Žihľavový prívarok videorecept
Veľmi zdravá rastlinka, ktorá sa výborne hodí nielen na čaj, ale aj ako skvelé, veľmi chutné a rýchle
jedlo. 👍 Ja ju pripravujem v Zobraziť celý popisVeľmi zdravá rastlinka, ktorá sa výborne hodí nielen na čaj, ale aj ako skvelé, veľmi chutné a rýchle
jedlo. 👍 Ja ju pripravujem v podobe prívarku, niečo na spôsob špenátu. U nás doma je žihľava
každoročne na stole a máme ju veľmi radi.
Zdroj: https://cesminazuenal.blogspot.com/2022/04/zihlavovy-privarok-zihlava-na-sposob.html?m=1
porcií
Foto: cesminaz
Suroviny
3 hrste (čerstvá mladá) |
|
cca 800 ml |
|
1 ks |
|
2 strúčiky |
|
1 PL |
|
podľa potreby |
|
podľa chuti |
|
podľa chuti |
|
Postup
-
1
Žihľavu si v prvom rade nazbierame, najlepšie v prírode, rastie najmä pri potokoch. Zbiera sa mladá, najlepšie len vrchná polovica rastliny. Treba dávať pozor, lebo pichá, radšej si dajte rukavice. Ja osobne zbieram bez rukavíc a aj ju krájam ako vidno aj vo videu len holými rukami😅 Mňa skoro vôbec nepichá👍👍 Nakoniec nazbieranú žihľavu opláchneme.
-
2
Žihľavu pokrájame, cibuľu nakrájame na kocky, cesnak očistíme. Čo sa týka podliatia, ja robievam väčšinou tento prívarok čisto s vodou, ale keď niekto chce, tak môže časť vody nahradiť mliekom, alebo zjemniť prívarok ku koncu smotanou na varenie🙂 Je to celkom na vás.
- 3
V hrnci na oleji zosklovatíme cibuľu, dáme na to žihľavu, trocha ju osolíme a necháme dusiť za občasného miešania, aby zmenšila trocha svoj objem. Následne ju podlejeme vodou, tej môžete dať aj od oka. Dáme soľ, mleté korenie a nastrúhame cesnak. Zakryjeme a necháme variť do mäkka, to je asi zo 15 minút👍
- 4
Uvarenú žihľavu rozmixujeme, poprášime 1 PL kukuričnej múky, ktorá sa pridáva na zahustenie, kvôli konzistencii nech prívarok nie je taký vodový 🙂 Dobre rozmiešame a necháme variť 10 minút. Treba zakryť pokrievkou, lebo to fŕka😅
- 5
Hotový prívarok podávame napríklad s volským okom, pečeným párkom, fašírkou, so zemiakmi, s chlebom atď...🙂 My sme mali volské oko. Prajem dobrú chuť!
- 6
Ďalšie moje recepty nájdete aj na mojom blogu cesminazuenal.blogspot.com a na Youtube
Tiež prívarok:
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 3
@farbuska Amigo, jaké krásné jméno pro pejska!
Ďakujem, ale meno si priniesol z útulku, kde sme sa pred 6 rokmi našli. Aj mne sa meno a jeho význam veľmi páčilo, tak som mu ho ponechala.
🙂 jarná kúra veru nezaškodí a verím, že bude chutiť. Psík má aj podla mňa krásne meno👍
Ano chutí jedinečne 🙂 Dakujem pekne za nahliadnutie a komentík!
Velmi zaujímavý ten púpavový prívarok čo spomínaš. Púpavové listy sú väčšinou dosť horké - viem, lebo ich jedávam v šaláte🙂 Tieto červené neboli? alebo ako si to vyriešil?🙂 Posuň recept na ten prívarok, uvarím si ho. Pozdravujem do dialky a vdaka za komentík!
Buď pozdravená óóó @Cesminaz vážená a milá. Púpavové listy horké nie sú, ani zelené ani červené, iba je potrebné ich zbierať ešte supermladé tzn. "panenské". Podľa mojich skúseností je radicchio horkejšie a tiež sa "húfne" používa zvlášť v surových zelených šalátoch. Spomeň si na bylinkový horký likér, používaný aj ako aperitív na podporu trávenia. Ak červenú púpavu ešte dostanem kúpiť (jedná sa o sezónny maximálne mesačný predaj), tak prívarok zopakujem, hlavne "vúčivá" t. j. kvôli Tebe a prilepím ho pre radosť obecenstva. Želám krásne dni plné jarného slnka a pohody.
Velmi zaujímavé, že u vás sa dajú kúpiť normálne v obchode ako zelenina🙂 ale je to aj zvyk krajiny. Viem, že tie mladšie malé listy sú sladšie, ale niekedy sa mi nechce zbierať také drobné, lebo to dlhšie trvá😅 zvyknem zbierať také stredné. Na podporu trávenia, alebo prečistenie žalúdka zvyknem pár dní za sebou pohrýsť 5-6 hrubších šťavnatých stoniek/stebiel😊 Budem rada ak recept na ten prívarok pridáš, dakujem a srdečne pozdravujem!
Super, som velmi rada že chutí🙂 Aj ja sa chystám niektorý deň na žihlavu von do prírody, už na moje stále miesto. Doteraz bola ešte maličká lebo bolo sucho, ale teraz konečne napršalo, tak bude už určite pekná. Vdaka za odozvu a pekný deň🙂