Hriatô

kltko - fotkakltko, 22. augusta 2013

Už podľa názvu a ôkajúcej koncovky môže hriatô pochádzať jedine z Liptova. A ako také má určité zásady svojej prípravy, alebo skôr zloženia. Samozrejme, Zobraziť celý popisUž podľa názvu a ôkajúcej koncovky môže hriatô pochádzať jedine z Liptova. A ako také má určité zásady svojej prípravy, alebo skôr zloženia. Samozrejme, môže byť mnoho ďalších teplých alkoholických nápojov s vyššími percentami, ale pokiaľ nedodržiavajú receptúru, mali by si hľadať iný názov. Hriatô proste musí byť z poctivého špiritusu, cukru a slaniny.

5 - 10
porcií
30 minút
príprava
20 minút
tepelná úprava

Suroviny

0,3 l
0,5 - 0,6 l ako náhrada za lieh
100 g
150 - 200 g
Postup

 1. 1

  Údenú slaninu, tú najobyčajnejšiu, najlepšie neprerastenú nakrájame na drobné kocky (pod 1 cm) a necháme v samostatnej panvičke vyškvariť. Kľudne aj pomaly, jedine strážime aby neprihorela. Anglická, prerastená slanina či domáca, alebo oravská, neprerastená vysoká slanina (známa z Maďarska či Ukrajiny) sa použiť síce dajú, ale najlepšia je skutočne tá najobyčajnejšia údená neprerastená.

 2. 2

  Vo väčšom kastróli alebo hrnci s dobrým dnom a za stáleho intenzívneho miešania nasucho opražíme - karamelizujeme kryštálový cukor. Najlepšie je miešať drevenou varechou s rovnou, zbrúsenou hranou, aby sa dal karamelizovaný cukor odo dna dôkladne odoberať. Karamel máme pripravený, keď má karamelovú farbu :o) Čiže zlatisto - svetlohnedú.

 3. 3

  Osobne uprednostňujem použitie konzumného liehu 80%, nenájdete ho síce úplne v každej predajni, ale zas až taký problém zohnať ho nie je. Dá sa použiť vodka, robil som hriatô aj z ražnej, vínovice či slivovice. Platí však zásada, že alkohol by mal mať čo najmenej výraznú vlastnú chuť a vôňu. Čiže vodka, alebo vínovica boli dobré, ražná alebo slivovica už majú doplňujúcu vlastnú chuť (čo možno niekomu bude vyhovovať). Určite nedoporučujem borovičku, rum (z toho si spravte radšej grog) alebo nejaké bylinné či sladké likéry.

 4. 4

  Pokiaľ používam 80% lieh, po spravení karamelu stiahnem plameň, prípadne úplne odstavím a opatrne! prilejem do kastróla s ním 0,3 l vody. POZOR! prská vrelý karamel, treba to robiť v oblečení s dlhými rukávmi a dávať pozor. Za stáleho miešania, už aj pri plnom plameni, rozpustíme všetok karamel vo vode. Po jeho rozpustení privedieme karamelovú vodu (ak už medzičasom nevrie) do varu a prilejeme 0,3 l liehu 80%. Môžeme nechať ešte krátko zohriať, ale nie je to potrebné, iba by sme strácali alkohol odparovaním. Výsledná zmes má cca 40 % alkoholu a dostatočnú teplotu.

 5. 5

  Pokiaľ používam vodku, alebo iný alkohol okolo 40 - 50 %, postupujem podobne, len kvôli dobrému rozpusteniu ho musím na karamel naliať väčšinu (asi 3/4), až všetok. Na intenzívnom ohreve a za stáleho miešania čo najrýchlejšie zohrejeme tesne pod bod varu. Nevaríme, aby sme nemali zbytočné straty alkoholu. Prípadne dolejeme zvyšok alkoholu.

 6. 6

  Naberačkou nalievame horúci lieh do vhodných šálok, alebo pohárov, najlepšie s uškom. Objem je podľa odvahy, stačí však 0,5 - 1,0 dcl. Do každej šálky / pohára pridáme za čajovú lyžičku škvariek z údenej slaniny. Škvarky pridávam s minimom (prakticky bez) vytopenej masti. Nesú si jej na sebe dosť, aby to stačilo. Zvyšok vytopenej masti určite zužitkujeme v kuchyni.

 7. 7

  Na zdravie! A po prívale energie z hriateho môžete ísť napríklad porúbať kubík dreva ;o)

Diskusia k receptu

kimlo
Este som to neokusil ale podla tohoto super popisu to musi byt super...tak pome na to drevo, sekeru mam! :-)
neposed
prave tymto nas na sviatky castoval byvaly sef. Je to specificke "pitivo", myslim si, ze treba hosti dopredu na tuto "delikatesu" pripravit.
boise
Je to sranda, asi čo hriatô, to iný recept. Ja robím tak že karamelizujem cukor, naň potom dám na drobno natrhanú pomarančovú kôru a to zalejem vodkou, aspoň 40tkou. Takže bez slaniny :) U nás je to vianočná klasika pred večerou :)
garanco
...ja poznám takéto hriatô z Horehronia - ale ho nerobím...
jozos
A to aj kedysi tam bačovia rvali 80% lieh?
kltko
jozos - klasický destilát by mal mať alkohol 52 % a viac, tak sa robievali aj domáce pálenky (najčastejšie 50-55%, najviac 57-60 %), či už boli ovocné, alebo obilné. Dôvod je aj v chuti - koncentrovanejší lieh "umŕtvi" chuťové bunky a pohárik už nemá chuť, len vôňu. Nehovoriac o tom, ako škriabe v krku. Takže keď sa hriatô varilo, najčastejšie to bolo z domácej pálenky, okolo tých 50-55 %. Či si pomohli tým, že karamel rozpustili v troche vody, a potom doliali pálenkou, to som v mne dostupných knižkách nenašiel. Počítam, že pálenku neriedili pod výsledných približne 35-40 %, to už hriatô stráca svoju silu. 80% je súčasná vychytávka, ktorá zjednodušuje riedenie (1:1) a aj nám, pomalším kuchárom, umožní dôkladne rozpustiť karamel najprv vo vode bez rizika požiaru a vysokých strát alkoholu odparom. Prínosom je aj to, že zmiešaním variacej vody a 80% liehu 1:1 dostaneš takmer okamžite teplotu vhodnú k podávaniu.
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia