Husokačka sa stáva v našich končinách známejšou položkou, ako keď som ju prvý krát používal niekedy v 2009. Osobne ju považujem za veľmi šťastného Zobraziť celý popisHusokačka sa stáva v našich končinách známejšou položkou, ako keď som ju prvý krát používal niekedy v 2009. Osobne ju považujem za veľmi šťastného kríženca, ktorý ponúka chuťovú kvalitu husaciny, bez toho aby sa vták nevliezol do bežného pekáča. Vykŕmená husokač má okolo 4,5 - 5,5 kg (podľa sorty - u nás sú Barbaria alebo Mulard a samozrejme kŕmenia). Z takejto husokači je okolo 7 dcl kvalitného tuku a 0,4 - 0,5 kg bielej pečene (foie gras).
porcií
príprava
na 180 °C
Postup
-
1
Husokač očistíme, odrežeme krk, odoberieme droby, pečeň (na jej využitie aj tu nájdete mnoho receptov). Dôkladne posolíme a posypeme rascou zvonku aj zvnútra. Uložíme do pekáča a ožerieme ju vínom - podlejeme zo strany tak, aby sme nesplavili soľ. V chlade necháme postáť 36-48 hodín, aspoň raz denne otočíme.
- 2
Rozohrejeme rúru na 180 - 200 °C. Z husokači zlejeme víno stranou. Do vnútra vložíme dve stredne veľké umyté jablká. Komu ľahko nasladlá príchuť po jablkách nevyhovuje, nemusí ich dať, ale o to sa musí viac starať počas pečenia o podlievanie. Vložíme zakryté do rúry, a pečieme.
- 3
Každých 30 - 40 minút otočíme a podlejeme. Pre lepšie uvoľnenie tuku, môžeme popichať vidličkou mastné časti. Postupne po častiach prilejeme všetko odložené víno. Keď sa uvoľní viac tuku, odoberieme ho, v pekáči ho nepotrebujeme viac ako 1 cm. Odobraný tuk (hlavne prvé podiely uvoľnené pri nižšej teplote) ešte raz v kastróli pretopíme (zopár minút necháme mierne pobublať). Pomôžeme tým aj chuti, aj trvanlivosti.
- 4
Celková doba pečenia 5 kg kusu je okolo 3-4 hodín. V závere podlievame častejšie, aj každých 10 minút (bez obracania, aby sa nám už zmäknutý vták nerozpadol). Pokiaľ chceme zlatistú kožku, na záver dopečieme odkryté pod grilom. Jablká vyberieme a husokač porcujeme podľa domácich zvyklostí. Podávame s knedľami a dusenou kapustou, prípadne s lokšami a samozrejme dobrým vínom.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
pod nazvom mulardy, mulardy krmene
www.gyron.sk
kimlo skús farma Banka pri Piešťanoch
V husacej sezóne sa občas objaví aj tzv. husokačka s mylným dovetkom, že ide o kríženca husi a kačice. V skutočnosti v celom jej rodostrome žiadnu hus nenájdeme. Jej zmienka v názve má naznačiť, že mäso chutí lahodne ako husacina. Pritom je ale menej mastné. Husokačku vyšľachtili vo Francúzsku pod názvom Mulard, aby získali väčšiu pečeň, výborné mäso je už len bonus. Rodičmi sú kačica Barbarie a kačica pekinská. Tá prvá (tiež sa jej kvôli mäsu s vyšším obsahom vlákniny vravieva husokačka) sa zrodila šľachtením bielej, čiernej či modrej pižmovky veľkej, ktorá sa v zoológii nachádza medzi kačicou a husou. Krížením sa dosiahol vynikajúci gastronomický i chovateľský efekt, vtáky však postupne stratili schopnosť sedieť na vajíčkach, alebo v prípade mularda sa už ďalej rozmnožovať. Husokačka nie je pojem zoologický, ale ľudový.
5******
viac slov netreba :-)
tu ešte pridávam niečo na ilustráciu:
matejovdvor.sk/husokacky.html...
a
skúsim aj obrázok:
" target="_blank">
" border="0" style="border:1px solid gray">
" target="_blank">
" border="0" style="border:1px solid gray">
a tu je už husokačka v stave na pekáč:
@kltko , už som jedla foie gras síce z japonskej kačky, tá sa chová špeciálne pre veľkú pečeň, vcelku samotná kačka nie je extra veľká, ale pečeň teda vyplňa celú brušnú dutinu takmer až po srdce a je teda riadne veľká.
tieto kačky sa samozrejme vykrmujú a štopujú aspoň 3 týždne kukuricou:-)
je to neuveriteľná lahôdka -šťavnaté mäsíčko i pečeň.
avšak to suché biele kvalitné víno som ešte neskúšala.
dakujem za prima nápad