Bryndzové pečivo
Bryndzové pečivo

Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov fotorecept

jerica - fotkajerica, 16. decembra 2017
Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept)
Foto: Jerica

Konečne aj niečo na slano :-) Pridávam pre vás, ktorí hľadáte niečo, čím potešíte nielen návštevu, ale aj keď idete na návštevu k oslávencovi, tak ako sa potešila naša milá Tonka, ale aj Ľubka z Plaveckého Podhradia. Výborne nahradia klasické pagáčiky, je to jednoduché na prípravu, ale aj na finále, pre oslávenca k pripravenému vínečku (nepijem, držím sa volantu ako kliešť).

46
porcií
30 minút
príprava
20-25 minút
na 180 °C

Suroviny

Cesto:
180 g
320 g
200 g (alebo maslo)
200 ml (16 %)
150 ml
1 ks
30 g
1 KL
1 KL
1 PL (alebo bravčová)
Plnka:
250 g
3 pl
 nasekaný
Na potretie:
Na rozvaľkané cesto:
 (alebo bravčová)
 strúhaný

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  CESTO: Polohrubú 180 g a 320 g hladkú múku premiesime, pridáme HERU (môže byť aj maslo), nahrubo zapracujeme, pridáme 200 ml kelímok kyslej smotany, 150 ml smotanový jogurt, jedno žĺtko, 30 g droždie, 1 kávovú lyžičku cukor, 1 kávovú lyžičku soľ, zamiesim nahrubo, pridám 1 polievkovú lyžicu kačaciu masť, cesto vypracujeme na hladko. Spracované, prikryté odložím do chladničky do druhého dňa. Nie je nutné do druhého dňa, dá sa aj na pol dňa, ale v chladničke. Po vybratí z chladničky cesto hneď spracujem, nenechám "podkysnúť" Počas práce s cestom pod rukami cesto mäkne, kysne.

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Zatiaľ čo cesto odpočíva v chladničke, pripravíme si bryndzovú plnku.. Bryndzu zjemníme jogurtom, dochutíme nasekaným čerstvým kôprom, keď nie je čerstvý kôpor, radšej pridám nasekaný petržlen, alebo mletej červenej papriky.

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Vykysnuté cesto vyvaľkame na väčší obdĺžnik, polovicu cesta potriem kačacou masťou, ked nie je kačacia, môžeme natrieť aj bravčovou, posypeme nastruhaným syrom Grana Padano. Polovicu cesta preložíme na potretú masťou so syrom, prekladáme ako obálku, vyvaľkame znova na väčší obdľžnik, vyvaľkane cesto radlom rozdelíme na polovicu. Na jednu polovicu natrieme bryndzovú plnku a na druhú špenátovú s cesnakom.

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Preložím,

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  zložíme na obálku,

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  vyvaľkáme do obdĺžnika, cesto radličkou rozdelím na polovicu.

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Keď mám cesto rozdelené, na každé cesto natriem bryndzu, ale len do polovice cesta, natreté cesto preložím.

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Radlom na pizzu krájame do šikma,

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  stočím do tvaru vrtulky, ukladám na plech, kde mám papier na pečenie.

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Vrtuľky poukladané na papieri na pečenie potriem vajíčkom, potieram len cesto, nie plnku,

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  posypem sezamom,

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  pečieme 20/25 minút na 180 °C.

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 12
 13. 13

  Druhú polovicu cesta som plnila špenátom s cesnakom, recept pridám.

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 13
 14. 14

  Použijem na obe polovice 250 g bryndze. Keď ale robím polovicu cesta so špenátovou plnkou, tak na jednu polovicu cesta ide 125 g bryndze a na rozriedenie 3 PL smotany alebo jogurtu, čo mám práve po ruke. Môj recept na Cesnakovo-špenátové vrtuľky len tak k vínečku, namiesto pagáčikov nájdete tu: https://varecha.pravda.sk/recepty/cesnakovo-spenatove-vrtulky-len-tak-k-vineck/69701-recept.html

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 14
 15. 15

  Dá sa aj meniť na ružičku :-)

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 15
 16. 16

  Aj tak sa dá , hotové k vínečku :-)

  Vrtuľky s bryndzou len tak k vínečku namiesto pagáčov (fotorecept) - obrázok 16

Diskusia k receptu

63 komentárov k receptu
Fajnové celé, těsto aj plnky. Musí být výborné tvoje vrtulky, milá @Jerica , jsi šikulka! V rozpise surovin chybí syr Grana Padano - že kolko? Asi přiměřeně. Krásná práce, efektní vrtulky. Umím si je představit k růžovému vínečku, hmm ani dobrý čajík by nebyl špatný.
Slané pečivko je vždy vítané.Hodí sa pri každej udalosti.Nie každí vyhľadáva sladké.Naopak hľadá niečo slané.Robím niečo podobné so šunkou,ale toto sa mi tiež páči.
@Jerica , Jarka, aké chutné tyčinky si upiekla, lákavé, iste aj chrumkavé, no krása! Tuším by mi chutili aj bez plnky, alebo aj s plnkou oškvarkovou (práve oškvarkové som si dnes kúpila na vianočných trhoch u nás, trochu sú slanšie).
dobre, že si ho nazvala tak, ako si ho nazvala:-) pripomenul mi tvoje pagáčiky len tak k vínečku a tak som šla na istotu, že toto je dobrý recept. Celé dobre, zvlášť tie posledné špenátom plnené sa mi páčia veľmi, tak si rada počkám.
Priznám sa, váhala som či pridám tento recept, ale ako som videla koľko receptov na sladké či koláče, zákusky, som si povedala, poteším našich na vareche, ale aj len pre, čo sem tam zablúdia na www.varecha.

Všetkým vám ďakujem, pre mňa potešenie na duši pri čítaní vašich slovíčok :-)
@Zolik (16.12.2017 12:23) Fajn, aj ja si dobrého vínka neodopriem, len pred jazdou a to skoro každý deň som za volantom, tak si aj to málo nechávam na sviatky.:) :-)

@Jack (16.12.2017 16:19) @Jack bolo by aj viac fotiek, len som si stiahla program ktorí sa musím naučiť, určite sa budem snažiť to vylepšiť, hlavne ked je viac fotiek, je to jednoduchšie sa zorientovať, aj ked to rozpíšeš do detailu.

@Tatranka (16.12.2017 18:13) @Tatranka ďakujem, neviem ako to myslíš s tou šunkou, pritom ako to robím, neviem si to predstaviť s tou šunkou, ináč, Tvoje prezentácie, na to ja nemám, máš môj veľký obdiv :-)

@Kukulienka71 (16.12.2017 21:54) kuku, tie špenátové sú vynikajúce pikantné, budem sa snažiť to sem "zavesiť, jednoducho kto má rád chuť špenátu s cesnakom, ten si príde na svoje, ako moja pani doktorka kamarátka.
krásny receptík, robievam aj pagáčiky len tak k vínečku, mám radšej slané ako sladké, ktorým sa musím vyhýbať. Len sa chcem spýtať, 2/3 PL bryndze nie je málo? recept ukladám a určite aj spravím, dík
Fantázia! K tomuto sa určite musím dostať ešte pred Vianocami. Moc prosím, Jerica, doplniť tú špenátovú plnku... mňam! Takéto skrúcanky som robila z lístkového, natrela pikantnou paprikovou pomazánkou a uložila na to plátky schwarzwaldu, preložila a skrútila. Toto je oveľa lepšie !
@Aroooo (17.12.2017 19:21)
ďakujem za prečítanie,
dopísané, - cesto ktoré rozdelíš na polovicu, na jednú dám bryndzovú plnku a na druhú polovicu špenátovú s cesnakom. ked robím na obe polovice, spravím s 220g bryndze a tak isto, keby som na obe polovice dala špenátovú plnku, mladý špenát by bol 250g.

