Sladké maslové pečivo
Sladké maslové pečivo

Maslové lístkujúce citrónové pečivo fotorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 5. januára 2019
Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept)
Foto: cesminaz

Výborné kysnuté pečivo s jemne citrónovou chuťou :-) Vhodné na desiatu alebo na raňajky.

12 ks
porcií
60 minút
príprava
25-30 minút
na 180 °C

Suroviny

Cesto:
600 g
2 PL
2 dl
1-1,5 dl
3/4 dl
1 ks
2 PL
25 g
1 KL
Plnka:
z 1 citróna
z 1 citróna
cca 100 g
cca 100 g
Na potieranie:
125 g (82 %)
0,5 dl
Okrem toho (na vrch):

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Múku, cukor a soľ najprv dobre premiešame lyžicou. Potom pridáme bielok, olej, med a v mlieku napučané kvasnice. Zvyšnú tekutinu, čiže vlažnú vodu pridávame postupne podľa potreby, ako múka saje. Vypracujeme si polotuhé cesto, ktoré sa oddeľuje od misky. Cesto ešte pomocou trochy múky krátko vymiesime do bochníka, ktorému vrch poprášime múkou a necháme na teplejšom mieste nakysnúť cca 30-40 minút.

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Na plnku si pripravíme práškový aj kryštálový cukor, citrónovú kôru aj šťavu z jedného citróna - ja jej mám 1/4 dl. Ďalej maslo a olej, ktoré potom spolu ohrejeme.

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Nakysnuté cesto vyklopíme na trošku pomúčenú dosku a rozdelíme ho na 5 rovnakých častí. Každé cesto zľahka trošku vymiesime do tvaru bochníka. Nepoužívajte veľa múky, je to také vláčnejšie cesto a skoro vôbec sa nelepí. Potom si ohrejeme maslo s olejom.

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  S cestom užaj pracujeme ďalej. Bochníček troška rozťapkáme, následne dáme najprv troška masla na spodok a potom na vrch. Cesto rozťapkáme na veľkosť taniera cca 25 cm. Na rozťapkané cesto nalejeme za 1-2 PL masla a položíme naň ďalšie cesto, ktoré znova polejeme maslom. Takto robíme až do konca :-)

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Takto naukladané na seba, rozťapkáme do jedného veľkého cesta/kruhu. Ja som ho mala veľký 40-45 cm. Krásne sa naťahuje, ide to rýchlo :-) Potom posypeme cesto najprv kryštálovým cukrom, potom práškovým a následne citrónovou kôrou. Nakoniec celé cesto pofŕkame citrónovou šťavou a pokrájame ho na trojuholníky.

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Opatrne zakrútime do tvaru rohlíčka a poukladáme na plech s papierom.Rozmiešala som žĺtok s dvomi PL rozpusteného masla čo mi zvýšilo a natrela rohlíčky. Takto bez podkysnutia užaj dáme do rúry, ktorú sme si už dopredu rozohriali na 180 °C na cca 25 minút.

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Piekli sa mi cca 25 minút.

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Sú výborné a aj dosť sladké, ale ak chcete môžte si ich posypat práškovým cukrom. Kto chce, tak citrón vynechá a bude to len také trocha sladké, maslové pečivo :-) Cesto je ľahučké a jemné. Najlepšie sú ešte za čerstva, keď sú jemne chrumkavé :-) Na druhý deň sú tiež veľmi dobré, ale už nechrumkajú. Dobrú chuť.

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Takto pekne sa oddeľuje :-)

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Na povrchu je tá tenká vrstva cesta jemne chrumkavá :-)

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  ...a takto vyzerá z vnútra :-)

  Maslové lístkujúce citrónové pečivo (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Nesmírně povedený, krásný, chutný receptík. Si představuji, jak toto úžasné pečivo beru do rukou a věnuji mu všechny své smysly. Od zraku, hmatu, vůně, chuti a slintám a slintám, žaludek se diví - že nic. Krásná práce i fota, detailní fota, úžasné pečivo a ještě úžasnější autorka! Hluboká poklona!
Nádhera, úžasné niečo, tí Tvoji chlapi sa pri Tebe majú. Niekedy mi je ľúto, že nemám pre koho piecť, dúfam, že vnúčatká rýchlo porastú a potom im budem vypekať takéto dobroty. Teším sa na ďalšie Tvoje recepty.:-)