na web, kde je názor opozice:

www.potravinynapranyri.cz/info/docDetail.aspx?docid=1049202&docType=ART&nid=12064

Zdroj: Veřejný web - knava.blog.idnes.cz(autor:Ondra Kňava)

Posted in Prevencia / Leave a comment

@zareaguj


Diskusia k téme

evanaaa
No, ja neviem, ak by som mala len do jedného strapca hrozna, do každej bobuľky zvlášť pichnúť a násobiť to niekoľkými kilami......alebo pol tony citrusového ovocia napichať.....stálo by to nielen nejaký čas, ale aj plat tomu, kto to robí, to je aj babračka a chce to trpezlivosť. Potom by sa zbytočne predražilo všetko a nemuselo by sa ani pichať, vyšlo by to narovnako. A potom, ak by tak bolo, tak by som nekupovala vysušené mandarínky alebo pomaranče, bez šťavy, kde vypľúvam samé suché šupky. Alebo paradajky bez šťavy....... Než by niekto mal napichať jednu celú zásielku, tak než by prišiel k poslednému kúsku, ten prvý by už vyschol....... :-)))
bubaya
Ale niekto zabudol dopísať, že si to pán Kňava robí srandu na svojom blogu. a je to vyše roka staré.
smejkad
boli na webe vyjadrenia a clanky od roznych ludi k tomuto, vratane otitulovanych, aj ked samozrejme takto cez web ani panbozko netusi, ci naozaj su, za co sa vydavaju
ale ak je to somarina, som len rada, kazdopadne uz aj na ovoci si idem etikety citat :-)
manya
neviem o tom, žeby sa na cenovky ovocia a zeleniny muselo písať zloženie; má byť - názov, u niektorých druhov odroda, krajina pôvodu, cena, u zemiakov varný druh, farba dužiny,tvar; teraz sa nemusí uvádzať ani trieda kvality(akosť);
hubata
Tu pomôže jedno: nekupovať, nekupovať, nekupovať. Načo v sezóne ovocia a zeleniny u nás chodíte nakupovať do hyperbordelov? Máte nablízku záhradkársku osadu, tam dostanete kúpiť všetko to čo sa o takomto čase urodí v našom zemepisnom pásme a nie je toho málo: pažítka, cibuľka, reďkovka, šaláty, kôpor, rebarbora, višne, jahody ....... a že nie sú paradajky, hrozno, paprika, uhorky, slivky? Ale budú vtedy keď príde ich čas: zdravé, chutné a plné vitamínov. Netreba študovať krajinu pôvodu, varný druh, farbu dužiny, tvar, akosť a kvalita .......
gubics
@hubata , tak to sa Ti povie, že nekupovať, môže si to dovoliť záhradkár, ale čo zbytok obyvateľstva. Keď u nás v KE žije cca 250 tisíc obyvateľov, kto vie uspokojiť ich nároky na zdravé potraviny pre toľký národ. Ja mám zatiaľ na záhrade len nejaké ovocie a zeleninu, ale pre vlastnú potrebu, a nepredávam ju.
julica
No toto je už nejaký výmysel, bolo by to absolútne nákladné, ako píše evanaa. Ja etikety čítam ku všetkému - pri ovocí a zelenine vždy sledujem krajinu pôvodu, nechcem podporovať neekologický transport cez pol zemegule - a nikdy som nenašla žiadne "prísad". Neverím tomu.
kara777
Keď to človek číta je naozaj ťažké tomu veriť. Ale jedno viem určite, že tí, ktorí reťazce vlastnia a potrebujú mať vysoké zisky, sa čerta starého starajú o zdravie nejakých zákazníkov. O tom nás už presvedčili veľakrát v rôznych potravinárskych kauzách. Takže som skeptická aj v tomto prípade aj keď je ťažké sa o tom presvedčiť.
2010
Kravina, radsej sa zamerajte na naozajstny problem zacnite od seba kazdy mesiac aj tento mesiac vyhraju len zakusky a nabuduci zase aj dalsi, bez zlcnika s cukrovkou dalej sa napchavat a zvalovat na retazce.
bubaya
Tu je ten článok, je to v rubrike Tak trochu humor, píše to recesista Ondra Kňava, a je to staré vyše roka.
 knava.blog.idnes.cz/c/327164/Pozor-na-etikety-i-u-ovoce-a-z...

Tým nechcem povedať, že niečo podobné sa nedeje, nie v citrónoch, ale napr. poznáme ŠTAVNATÉ PRSIA , Ešte krémovejší, Ešte chrumkavejší, Maslová chuť, Ešte maslovejšia chuť, Najmaslovejšia chuť.......Ale je to fajn, nakupovať potraviny je výzva pre ducha, oči aj intelekt, buhehe.
smejkad
no fajn, tak som spokojna :-)
co mozem, dopestujem na balkone, co mozem, pozhanam od sukromnikov no a zvysok hadam nejak prezijeme :-)
viaceri ste tu dali komenty, ktore pobavili a zaroven maju pravdu, tak dakujem za vsetkych, co si precitaju, nie iba za seba :-)
medulienka122
toto robili ešte za socíku, keď do melónov injekčnou striekačkou napichali vodu - "babka k babce..." aj deci vodičky sa pomaličky nazbiera, no nie?
kukatoki
ja si myslim ze ovocie je proste ovocie naco to riesit aj tak sa tato situacia nezmeni