Fantastické, krásne fotky, perfektný fotopostup a nepochybne úžasné pečivko, ukladám. Pre mňa veľká inšpirácia, určite skúsim s kváskom :) Ďakujem :)
Milá @Nyja (21.12.2017 22:47)

Pridala som, ďakujem redakcii za odozvu, prepáč mi, mala som vypnutý pc , nemohla som hneď reagovať. Nech sa Ti vydaria, keby si niečo potrebovala upresniť , rada odpoviem :-)
Milá @Jerica , recept som si prerobila na kváskový a musím skonštatovať, že vrtuľky sú naozaj úžasné. S cestom sa robilo perfektne. Vôbec som nepotrebovala múku na podsypávanie pri vaľkaní cesta. Chutia fantasticky. Aj samotné cesto je chutné a plnka chute len násobí. Ďakujem za skvelý recept. Hneď som si ho prepísala do svojho zošita na kváskové repepty. Prajem šťastné a veselé Vianoce...


Milá @Siisa (24.12.2017 11:18) nevieš si predstaviť akú si mi spravila radosť , prezradím ti zato, že z vrtuliek môžeš jeden plech spraviť vrtulky a druhý krásne ruže, nemusíš nič , len vrtulky zatočiť :-) a budeš mať pre hosťov prekvapko :-) nech je tvoj vianočný stôl nielen plný dobrôt , ale aj veľa lásky , radosti a navzájom si odpúšťať :-)
Jarmilka dneska som upiekla tieto vrtulky podla teba. Cesto je vyborne. Vo vnutri jemne a zvonku chrumkave. Nemala som bryndzu. Na plnku som si zmiesala tvaroh s olivovou salsou, cesnakom,solou a pridala som este trochu stiplavej paprika. Vrtulky su velmi chutne, vrelo odporucam. Jarmilka pozdravujem a zelam vsetko dobre do noveho roka, hlavne vela zdravia.
@Palokuchki (29.12.2017 02:53) Milá Danielka, ďakujem , teším sa že si bola spokojná, a potešenie fotografii :-) Tie plnky sa môžu obmieňať, len nemali by byť suché, a s tou tvojou plnkou tiež vyskúšam, tá olivová salsa zaujímavé, olivy mám rada :-)
Danielka, aj ja pozdravujem so želaním do nového roka, veľa zdravia, lásky, rodinnej pohody :-)
Blahoželám, Jarka, zaslúžené ocenenie. Na Štedrý deň som zamiesila, Na Božie narodenie ráno upiekla. A rovno z dvoch dávok, lebo okolo desiatej nás bolo doma štrnásť. Dobre som spravila, mizli ako sneh na letnom slnci. Dostala som pokyn s pagáčmi sa viac neunúvať, vrtuľky sú lepšie. Tak ešte raz vďaka za recept.
@Sovka62 (4.1.2018 06:38)

Evička, ďakujem za uznanie, zrealizovanie, dokonca z dvoch dávok, teším sa, že mizli ako sneh v lete.
Na výhru som nepomyslela, jedine ma inšpirovala ponuka na Vareche , ktorá bola viac so sladkým ako slaným.
Veď vieš, že nie sme za výhrami, aj keď potešia, len aby sa tie všetky spotrebiče, pomôcky, plechy využívalo, hlavne čo naše domácnosti za tie roky varenia máme v " talóne " .
Ďakujem veľmi pekne všetkým ktorí si recept uložili a vyskúšali :-) Vážim si to :-)


Aj ja som tento recept vyskúšala, nemala som ten tvoj syr, tak som použila obyčajný eidam, ale vôbec to nevadilo. S cestom sa perfektne pracovalo a boli výborné. Dokonca som aj kôpor použila nasekaný z mrazničky. Vynikajúci recept.
Jarka, tvoje vrtuľky nemajú chybu! Robila som ich veľké, 15kusov z toho množstva. Vidíš, chcela som tie špenátové robiť, no dnes som uvidela bryndzu v akcii a to pľuha počasie je ako stvorené na pečenie a napchávanie sa:-)) Ďakujem,zaraďujem aj na Silvestra. Pekný večer prajem.


@Kukulienka71 (26.11.2018 21:50) ahoj Kuku, ďakujem za odozvu, dúfam, že neostane len pri vyskúšaní , máš ( mala si )ich krásne . Nedostávam e-m lom oznam na koment v recepte, až teraz sa ti prehrabujem ako keď hľadáš bloček.


Pridaj komentár k receptu: