Foto: finticka
Žiadne umeliny, žiadne emulgáty, čisté šťavnaté mäsko z vlastného chovu, mňam :-)
porcií
príprava
na 77 °C
Postup
-
1
Vykostené králičie mäso (1 kg čistého mäsa) nakrájame na 1 cm kocky, pridáme koreniny a vodu, dobre premiešame, necháme odstáť min. 24 hod. v chladničke.
- 2
Odstátym, ochuteným mäsom naplníme šunkovar, poprípade 7 dl zaváraninový pohár, tak, že vložíme sáčok, ktorý na vrchu neuzatvárame, aby mohla prípadná voda z mäsa vytekať. Ak nemáme šunkovar, zaťažíme mäso v pohári vodou naplneným pohárom napr. z majonézy. Varíme na 1 kg mäsa 2 hod. pri 75 - 80 st. Celzia, pričom vodu nalejeme popod okraj nádoby, v ktorej to varíme. Najlepšie je po dovarení to prudko ochladiť, čo je trochu problém pri zaváraninovom pohári, vtedy je to treba nechať vychladnúť do studena.
- 3
Oplatí sa počkať, stojí to za to. Naše skúsenosti: z 1,667 kg králika s kosťami sme dostali 1,23 kg čistého králičieho mäsa. Z ochuteného mäsa o hmotnosti 1,167 g sme dostali po uvarení šunky 1,031 kg čistého produktu. Len pre zaujímavosť, keď som kúpila domov 40 dkg šunky v obchode, jednému to bolo na posedenie málo, keď sme si dali v nedeľu na raňajky našu šunčičku, nevládali sme zjesť 4 koliečko pri tej istej "oblohe".
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
dá sa to urobiť i v sáčku na tlačťenku, ale buď tento bude čo sa týka obvodu taký priemerom ako šunkovar, alebo potom pohár v ktorom to budete robiť, je tam potrebný pri tom dusení ten tlak na celú hmotu - zaťaženie, aby sa to mäso spojilo. Pri prvej som sa aj ja pomýlila, pretože ako veľká hrdinka som zobrala salámový sáčok, ale ten je priemerovo užší ako šunkovar, mäso, keďže bolo stlačené aj v prepísanej vode saurobilo, aj chuťovo dobre, ale tvar nepopíšem v éteri kvôli etike
Najkrajšie na tom je, že viem čo jem a je to čisté mäsko, nie ako v obchode.
Keďže chodíme do práce, zvlášť v zime, kŕmime tiež len raz denne, ale keď sme doma, tak ráno a večer. Keď ináč nie, snažím sa, aby ráno dostali aspoň vodu. Dávame granuel a seno, občas ovos alebo vločky, hlavne "maminám" a chovným samcom, jačmeň pomenej, ale keď nemáme ovos, tak aj jačmeňom suplujeme granule. Avšak ojedinele. Chlieb nedávame. Kým sme nemali brojlerové tak sme dávali aj chlieb aj jačmeň, len tieto môžu mať z toho zažívacie problémy, tak to neriskujeme a hlavne idú z toho do tuku. Brojlere sú dobré v tom, že máte väčšiu výťažnosť mäsa a je to mäsko jemnejšie a vláknité a výživnejšie, čo sa týka nutričných hodnôt, ale dobrá gazdiná pripraví akéhokoľvek králika fantasticky. A hlavne, že ich skôr vychováte.
Až teraz som si všimla, že som urobila chybu v recepte, nie 1 hodinu dusiť na kg mäsa, ale 2. Už aj to opravujem. Resp. dá sa skrátiť, ale závisí od nádoby. Avšak "majstri" odporúčajú na každé kg 2 hodiny.