Ratatouille
Peter Kulhány
šéfkuchár a majiteľ Bistra Smartfood v Banskej Bystrici, 9. októbra 2013
šéfkuchár a majiteľ Bistra Smartfood v Banskej Bystrici, 9. októbra 2013
Foto: Pravda - Ľuboš Pilc
4
porcie
porcie
10 minút
príprava
príprava
10 minút
tepelná úprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Na olivovom oleji postupne opekáme všetky suroviny, ktoré sme samostatne nakrájali.
- 2
Po opečení všetky spolu premiešame, pridáme drvené paradajky, tymian a dochutíme soľou a korením.
- 3
Podávame s francúzskou bielou bagetou.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
kedysi sme sa učili, že v 18-19 storočí takzvaní puristi mali tendenciu meniť slová s cudzím základom na slová tzv. domáce, napr. kapesník (vreckovka ešte nebola vymyslená) = nosočistoplena, klavír = prstobřinkoklap. a ešte iné perly tam boli. ozaj, ako by si ratatouille pomenoval "tak po našom"? :-)
cs.wikipedia.org/wiki/Ratatouille...
Ratatouille (vyslovováno [ratatuj]) je tradiční francouzský zeleninový pokrm, připravovaný zejména v okolí města Nice. Jméno pochází z okcitánského slova ratatolha, což znamená míchaný pokrm. V Katalánsku je podobný pokrm nazýván xamfaina a na Mallorce tumbet. Ratatouille je většinou servírována jako příloha k masu nebo jinému jídlu, někdy je podávána i samostatně, většinou s chlebem, někdy se taky používá jako náplň do palačinek.
K základním ingrediencím patří rajčata, česnek, cibule, cukety, lilek, papriky a koření (zejména bazalka, majoránka, tymián apod.), je ale možné použít i celou řadu další zeleniny. Ohledně způsobu přípravy se názory liší, někdy se prostě všechny ingredience smíchají dohromady a upečou, někteří kuchaři preferují to, že se část zeleniny nakrájí na kostičky a různě navrství a z druhé části (většinou rajčata, cibule, česnek, případně ještě olej apod.) se připraví jakási omáčka a pokrm se pak upeče s ní. Tento pokrm hraje důležitou roli ve stejnojmenném animovaném filmu z roku 2007.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ratatouille na anglické Wikipedii.
a
www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=t...
Plne meno je ratatouille niçoise
co povodne z kuchyne Occitan a meno bolo ratatolha a francuzii pridali k tomu miesat prehadzovat touiller...
spravne, to je teoria!!:-)), keby nebolo rozpravky Francuzi by ani ratatouille nemali, mali by sa ist Amikom kolenacky modlit,ze to natocili,ci neviem kto to bol:-)))))
veru som netušila, že jeme ratatouile ale neskôr mi to už zmysel dávalo, otec bol totiž cez vojnu vo Francúzsku a tam okrem žabacích stehienok asi jedával aj ratatouile a tak mu chutilo, že mu ho potom neskôr varila naša mama, pravda na slovenský spôsob :-)
mne takéto názvy nevadia, veď keď sa to tak raz volá tak to tak treba aj volať... aj my máme v rodnom liste krstné meno a tak nás aj volajú...
ale ešte si spomínam na jeden cudzí názov, ktorý sa u nás začal používať - "Bouquet garni" určite to poznáte... lenže keď som bola asi tak veľká, že som mala oči zarovno stolom mama ma v nedeľu poslala do záhrady natrhať zelinky do polievky... a ja som už vedela že mám natrhať pekne zo všetkého trochu a nakoniec pekne všetko zviazať byľkou pažítky, mame som priniesla peknú kytičku zeliniek, mama ju opláchla a šup s ňou do hovädzej polievky a ešte ma poučila, že to preto, aby sa bylinky nerozliezli po celej polievke, aby sa dali po uvarení pekne vybrať a vyhodiť, pretože sa už všetko to dobré čo v nich bolo vyvarilo.... a tak aj ja používam kytičku byliniek tak ako moja mama a jej mama a mama jej mamy používali kytičku zeliniek.... žiadne bouquet garni to majú francúzi my máme kytičku.... ale na druhej strane francúzi majú ratatouille a my tiež.... komplikované, či?
ratatouille - zlé jedlo,žbrnda, šlichta,gebuzina(o jedle)
A práve spomínaný film zmenil a ukázal, že aj gebuzina sa dá pripraviť s dobrou chuťou. Hlavne keď je aj vkusne naservírovaná. A tak ako píše @marianne , nebyť filmu tak to ostane len tou žbrndou.
[/img]