Zapekaná klobása s kyslou kapustou a so zemiakmi fotorecept
Foto: evusik
Zima, zabíjačka a sudová kapusta patria k sebe.
porcie
príprava
na 200 °C
Postup
-
1
V mojej aj manželovej rodine sa konali zabíjačky každý rok. Patrili k nášmu detstvu a na zabíjačky si pamätajú aj naše deti. Teraz už nezabíjame, ale cez zimu si občas spravíme zabíjačkové výrobky - tlačenku, klobásky. V manželovej rodine je zvyk klobásky zavárať a tento zvyk pretrval.
-
2
Najskôr si nachystáme základ. Slaninu nakrájame na kocky a rozškvaríme ju na troche masti, pridáme na mesiačiky nakrájanú cibuľu a rascu. Krátko všetko spolu podusíme, ak treba osolíme a preložíme do pekáčika, v ktorom sme už rozložili kyslú kapustu. Premiešame. Kyslú kapustu dajte aj so šťavou, aby jedlo nebolo suché.
-
3
Na kapustový základ preložíme klobásku aj zo všetkou šťavou, ktorá je v pohári. Samozrejme ak nemáte zaváranú klobásu, dajte dobrú údenú klobásu, lepšia je mäkšia klobáska, taká ktorá pustí šťavu, nemala by byť suchá.
-
4
V šupke uvarené zemiaky ošúpeme a na hrubom strúhadle nastrúhame na klobásu. Vrch môžeme osoliť, prípadne posypať rascou. Ja vždy používam varené zemiaky pretože surové zemiaky sa v kyslom prostredí varia veľmi dlho a majú celkom inú chuť. A keď uvarené zemiaky nastrúham vytvoria po upečení krásnu nadýchanú perinu.
-
5
Dáme zapiecť do rúry prikryté na 200 °C asi 20 minút a potom odokryté ešte asi 10 minút. Toto jedlo netreba dlho piecť, pretože klobása je zaváraná a zemiaky uvarené, ide len o to, aby sa všetko spolu prepieklo a chute prepojili.
-
6
U nás je toto taká zimná klasika - kyslá kapusta a klobása zapečené spolu pod zemiakovou perinou. Všetko v jednom hrnci, rýchlo a chutne navarené.
žiadne tajomstvo :) o dobré veci sa treba podeliť
u nás sa to robí tak, že čerstvé, zaúdené klobásky nakrájame a vkladáme do 700ml pohárov, do každého pohára dáme 2 lyžice studenej vody, zatvoríme viečkom s červenou gumičkou a sterilizujeme - varíme v hrnci s vodou od bodu varu 1 hodinu. Poháre po vytiahnutí neotáčame pretože ten fantastický výpek by sa prilepil na viečko.
je aj druhý spôsob, kedy sa klobása upečie v rúre na plechu, mierne vychladnutá sa spolu s výpekom naloží do pohárov a sterilizuje sa
my tento druhý spôsob nepoužívame, ale takto robia naši svatovci a je tiež dobré, ale pri zaváraní čerstvej klobásky je v pohári viac takej huspeniny a klobáska sa mi zdá viac šťavnatá ale to je len môj názor
Ale čoby to nebolo ono, k mäsku dáš hojne cesnaku, korenia, trošku vegety, HODNE údenej mletej papriky a máš nahradenú klobásu, namiesto slaniny dáš trebárs šunkovú salámu alebo nejaký, možno by nebola márna ani slovenská točená saláma. Bude to v podstate ako originál, síce iné, ale skoro rovnaké. Ja som to síce takto nikdy nerobil, ale podľa mňa by to nemal byť problém, recepty sú predsa variabilné, ja sám kadečo skúšam, niečo pridám, niečo odoberiem, niečo zmením.
samozrejme, že môžeš použiť mleté mäso, vhodne dochutené, nebude to rovnaké ale bude to chutné :)
neviem o čom to točíš??? možno to mala byť irónia ale skôr mi to pripadá ako útok na @Evanaaa čo mi nepripadá ako moc pekné
neviem ako varíš ty, ale dobrý kuchár recepty nekopíruje, dobrý kuchár recepty tvorí... pozrie, prečíta a potom si uvarí podľa svojej chuti, prípadne čo mu zdravie dovolí - lebo @strucik predstav si je tu veľa cukrovkárov, žlčnikárov a pod., čiže ľudí ktorí sú nútení hľadať alternatívy :)
Naprostý souhlas. @Evusik vysvětluješ nevysvětlitelné. @Struk je na jiné vlně. Sirnaté.
Ja som @evanaaa len poradil, čím by mohla klobásku a slaninu nahradiť! Veď sama píšeš, že môže použiť mleté mäso vhodne dochutené, ja som len uviedol konkrétny príklad dochutenia!
hlavne, že si pridal vegetu - tak dobrú chuť!
Jako vtip dobré - len rada.
Když myslíš. Prečítaj si viacero jeho rad a budeš doma.
Aj u nas sa vzdy zavarali len cerstve a bolo to fajnove a hlavne kedykolvek poruke a naviac dalo sa to urobit aj mimo zabijacky;
Tak sa snazime robit dodnes aj tu - darmo, niektore dobroty starodavnych receptov nas drzia a vdaka za ich pripomienku na tejto stranke.
Pozdravujem Evusik a zalam dobre zdravie a potechu s vnucikmi ktorym pripravujes tie dobroty...
Keby sa dalo, poslala by som ti, ale sa nedá a už ani nie je čo posielať :-) Aj keď sa to možno nezdá, ale pre nás je to skôr ojedinelé ako bežné jedlo. Už tak moc tej klobásky nerobíme a ani by sme ju vlastne nemali jesť. Ešteže máme deti, tie nám zo zásobami rady pomôžu :)
Prajem krásny deň.
u nás sa zavárajú zaúdené klobásky, u svatovcov zas len pečené a to bývajú len toť cez kopec, vy ste zas robili s kapustou - čiže tých spôsobov bude asi viac, jeden lepší ako druhý
a viem ešte o jednom spôsobe - do poháre sa dali pokrájané uvarené bravčové kožky, klobáska a zalialo sa to vývarom z tých koží do pol pohára a ešte lyžica masti, po zavarení bola klobáska akoby zaliata v huspenine a navrchu to bolo uzavreté masťou - raz som to jedla a bolo to výborné
tvoj spôsob s kyslou kapustou sa mi páči, je to taký polotovar, my sme tiež kapustový, každý rok naložíme a zjeme súdok kapusty
U nás sa zaváralo aj mäso aj paštéka, to sme ale dávali do konzerv a to bola fantastická dobrota, ale už nerobíme klasické zabíjačky, tak ani nerobíme konzervy.
Prajem krásny deň a dobrú lyžovačku, u nás snežilo celú noc a vonku je úplne rozprávkovo :)
veru na kapustnicu som zabudla, aj tú sme vždy zavárali, lebo aj keď sa pojedlo a porozdávalo aj tak jej bolo veľa, teraz už zavárame len tú vianočnú, lebo môj muž varí náročky vo veľkom hrnci aby sme mohli aj zavariť alebo dám do mrazáka...
ináč presne ako si písala - v lete zavárané mäso, klobáska len tak na studeno s chlebom a zeleninou to je veľká dobrota...
Mirko, krásny pohárik, ja už nemám, všetko sme pojedli alebo porozdávali... najlepší je ten sócik na dne pohára len tak na chleba :)
Neviem, žijem prítomnosťou :) na jeho komente ku receptu nebolo nič poburujúce. Hladať staré komenty určite nebudem. Prezrela som si skôr recepty, je to vtipálek.
aj my dávame do mrazáka, je to pohodlné ale chuť zavarených je proste neodolateľná :-)
A jen tak mezi námi: glutamát je přirozenou součástí mouky, v pečivu je ho dost a dost. Výtažek wei-su (nebo jak se to jmenuje, nebijte mě :-)) je vlastně to samé. Glutamát je jen jeho nejaromatičtější složka, stejně jako etylvanilin je nejaromatičtější složka z vanilky. Obé se v těchto přírodních produktech normálně vyskytuje, takže, probůh, neopanikařte.
A hlavně, stres z toho, abyste nejedli něco eklhaft, je horší, než to jídlo.