Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy fotorecept

izabella929 - fotkaizabella929, 13. septembra 2014

Na víkend som urobila výborné žerbové rezy, ktoré som skonbinovala zo surovín, ktoré som ešte mala od vlaňajška...hlavne som mala už málo vlašských orechov a podrvila som aj posledné vlaňajšie lieskové oriešky...pre farebnosť som použila do strednej plnky mletý mak...cukor som použila primerane, takže zákusok je veľmi lahodný...

25
porcií
100 minút
príprava
35 minút
na 180 °C

Suroviny

Cesto:
500 g
 štipka
250 g
4 PL
2 ks
1 ks celé
100 ml vlažné
20 g
1 ČL
Plnky:
100 g
2 PL
100 g
2 PL
100 g
2 PL
Poleva čokoládová:
100 g
1 PL
1 PL
30 g
Na vrch:
 drvené

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Hladkú múku som preosiala, pridala som k nej štipku soli a maslo...všetko som spolu dôkladne zmrvila...

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  k zmrvenej múke som pridala práškový cukor , vajce a 2 žltky..nechalala som si vykysnúť kvások a pridala som ho do cesta , zmiesila a dobre vypracovala vláčne, nelepivé cesto...

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  podrvila som si lieskové oriešky, pomlela mak , orechy aj lieskové oriešky..

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  vymiesené cesto som rozvážila na 4 rovnaké bochníky...a pripravila som si plnky..použila som na potieranie broskyňový džem..

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  plech: 27x37cm. som vystlala pečiacim papierom...vyvaľkala som si prvé cesto, uložila na plech..

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  potrela som ho broskyňovým džemom..

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  a posypala mletými vlašskými orechami a posypala práškovým cukrom..

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  na to som uložila ďalšie rozvaľkané cesto..potrela som ho broskyňovým džemom a posypala som ho mletým makom a práškovým cukrom...

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  na makovú plnku som uložila tretí plát vyvaľkaného cesta...potrela som ho broskyňovým džemom, posypala mletými lieskovými orieškami a posypala práškovým cukrom..

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  zakryla som ho štvrtým plátom rozvaľkaného cesta a všetko som nechala podkysnúť 1 celú hodinu...potom som zapla trúbu na 180st. a koláč sa piekol 35min..koláč som nechala vychladnúť, na 3 hod. som ho zaťažila, aby plocha pod polevu bola rovná...urobila som čoko polevu, poliala a nechala stuhnúť...po stuhnutí som si urobila značky a koláč som pokrájala na rezy...posypala som vrch drvenými lieskovými orieškami..

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  oplatilo sa kombinovať, lebo koláč je veľmi chutný...prajem vám dobrú chuť..

  Makovo orechovo-orieškové žerbó rezy (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

28 komentárov k receptu
žerbo milujem na druhý deň..s makom som ešte nekombinovala..dala si mi "chrobáka do hlavy"..snád čoskoro babka spraví..:-)
konečne môžem použiť ohrdnutý broskyňový džem, ktorý stojí bez povšimnutia na polici. Dobrý nápad. Vďaka. Určite skúsim.
Teším sa,že sa vám tieto rezy páčia...*Inak mám tu recept aj na žerbó s tvarohom, pokiaľ by vás to zaujímalo..Všetkým vám veľmi pekne ďakujem za milé komentáre.-)
Už som si u Teba, @izabella929 milá pracovitá, že prevaha Tvojich rcp evokuje moje spomienky a blaží srdce i ubolenú dušu! To platí aj o tomto Tvojom excelentnom žerbó s "Carmen ružičkou"! Obľúbený zákusok mojej predobrej mamky! ... a rozhodne podávaný s dobrým cognackom a ešte lepšou zrnkovou kávou. Dnes by som jej rád napiekol žerbó podľa Teba, k nemu hodúcu silnú "Sumatra" kávu a slovenský tokajský cognack! Takže *******_naté Nebo, kde od 19. januára 1979 "mulatuje" moja Aňuci, žiari aj pre Teba!
ach, @izabella , tvoj koláčik jej úžasný, ale to ti už napísali aj ostatní…
nikdy ich však neurobím. aj keby mi mali ruky odseknúť, a tak málokedy dávam takéto špeciality do KK…a určite tak nerozmýšľam iba ja…
kvôli tejto kráse som sii zriadil kolónku "fantastické".
nebudú ma mýliť medzi tými nami uskutočniteľnými a zväčša diétnymi:)
no a možnože raz budem múdrejší a šikovnejší, alebo žienka, alebo dcérky….. ktovie…..:-)
@jamarlen...ale no...takto sa tio nemá,hlavu hore a treba si povedať...tak toto určite dám a je to.-)prajem ti, nech sa vydarí, lebo toto je koláčik aňa-ňuňo.-)@afataga...kone čne som upiekla niečo aj podľa tvojho gusta...toto ma teší.-)@smajliga...m ôj rukopis už pozná mnoho varecháčov...verím, že aj vyskúšané recepty majú úspech..)@darina57...m ôžeš sa spoľahnúť, určite je vynikoš.-)@katka78...m áš šťastie, ešte mám v chladničke, lebo ohlásená návšteva príde až zajtra...) Všetkým vám veľmi pekne ďakujem za milé komentáre.-)
oj, takéto ja môžem, čisto orechové som piekla asi pred mesiacom, s makom musia byť ešte fajnejšie, krásne vyzerajú
Krásne zákusky. Mak, orechy, oriešky... a ešte džem, čokoláda...samé fajnotky - kombinácia týchto surovín = záruka nevšednej lahôdky.
@danielcacka..neviem dôvod, prečo sa ti nedarí ho urobiť...úplne jednoduché....múku, soľ a maslo zmrviť spolu pekne kľudne, netreba sa ponáhľať...a stačí pridať vajce, žltky, cukor a v mlieku vykysnutý kvások...cesto treba dobre vypracovať..nenachať ho kysnúť, ale hneď rozvaľkať a uložiť na plech v poradí, aký chceš mať koláč...môžeš použiť aj tvaroh../tento recept tu mám tiež/ a potom je dôležité, nechať ho podkysnúť 1 hodinu...úspech je zaručený...netreba dávať do plnky 100g, cukru...nikdy to nerobím...dávam iba na každé poschodie 2 PL. cukru...toto úplne stačí...ja už iba držím palce, nech sa ti vydarí.-)

Pridaj komentár k receptu: