Foto: siisa
Parathas , chapatis a phulka sú najznámejšie z indických chlebov. Parathas sú nekvasené placky, kde sa pri ich výrobe cesto rôzne prekladá, aby boli Zobraziť celý popisParathas , chapatis a phulka sú najznámejšie z indických chlebov. Parathas sú nekvasené placky, kde sa pri ich výrobe cesto rôzne prekladá, aby boli navrstvené. Najčastejšie sa pripravujú v severoindických štátoch. Výdatne sa potierajú domácim maslom, alebo smotanou. Navyše sú veľmi chutné. Recept som obohatila kváskom, čím získali na lepšej stráviteľnosti pre náš organizmus. A tu je recept :)
Postup
-
1
Ráno si dáme rozkvasiť kvások. Do pohára dáme 1 PL ražného kvásku a 2 PL hladkej múky. Rozmiešame, aby nám vzniklo také cesto ako na lievance. Podľa potreby pridáme vodu. Pohár uzavrieme do fólie a necháme až kým nevykvasí. Malo by zdvojnásobiť objem.
- 2
Potom si dáme do misy múku a 2 PL rozkvaseného kvásku. Prilejeme studenú vodu a pár kvapiek oleja. Tu je na každom akú múku použije, pokojne si dajte aj celozrnnú. Ja som sa držala pôvodného receptu.
- 3
Vypracujeme hladké cesto. Pri miesení do cesta už nezapracúvame múku. Po čase sa už nebude lepiť. Zabalíme ho do fólie a necháme pri izbovej teplote pol hodiny odpočinúť. Potom pridáme soľ. Stačí ju vysypať na dosku a zapracovať do cesta. Cesto opäť zabalíme do fólie a necháme ďalšiu polhodinu odpočívať pri izbovej teplote. Potom cesto vyberieme na dosku.
- 4
Rozdelíme na 4 rovnaké časti.
- 5
Každú rozvaľkáme, potrieme olejom a posypeme drvenou rascou, ale len trošku.
- 6
Potom placku nakrojíme od stredu až po okraj.
- 7
A začneme stáčať.
- 8
Stočíme až do konca.
- 9
Potom položíme na dosku jedným koncom dolu, je jedno ktorým a pritlačíme.
- 10
A na tenko rozvaľkáme.
- 11
Dáme na suchú panvicu a z oboch strán opečieme. Ešte teplé potrieme maslom. Môžeme použiť aj ghee, ale s tým opatrne. Ak placku pretrhneme, má viacej tenkých vrstiev. Chuťovo sú fakt výborné. Dobrú chuť !
- 2
, akochutimasala.blogspot.in/2011/09/lachha-paratha.html...
@Danielas , @Patroveckypitrs , ďakujem veľmi pekne :)
@Mamatata2 , mne veľmi chutili s maslom sú úžasné :)
@Methi , máš pravdu, ak tam dám kvások už to nie je paratha, ale je to kvásková paratha....a tak som to aj nazvala, prečítaj si názov , je úplne na začiatku receptu :)
Ak by si pridala do cesta jogurt, mozes to volat kvaskovy naan (to je kvasena placka). Ale aj ked napises kvaskova paratha, parathou ju ten nazov nerobi, ak je tam raz kvasok :) Pisem to v dobrom umysle, placky su urcite dobre.
Hahaha, co zo mna prakticky robi korytnacku!
@ Haji , ďakujem za pochvalu a podporu :)
@ Kapucinka , ďakujem ti moc :)
@ Monty469 , ďakujem :) sú veľmi dobré ku grilovanému mäsku, alebo keď doma robiš kebab. Ale aj kačacou pečeňou naplnené si to viem predstaviť. Ale ty máš super nápady, tak isto niečo dobrého vymyslíš.
@ Jack , ďakujem veľmi pekne, to stáčanie tam zabezpečí vrstvenie cesta, skoro ako lístkové a Izi, spomenula zemiaky, tak chcem skúsiť aj so zemiakom, isto to dá super chuť :)
@ Afataga , sú naozaj super, myslím, že aj bez toho kvásku sú fajn...nuž ale kváskový maniak trepne ku každej múke ten kvások :D
@ Methi , ja úplne chápem, že si to nemyslela zle, a je mi jasné, že som s nekvasených spravila kváskové...ale o to mi išlo :) na internete som našla toľko receptov, kde do pôvodného receptu pridali cviklu....nazvali to cviklová paratha. Iní pridali hrášok, mrkvu.....
Mne teda veľmi chutí milá @Chica114 , ďakujem za tvoj komentárik :)
Ty pises o Laccha paratha alebo layered paratha alebo kerala paratha alebo flaky paratha, hovori sa tomu vsetkymi tymito nazvami. Klasicke parathas sa nestacaju ;) A miesto oleja ghee! :)