Špenátová polievka
Vojtech Artz
šéfkuchár spoločnosti Metro, 20. mája 2010
šéfkuchár spoločnosti Metro, 20. mája 2010
Foto: archív Vojtecha Artza
10
porcií
porcií
10 minút
príprava
príprava
25 minút
tepelná úprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Na rozpustenom masle orestujeme nakrájanú šalotku. Pridáme špenát, ktorý sme blanšírovali asi 5 minút vo vriacej vode. Dochutíme cesnakom, pridáme zemiaky, podlejeme vodou a povaríme.
- 2
Nakoniec polievku rozmixujeme ponorným mixérom a ochutíme soľou a korením. Pošírovaný žĺtok vkladáme do polievky až pri servírovaní.
- 3
Náš tip: Pre lepšiu chuť polievky môžeme namiesto vody použiť aj vývar. Žĺtok pošírujeme v olivovom oleji pri teplote 80°C asi 5 minút.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Ešte že mám teba, moja varecha:-)))))) a všetkých, čo tu dávate skvelé recepty
Rýchle vysvetlenie čo pošírovanie znamená.
Pošírovanie je jednou zo známych a obľúbených kuchárskych techník, ktorú si bohužiaľ ľudia často mýlia s obyčajným varením vo vode.
Pošírovanie je jednou zo známych a obľúbených kuchárskych techník, ktorú si bohužiaľ ľudia často mýlia s obyčajným varením vo vode. Ide však o varenie mäsa, rýb, ovocia, zeleniny v tekutine pod bodom varu ( 80 až 95°C). Tekutinou býva najčastejšie rôznymi ingredienciami ochutená voda alebo rôzne nálevy ako zeleninový nálev court bouillon (vývar) skladajúci sa z mrkvy, cibule, póriku a feniklu s typickou arómou zaliatymi bielym vínom, mäsové a rybacie nálevy, cukrové sirupy na varenie ovocia a samozrejme voda ochutená najlepšími bylinkami a červeným alebo bielym vínom. Pošírovanie má oproti obyčajnému vareniu tú výhodu, že sa rybacina a dokonca i vajíčka nezačnú rozpadávať a mäso nezostane suché a tuhé.
Nálev z pošírovania sa mnohokrát podáva ako redšia omáčka s pošírovaným jedlom v hlbokom tanieri alebo sa odkladá na neskôr, kedy sa z neho pripravia rozličné delikátne omáčky a polievky. Nálev z talianskeho „bollito misto“ (zmes vareného mäsa) a francúzskeho „pot-au-feu“ (varené hovädzie) sa dokonca podáva ako prvý chod – polievka alebo vývar.
Pri kuchárskej technike pošírovanie platí, že veľké kusy mäsa a rýb vkladáme do studenej vody alebo nálevu, pretože už vriaca voda by spôsobila prevarenie vrchnej časti a surovosť vnútornej časti pokrmu. Postupné varenie v studenej tekutine nám taktiež odplaví možné nečistoty z povrchu jedla, ktoré môžeme potom jednoducho z nálevu odstrániť. Malé kúsky rýb a mäsa vkladáme už do vriacej vody, aby sa nám neprevarili ešte predtým, než začne vrieť. Mäso je potom hotové rýchlo so stredne uvareným chutným vnútrom.