Fermentovaná mladá cvikla s černicami, orechmi a ovčou bryndzou
šéfkuchár reštaurácie Al Trivio Centrál v Bratislave, 31. októbra 2020
Foto: Pravda - Ľuboš Pilc
Fermentovaná zelenina je v jesennom období najlepším domácim zdrojom vitamínov a významne podporuje trávenie a metabolizmus celého organizmu. Preto nesmie chýbať v našich zdravých Zobraziť celý popisFermentovaná zelenina je v jesennom období najlepším domácim zdrojom vitamínov a významne podporuje trávenie a metabolizmus celého organizmu. Preto nesmie chýbať v našich zdravých inšpiráciách.
porcie
Postup
-
1
400 g červenej repy očistíme a nastrúhame na hrubom strúhadle. Necháme prekvasiť klasickým spôsobom ako uhorky alebo kapustu.
- 2
Po prekvasení necháme cviklu odtiecť od prebytočnej šťavy. Černice a lieskové orechy nasekáme nožom na väčšie kúsky. Všetko spolu premiešame, pridáme soľ a korenie podľa chuti.
- 3
Zvyšnú cviklu uvaríme domäkka, ošúpeme a nakrájame na tenké plátky. Pred podávaním nadrobíme navrch ovčiu bryndzu.
Tiež cvikla:
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Sprostredkúvame odpoveď od šéfkuchára Mateja Dovičoviča:
Proces kvasenia repy trvá štandardne 5 až 7 dní pri teplote 18 - 23 °C.
Černice v recepte je možné nahradiť aj modrým hroznom či jablkom, avšak zvolil by som viac sladkú a menej kyslú odrodu.
Fermentovanú repu možno využiť aj do rôznych šalátov či ako prílohu. Kvas z repy môžete pridať do rôznych zeleninových štiav, polievok, či len tak samostatne piť v malých dávkach na podporu zdravia a trávenia. Ja tento kvas často používam pri výrobe domácich cestovín, kde ho pridávam priamo do múky. Tieto farebné cestoviny sú lákavé aj pre deti a zároveň je to cesta ako si zamilujú aj túto výživnú zeleninu.